FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Alegere TV CRT 72 cm
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mit-ul cu culorile mai inchise la Panasonic nu stiu de unde a aparut, poate de undeva de la modelele cu tub Acuity SR care au aplicat in plus un strat anti-reflex...desi aici vorbim deja de cele mai bune tuburi din lume la ora actuala, mult peste Sony.Chestiunea cu mira e simpla...intr-adevar, nu stam sa ne uitam la mire, dar dupa o folosinta reltaiv indelungata, s-ar putea ca tubul sa dea "rateuri" pe partea pe unde deficientele de convergenta se manifesta cel mai pregnant...chiar am vazut cum imaginea pierde "culoarea", cromatica, etc in acele portiuni...Intr-adevar, acum nu toti sunt la fel de pretentiosi, unii pot trai cu micile sau mai marile erori de convergenta ,altii nu.De exemplu, odata cunoscute, mie acele erori de la Philips-ul achizitionat initial, mi se pareau din ce in ce mai pregnante, mai ales in mod 4:3 (acela fiind un ecran 16:9).Vorba unui nenea care venise si el la service:"V-ati cumparat televizor cu geometrie variabila?" Very Happy In ceea ce priveste garantia de 3 ani de la Sony, am preferat o garantie a unui tub Made in Germany a lui Panasonic, fata de cea Made in Poland.Czech Republic a lui Sony...o "pasarica" pur personala! Wink
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 4:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sonymike



Conectat la: 02 Sep 2005
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai sa pui Panasonic langa Sony vei fi surprins sa constati ca "treaba" cu culorile nu e un "mit" ci o realitate. Cat despre tuburile Sony sunt facute in U.K., cel putin asa scrie pe al meu.
In legatura cu garantia, dupa cum s-a mai spus pe aici, o firma care se respecta asigura cel putin 2 ani garantie.
Dar cred ca suntem subiectivi amandoi.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sonymike a scris:
Daca ai sa pui Panasonic langa Sony vei fi surprins sa constati ca "treaba" cu culorile nu e un "mit" ci o realitate


Tu ai facut asta? Ai pus doua TV-uri unul langa altul, ai stat sa le reglezi cu atentie, astefel incat sa nu fie nici unul dezavantajat?

Cu siguranta este vorba de subiectivism aici.

_________________
http://c.mymovies.name/dode
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt de aceeasi parere cu sonymike pe care mi-am format-o colindand dupa TV'uri si vazand multe, multe! Panasonic sunt mai intunecate, mai maronii si mai palide; nici sharpness'ul nu este la fel de bun ca la Sony; astea din urma au insa dezavantajul unei reglari a geometriei si convergentei mai proaste decat la Panasonic. Eu aleg tot Sony CRT datorita culorilor si claritatii. Samsung sunt si ele de analizat insa as semnala JVC, singurele pe care le-as pune alaturi de Sony.
Unde este facut tubul nu conteaza (al meu, Sony, este "made in UK" spre exemplu iar asamblarea in Spania dar nu m-ar deranja daca ar fi fot facut in Cehia).

La sunet Panasonic este inegalabil; este socant ce au putut sa faca la plasme cu cateva difuzorase mici! Sunetul la tv'uri se pare ca e specialitatea lor cea mai cea! in total contrast cu orice TV Sony care suna exact ca porcu'; al meu desi e stereo si cu tot felul de chitibusuri suna nesperat de prost incat trebuie sa setezi aiurea ca macar sa intelegi ce se vorbeste iar in general este obositor de prost pe sunet.

Totusi vorbim de CRT'uri tocmai acum cand incep sa devina obiecte de muzeu....

Dupa capitolul CRT consider ca suprematia marcii SONY a apus; la plasme Sony sunt medii-nashpa si nicicum in fruntea listei unde se situeaza Panasonic, Pioneer, Samsung si Philips.
Sus
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu as generaliza. Sint tuburi si tuburi, ceea ce face ca nu la toate categoriile de pret sa putem identifica cu usurinta o marca desprinsa in castigator. Mie mi-a placut intotdeauna Trinitronul, dar la anumite categorii de buget preferintele mi s-au indreptat si catre Panasonic sau Samsung. Sa zicem ca in gama medie de pret am preferat intotdeauna monitoare Trinitron de la Sony si TV-uri Panasonic Wink (evident, strict subiectiv).

Este perfect adevarat ca atunci cind un Sony Trinitron sta pe raft intre multe alte modele si au un feed aproximativ identic de imagine ochii iti fug instant catre Sony, in mare parte datorita luminozitatii mai puternice si a contrastului mai bun, atribute care au un mare impact initial.

