FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Alegere TV CRT 72 cm
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 12:35 am    Titlul subiectului: Alegere TV CRT 72 cm Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa achizitionez un TV de 72 de cm diagonala (din motive evidente de spatiu).Initial am cumparat un Philips de 82 cm format 16:9, mai exact modelul 32PW8620/12 pe care dupa cateva teste cu mira l-am inapoiat vanzatorului, pe motiv ca marginile imaginii erau "valurite" (TV cu geometri variabila Very Happy ), si nici nu facea foarte bine adaptarea de la 4:3 la 16:9, etc...Dat fiind aceasta experienta si observand aceasta problema si la alte marci (modele tot 16:9), m-am hotarat sa ma indrept spre un TV cu diagonala de 72 cm, format 4:3, 100 Hz, DNR, si intrare SCART RGB.Modelele care mi-au atras atentia au fost:

Panasonic TX-29PM11 (pret 16 milioane) si Panasonic TX-29PX20 (pret 29 milioane)

Samsung CW29Z068P (pret 22 milioane)

Sony KV-29 XL 70 K (pret 24 milioane)

Ma intereseaza o parere a celor mai avizati asupra acestor modele, sau a celor similare lor...Eu am observat ca Sony si Samsung au un dot pitch mai mic, implict o imagine mai "finuta"...cu un mic plus pt. Sony as spune.La Panasonic am de ales intre 2 modele foarte diferite ca pret, ultimul dintre ele, cel de 29 de milioane, am inteles ca are acelasi tub ca si cel de 16 milioane, insa are intrari pe componente (fara utilitate pt mine in cazul CRT) si 10 corectii digitale ale imaginii fata de 7 ale celuilalt...Un alt aspect ar fi ca adancimiea TV-ului sa nu depaseasca 55 cm!

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 12:35 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 2:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde foarte mult pt ce iei TV-ul, daca il iei pt DVD [filme] atunci 16:9 iti recomand in continuare; daca il iei pt vizionare programe TV atunci 4:3 este alegerea dar, avand in vedere calitatea extrem de slaba a transmisiilor operatorilor de cablu, parca nici nu merita sa dai atatia bani pe un TV, Panasonic TX-29PM11 fiind mai mult decat suficient.

Diferenta dintre cele doua modele Panasonic nu se refera doar la intrarea pe componente ci si la scanarea progresiva de care este capabil TX-29PX20, si la alte facilitati printre care, una interesanta, posibilitatea de a seta reglaje de imagine independente de intrarea video. Poti avea anumite regaje pt DVD,altele pt TV si, deasemenea, altele pt TV-Out-ul unui computer...

Probleme de geometrie exista la orice TV cu tub catodic, depinde de norocul pe care il ai. Sunt televizoare care in meniul de service permit corectarea acestora....
Cu cat creste diagonala cu atat mai vizibile sunt si erorile.

Alegerea unui tv mi se pare f grea deoarece ceea ce vezi la magazin nu se compara cu ce o sa vezi acasa. Abia aici ai timp sa te obisnuiesti cu aparatul si mai ales sa ii descoperi punctele slabe, nu la magazin cu 30 de neoane aprise deasupra...

_________________
http://c.mymovies.name/dode
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Televizorul va fi utilizat mai mult pt. vizionarea posturilor tv, dar va beneficia in viitorul apropiat de semnal de pe antena satelit, deci receptia nu va fi atat de proasta ca si cea cu care ne-au obisnuit operatorii de cablu de la noi.Pt. partea de dvd se ocupa momentan un LCD.Din cate stiu eu, scanarea progresiva nu exista in mod nativ la televizoarele cu tub CRT (decat la monitoarele PC).Intr-adevar, alegerea este una destul de dificila, insa am avut ocazia sa vad modelele mentionate de mine "lucrand", in paralel, cu un semnal tv de pe satelit de o calitate buna, si ceea ce m-a interesat (setand contrastul la maxim la toate modelele), era modul de afisare al imaginii, adica nuanta culoare, naturalete si in special dot pitch, unde de exemplu Toshiba si Philips faceau impresia cea mai proasta (parca "manjeau" si amestecau culorile iar dot pitch-ul avea dimensiuni considerabile, diferentele fiind destul de evidente de o distanta de 1 m).
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristakke



Conectat la: 10 Ian 2005
Mesaje: 477

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 11:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.Samsung
2. Sony
3. Panasonic