In general, si in aprecierea culorilor (si a imaginii atita vreme cit nu ne referim la caracteristici geometrice clare) gusturile difera cel putin la fel de mult ca si in cazul sunetului Smile Smile Smile

De aceea poate mira, testele de culoare (cross-color bleeding, nuance thereshold, mach stripping, si alte teste privind contrastul, puritatea si uniformitatea culorilor, convergenta, uniformitatea geometrica, etc.) au si ele importanta lor, fiind teste mai obiective decit aprecierea aspectului unor poze - dar si mai putin complete (permit analiza detaliilor, nu a calitatii imaginii percepute in ansamblu)

Testele video THX (care se gasesc pe multe DVD-uri ce poarta sigla THX) sint interesante si un minim pentru calibrarea acceptabila a display-ului. Desigur, cei mai puternic muscati de filoxera pot apela la o calibrare ISF ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sonymike



Conectat la: 02 Sep 2005
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 03, 2005 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
sonymike a scris:
Daca ai sa pui Panasonic langa Sony vei fi surprins sa constati ca "treaba" cu culorile nu e un "mit" ci o realitate


Tu ai facut asta? Ai pus doua TV-uri unul langa altul, ai stat sa le reglezi cu atentie, astefel incat sa nu fie nici unul dezavantajat?

Cu siguranta este vorba de subiectivism aici.



Nu, nu am avut ocazia pana acum sa pun personal 2 TV-uri unul langa altul si sa ma pot juca in voie la setari si reglaje.
Dar am colindat destul de mult magazinele si am avut ocazia sa gasesc cele 2 TV-uri unul langa altul. Mi-e tare greu sa cred ca cei de acolo stateau sa regleze TV-urile Sony si pe cele Panasonic nu. In mod normal erau puse in raft asa cum erau scoase din cutie. Si se presupune ca tv-ul vine cu cele mai bune reglaje din fabrica.
Atat timp cat vor mai fi TV-uri cu tuburi CRT, Sony ramane lider datorita claritatii, contrastului si culorilor vii pe care le afiseaza. In schimb, la plasme si lcd-uri Sony pierde din ce in ce mai mult teren in fata competitorilor. Daca ar sa-mi iau asa ceva acum, in mod sigur NU as alege Sony. Dar noi discutam aici de TV cu tuburi CRT!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 03, 2005 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sonymike a scris:
In mod normal erau puse in raft asa cum erau scoase din cutie. Si se presupune ca tv-ul vine cu cele mai bune reglaje din fabrica.


Nu este chiar asa.
Din fabrica Tv-urile vin cu contrastul exagerat, tocmai pentru a iesi mai mult in evidenta.

_________________
http://c.mymovies.name/dode


Ultima modificare efectuata de catre Dode la Sam Sep 03, 2005 2:19 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 03, 2005 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ho, ho, noile Panasonic-uri sunt net superioare dpdv al contrastului fata de Sony. Ceea ce va incanta pe voi este luminanta, stralucirea, reglata ca sa te impresioneze. Rezultatul ? Ochii nenorociti pe viata. Cat despre culori la Sony ce sa mai vorbim....sunt exagerate, prea vivide, ceea ce nu lasa loc de nuante. Imi pare rau dar tv-urile Sony actuale si cam dintotdeauna sunt ca si combinele muzicale care baga bas si inalte exagerate sa incante consumatorul neavizat. La ora actuala Panasonic are cel mai performant tub, iar JVC cea mai avansata electronica de procesare (celebrul D.I.S.T.) Cele doua firme produc televizoare in comun, asa ca vom vedea cele 2 tehnologii impreuna peste ceva vreme cand mandria fiecarei firma se va mai domolii.....

Si nu mai confundati contrastul cu luminanta,stralucirea.Sony traieste din amintiri, nici nu mai baga bani in dezvoltarea tehnologiei CRT de cativa ani, ceea ce mai face sunt doar mici reglaje ca sa apara si ei cu "noi" tehnologii , nu pariati pe Sony ca pierdeti din start. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sonymike