Argumente: Samsung si Sony au facut o alianta la nivelUL diviziilor de monitoare ( cred ca si tv ). De ceva vreme incoace Samsung s-a ridicat foarte sus la tv si Lcd atacand suprematia lui Sony. La Sony este de verificat tara de asamblare / constructie acel made in ... Teoretic Samsung le asambleza in Coreea si sunt net superiori chinezilor , de aici un punct in plus, Sony le asambleaza in ,Malaezia , China si Spania si pe aici pe langa Romanica. Eu am avut de-alungul timpului si Sony si Samsung si greu a fost alegerea lor. Acum am un Sony de care sunt foarte multumit dar as inclina catre un Samsung plus ca sunt mai ieftine un pic. Ceea ce ai constat la nivelul imaginii la cele 3 candidate este adevarat. Sony si Samsung au imaginea mai fina, iar de acum este numai alegerea ta depinzand si de mufaraia care te-ar avantaja - svideo / 2-3 scarturi / vga / dvi si ce iti mai trebuie. In general Samsungurile sunt mai dotate decat restul ...

bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Setarea contrastului la maxim nu cred ca est ecea mai buna metoda de a evalua un tv. Contrastul setat la nivele foarte mari reduce detaliile si distorsioneaza imaginea. Exista asa-numitul efect "blooming" care trebuie evitat.
Poate fi insa un mod de a testa sursa de alimentarea tv-ului..Daca te duci cu un disc de test care are "mira", daca pot sa ii spun asa, sau o "grila" [chiar nu stiu in momentul asta cum sa ii spun] si ridici contrastul, o sa vezi cum liniile verdicale se arcuiesc. In momentul ala sursa este supra solicitata si distorioneaza imaginea.

Iti recomand un disc de test, dar daca nu ai unul, poti sa te duci cu un DVD certificat THX [unul dintre ele este Alien Special Edition] si sa testezi tv-urile folosind cele 5 sau 6 teste de imagine pe care le are.Poti sa vezi astfel si erorile de geometrie chiar in magazin...

_________________
http://c.mymovies.name/dode
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Contrastul setat la maxim scoate in evidenta multe "hibe" ale tv-ului...Am testat tv-urile pe intrarea RGB-SCART cu un dvd de test original,oficial, de la Samsung (versiunea 1.0 2005).In ceea ce priveste mira, am folosit Nokia Monitor Test, folosind un laptop si un cablu s-video de la acesta catre tv, dar din pacate acest lucru numai pe Samsung si Philips, pe Panasonic si Sony inca nu.Setarea contrastului la maxim mi se pare o optiune viabila intr-un magazin unde tv-urile sunt puse unul langa altul.Astfel, mie mi-a fost mai facil sa observ diferentele intre ele, de altfel aproape insesizabile in contextul unor setari neagresive.
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristakke



Conectat la: 10 Ian 2005
Mesaje: 477

MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recomdarea lui Dode este f. buna de a folosi un dvd de test. Din pacate eu nu am, dar si Nokia test este relevant.

Sa-ti povestesc o chestie, scurt despre un tv Panasonic. Un amic de-al meu mare fan Sony, la un moment dat a zis sa schimbe treaba si de Craciun s-a dus omul cu banii la un dealer Panasonic sa cumpere cel mai tare din parcare Panasonic. Costa de te ustura .... L-a tot frecat pe toate partile ( tv-ul fiind pus in raft sau mai bine zis in linie si cu alte tv-uri de marci diferite dar cu aceleasi imagini tv - de te zapacesc ). Zis si facut. Cand a ajuns acasa si l-a asezat pe masa a constata ca pe programele care aveau subtitrare - NG / Discovery etc ... scrisul era inclinat cu un grad doua mai spre dreapta. " " Cadea subtitarea din tv".!! . A cautat in meniul tv-ului functia de inclinat imaginea dar acesta nu avea. Amicul meu avea un Sony inainte, tv pe care mi l-a vandut mie si meniul lui Sony avea asa ceva. S-a dus omul ( de sarbatori !!! ) cu tv-ul inapoi sa-l schimbe si s-a certat o z, doua , trei si dupa vreo 3 luni a reusit sa-si ia banii inapoi, leul s-a devalorizat si a mai si pierdut !!!. Cei de pa Panasonic i-au spus ca a fost o problema la asamblare. Au pus tubul prost, dar ca se rezolva !!!!

Ce sa mai zic Smile)) ai grija si multa Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Aug 26, 2005 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panasonic mi se par reglate bine ca geometrie si convergenta insa nu-mi plac deloc culorile cam maronii si palide. Atentie! ca merg prost pe NTSC avand probabil circuite mai ieftine pentru asa ceva (astea din UE sunt facute special pentru UE). Service la Panasonic este foarte bine facut si e unul din cele mai bune din tara.

Samsung; am vazut unele superbe dar si altele nashpa rau; depinde de model; ca executie sunt in general OK insa atentie ca sunt si unele facute in CHINA (scrie "made in UE" cateodata) nu numai in Korea; cele facute la ei acasa au o calitate a executiei de invidiat!

Sony sunt dupa opinia mea cele mai bune; au culori foarte frumoase, imaginea este fina; diferentele sunt in functie de unde le asambleaza; cele mai proaste sunt facute in UE defapt Spania si Cehia; la Sony sunt probleme cu reglajele facute prost pe geometrie si convergenta. Un lucru bun despre Sony CRT: sunt fiabile!

Am urmarit si eu fenomenul CRT; eu am un Sony Vega de 73 cm de care sunt multumit. As elimina fara discutie Panasonic din cauza a cum se vad; as lua in considerare numai Sony sau eventual Samsung functie de pret/marime si imagine dar inclin catre Sony.

Daca vei testa CRT'urile cu Nokia monitor test din placa video de PC vei vedea ca nici unul nu are geometria buna si nici convergenta nu este perfecta pe toata suprafata tubului; un lucru este foarte clar: sunt mari diferente intre aparate din aceeasi serie si trebuie ales cu grija. Eu, inainte de geometrie pun convergenta si calitatea culorilor si a imaginii apreciat subiectiv vizual.
Sus
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 31, 2005 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un alt aspect care trebuie avut in vedere este comportarea TV-ului la imaginile in miscare. Se stie ca TV-urile pe 100Hz au probleme la redarea imaginilor in miscare, evidente in cazul transmisiunilor sportive.

Fiecare producator are varianta sa de reducere a artefactelor, TV-urile scumpe venind, cel putin teoretic, cu sistemele cele mai bune.

Exista, totusi, si exceptii notabile: Sony KV-36HQ100, varful de gama de la Sony. Televizorul in sine, cel putin ca design, este exceptional dar, are o mare problema cu redarea imaginilor in miscare. Conform celor spuse pe forumurile avforums.com si agoraquest.com, sistemul "Advanced 100Hz Digital Motion" nu numai ca nu face fata ci creeaza artefacte ce fac imaginile in miscare imposibil de urmarit.

In urma multor discutii si e-mail-uri catre Sony, acestia au pus la dispozitia utilizatorilor, printr-un update soft, posibilitatea de a dezactiva aceasta "facilitate". Pana la urma, diferenta dintre TV-ul ala si altele din gama inferioara Sony era data si de acest sistem iar dezactivarea lui, face un tv de aproape 100 milioane echivalent cu unul de
60, sa zicem. Trist...

Pana la urma ce ai cumparat?

_________________
http://c.mymovies.name/dode
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Aug 31, 2005 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SONY sucks! - cu toate ca imaginea e ok la sony, fiabilitatea e de tot rahatu. Toti cunoscuti mei care au cumparat tv sony (3 la numar) in ultimii 5 ani au avut probleme cu ele. Unul s-a stricat de 3 ori in perioada de garantie.

eu ma gandesc sa cumpar un THOMSON sau un Panasonic.


Ultima modificare efectuata ahegyes la Mar Sep 20, 2005 7:54 am, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 31, 2005 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma am achizitionat modelul Panasonic TX-29PM11, care s-a nimerit sa fie in promotie la Carrefour, la pretul de 16 milioane lei, fata de Altex, Media Galaxy, Flanco si Domo unde peste tot l-am vazut numai la 22-23 de milioane lei.Am testat si paratestat prin magazine TV-urile cu ajutorul unui dvd de test original Samsung (pe conexiune SCART RGB) si cu ajutorului Nokia Monitor Test (iesirea S-Video a laptop-ului cu o placa ATI 9600 Mobile).Ce m-a convins la Panasonic-ul asta: dot pitch-ul foarte bun (dimensiune pixel mult mai mica fata de Philips de exemplu), imaginea mult mai "calda", in sensul ca nu era asa de obositoare precum cea de la Philips, si mai naturala decat cea de la Sony, care de altfel se vedea si el foarte ok, dar nu mi-a placaut cand venea vb de dimensiuni (literalmente enorme tv-urile Sony pt. o camaruta de bloc, in comparatie cu aceeasi diagonala intalnita la concurenta),pret...si meniu, care era extrem extrem de saracacios.La Panasonicul asta geometria a fost cea mai buna fata de celelalte marci, chiar si peste Sony, care desi era ok, avea mici deviatii stanga jos.Imi place la Panasonic ca are reglaje de rutare semnal pe SCART si S-Video (pot ruta oricare din aceste conexiuni sa functioneze ca si iesire video, nu numai pe post de intrari) si in special..calitatea sunetului.Da, are intr-adevar asa cum citisem pe net, cel mai bun sunet dintre tv-urile de marca.Nu numai pe difuzoarele lui incorporate, dar chiar pe iesirile tip RCA de pe spate.Deja pot asculta linistit VH1 prin intermediul receiver-ului, si clar pot afirma ca se aude mai bine decat oricare alt post de radio FM din Bucuresti.Nu in ultimul rand, o chestie pt. care Sony cerea in plus fix 550.000 lei la modelul lor echivalent (KV29XL71 fata de KV29XL70), este faptul ca acest Panasonic are o telecomanda universala TV/DVD/VCR de invidiat , atat ca si layout cat si ca functionalitate (mie chiar imi este de un real folos, detinand un videorecorder Panasonic).Si ultima chestiune...tuburile Panasonic sunt Made in Germany (va puteti uita cu o lanterna pe sticker-ul atasat in interior chiar pe tub), fata de Philips si Sony pe al caror tub scrie Made in Czech Republic...
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kosmocos