Conectat la: 02 Sep 2005
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 03, 2005 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greierasule, daca cei de la Panasonic si JVC i-au depasit pe cei de la Sony este din cauza ca, dupa cum ai spus chiar tu, cei de la Sony au renuntat de ceva timp sa mai dezvolte tehnologia trinitron a tuburilor CRT. Chiar si asa, imaginea de la Panasonic dpmdv lasa mult de dorit. Samsung, chiar si JVC sunt peste ei la calitatea imaginii.
Dupa cum am mai spus, sunt subiectiv pt ca am deja 2 TV Sony si sunt incantat de ele. Dar inainte de al lua pe cel de al doilea, am colindat destul magazinele. M-am uitat destul de mult si la Panasonic, Sony, Samsung, Philps, JVC. Primul din ecuatie a iesit Philips. A urmat Panasonic, JVC si Samsung. JVC mi-a placut cum se vede dar avea garantie doar 1 an si in plus un amic electronist m-a avertizat ca nu sta f bine la capitolul service. Samsung ma tenta f mult pt ca avea 2 tunere dar numai 2 ani garantie.
Dupa vedeti, nu sunt un fun inrait Sony si nici nu vreau sa fac reclama acestei firme. Pur si simplu mie imi place ca imaginea sa fie clara , luminoasa si sa aiba culori vii. Orice ati spune , tuburile de la Panasonic nu au asa ceva, indiferent de tehnologia inglobata in ele!

P.S. Monitoarele Sony pt PC cu tub trinitron au fost cele mai reusite acum cativa ani. Chiar si acum se merita sa-ti cumperi un trinitron la mana a doua decat un CRT nou de la o alta firma. Doar la firma EIZO am vazut modele comparabile dar mai scumpe si mai greu de gasit. Oare Panasonic de ce nu s-a bagat pe piata monitoarelor? Simplu, pt ca nu aveau cu ce! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 03, 2005 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Oare Panasonic de ce nu s-a bagat pe piata monitoarelor? Simplu, pt ca nu aveau cu ce!
No comment!Supozitii din astea...cum sa zic eu, pt. mine sunt cel putin infantile.Cel mai bine ar fi sa le dai un mail sa-i intrebi de ce nu au intrat pe piata monitoarelor Very Happy Ma gandesc ca nu le-ar strica un pic din managementul mioritic...
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 05, 2005 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vorbiti de clasamente la firme dar nu observati problema principala, sint diferente enorme intre doua exemplare din acelasi model facut de aceeasi firma, erorile de convergenta, focalizare sau geometrie sint mult mai deranjante decit care are culorile mai tari sau stralucirea mai buna.
Partea cea mai prosta insa este ca in majoritatea cazurilor aceste erori nu se testeaza la cumparare si nici nu se pot corecta ulterior iar reclamatiile pot ramine fara rezultat daca aceste aberatii se inscriu in toleranta specificata de producator in certificatul de calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 05, 2005 8:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf, dar noi tocmai de erori de convergenta si testare cu mira am vorbit...sau poate nu ai citit posturile toate.Nu e vorba de clasamente finale la grupa 72 cm non widescreen, dar fiecare marca cu specificul si caracteristicile sale...In ceea ce priveste garantia, poate e cazul sa ne limitam la experientele personale, eu unul n-as generaliza faza cu refuzul inlocuirii TV-ului, decat daca nu stii cum sa pui probelema!
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 06, 2005 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sony a facut treaba buna cand a iventat in anii '60 trinitronul , dupa care.....povesti. Pai se compara tuburile din gama de varf de la Panasonic cu trinitronul ? Laughing ce contrast are Panasonic , nu mai stiu exact cum se numea aceasta tehnologie noua, Quintrix SR, sau altfel parca, in care masca avea pixeli virtuali care asigura un contrast excelent si o densitate foarte buna. Cat despre culori ce inseamna culori vii ? Asa ca la Realitatea TV in care fetele oamenilor sunt rosii ? Laughing La cata saturatie de culoare baga s-a ajuns deja sa se "amestece" culorile intre ele, sa-si depaseasca conturul, de nuante nici nu mai vorbim, sau de echilibru tonal. Sony e si la tv cum e si la audio....bum-bum......tzzzzz....tzzzzz.....iar vocea e pe la Brasov undeva, vine si ea Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FiSHy



Conectat la: 03 Mar 2005
Mesaje: 145
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 08, 2005 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ATENTIE: oferta la Carrefour, TX-29PX20 (dupa parerea mea cel mai meserias din gama 29") la 25 milioane cu masuta Panasonic inclusa in pret!
_________________
Stereo@home: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> hotaudio DAC Destroyer [BJC LC-1 interconnect] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2
Multichannel@home: mkv [coaxial] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2, MX-R, ELAC Center, Magnat Sub

Stereo@work: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> iBasso D2+ DAC/Amp -> Sennheiser HD555, Denon D2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 08, 2005 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Standul VS-29PXM este optional....poate cei de la Carrefour ofera o masuta DIY gratis cu TV-ul! Very Happy Oricum, TV-urile cu tub clasic CRT nu beneficiaza in mod nativ de progressive scan....electronica la modelul in cauza este una superioara ce-i drept!
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community