Conectat la: 24 Apr 2004
Mesaje: 103
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 31, 2005 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marius0, am si eu o curiozitate, cat cantareste tv-ul tau ? Eu am modelul TX-32PM11 si are vreo 60 de kilograme, ma intreb de ce sunt asa grele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 31, 2005 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tuburile sunt foarte grele. Eu am TX-32PX10 si are fix 60Kg.
MariusO, m-ai facut curios si m-am uitat pe tub si este facut tot in Germania, desi nu consider asta un avantaj dar nici dezavantaj.

_________________
http://c.mymovies.name/dode
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 31, 2005 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Televizorul cantareste 43 de kg conform manualului....Toate CRT-urile sunt piese cu "greutate" Very Happy .Dode, pe undeva ai dreptate ca provenienta tubului, dar nu stiu de ce tind sa cred ca un tub Made in Germany e lucrat cu un pic mai mult simt de raspundere fata de unul polonez sa zicem, poate chiar si cehesc...doar o parere pur personala.Ca fapt divers, asistenta clienti Panasonic (la care am apelat personal), si din cate am avut ocazia sa aud, chiar si service-ul Panasonic sunt ceva mai bune decat cele ale celorlalte firme...pt. un utilizator final consider si asta o chestiune de avut in vedere la achizitionarea unui produs.
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sonymike



Conectat la: 02 Sep 2005
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2005 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,

De cateva zile sunt posesorul unui Sony KV-29CS60K. Am pus ochii mai demult pe acest TV dar abia acum am reusit sa-l iau. Mentionez ca mai aveam in dotare de 3 ani un Sony de 54 diagonala care merge suberb din ziua cand l-am achizitionat. De atunci pot spune ca mi s-a pus "pata" pe Sony, am realizat intr-adevar calitatea tuburilor CRT Trinitron. La vremea respectiva mai aveam in casa un LG si un Samsung dar imeginea la Sony e net superioara.
Sa revin la noul meu TV de 72 cm. Imaginea este absolut superba mai ales pe DVD. Dupa ce am citit pe acest forum (si nu numai) am testat si eu TV-ul cu Nokia test monitor.(de pe un laptop cu cablu S-Video). Am constat ca ceea ce se spune despre erorile de convergenta este adevarat. Intr-adevar are mici erori pe la colturi dar sunt vizible numai pe mira de test si daca te uiti f atent. Dar pe imaginea TV sau DVD acest lucru nu este absolut deloc vizibil cu atat mai putin de la 2-3 m. Daca nu as fi citit pe net despre aceste "probleme" as fi zis ca am un TV perfect. De aceea cred ca daca erorile de convergenta (de altfel normale la un tub CRT) nu sunt vizibile pe imagine TV sau DVD si nu deranjeaza "ochiul" nu are rost sa se insiste asupra lor. Doar nu ne luam TV sa ne uitam la mire de test sau alte programe de testat TV. Probabil ca daca si fi mers cu latopul in magazin as fi plecat de acolo fara TV.......
Imaginea la Panasonic nu mi-a placut niciodata. Chiar daca au nu stiu cate sisteme de imbunatatire a imagine culorile sunt terne si imaginea mi se pare intunecat. O alternativa mai viabila mi s-a parut Samsung care se apropie cel mai mult de Sony la calitatea imaginii si in plus avea si 2 tunere. Dar.... intrucat pana acum nu am avut probleme cu Sony am decis sa merg in continuare pe mana lor plus ca mi-au dat si 3 ani garantie.

Toate bune,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community