FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Alegere TV CRT 72 cm
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
silviu_sam



Conectat la: 29 Dec 2005
Mesaje: 32
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 29, 2005 11:00 pm    Titlul subiectului: O intrebare pentru utilizatorii mai experimentati decat mine Raspunde cu citat (quote)

De curand am cumparat un CRT Panasonic TX-32PS12P. In general sunt foarte multumit de el - imaginea este corecta, culorile sunt naturale, contrastul nu deranjeaza nici daca este dat la maxim. Am intampinat insa o problema pe care nu am reusit inca sa o solutionez: am conectat calculatorul la TV utilizand un cablu S-Video / S-Video. La trecerea in mod AV, imaginea de pe calculator este redata pe TV corect cu exceptia filmelor. Indiferent de programul utilizat (Windows Media Player, Media Player Clasic, BS Player, Inter Video WinDVD) nu reusesc sa vad imaginea corespunzatoare pe TV. Puteti sa-mi dat un sfat in acest sens? Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 29, 2005 11:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Dec 30, 2005 7:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sal'
Daca vezi desktopul dar nu si filmele rulate ai o setare de overlay aiurea prin setarile placii video. Depinde ce placa video ai, verifica si tu.

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu_sam



Conectat la: 29 Dec 2005
Mesaje: 32
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2006 12:41 am    Titlul subiectului: Problema rezolvata in proportie de 90% Raspunde cu citat (quote)

Multumesc AdWiser!. Recomandarea ta m-a ajutat si l-am facut sa mearga. Inca nu reusesc insa sa setez o modalitate de a vedea si subtitrarile. Acestea nu se incadreaza in imaginea pe care o preia tv-ul. In cel mai flexibil program pe care il folosesc, bsplayer, am inclusiv posibilitatea de a muta subtitrarea dupa posibilitati. Chiar si in cazul in care o setez pe mijlocul imaginii ea nu este vizibila. Oricum e un mare pas inainte ceea ce am realizat la recomandarea ta. Inca o data multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
jim



Conectat la: 17 Apr 2005
Mesaje: 44
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2006 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut.

Am avut si eu astfel de probleme cu TV-out-ul la placi pe chipset NVidia.

cu subtritarea vezi ca sunt niste setari de "overlay surface" in BS player. Joaca-te cu ele ca nu mai stiu exact cum am facut ... Smile

Eu, ca varianta finala am setat TV-out-ul pe "Clone", fara overlay si am pus rezolutia la PC pe 800/600 si asa mi-a mers.

Bafta ... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu incep un thread nou...

Sintem in 2007, am 1000ron si vreau un tv de 72cm (50Hz) pentru uitat mai mult la cablu si putin la dvd. Tre sa aiba s-video si rgb.

Mi-am tocit pantofii prin magazinele locale dar in afara de constatarea ca distributia de semnal e jalnica (1 tv din 3 are purici) si semnalul se ia de pe surse jalnice (dth) nu am reusit sa-mi formez nici o parere. Ba da, ca nici unul din gama asta nu are stabilizator de imagine, sar siglele la videoclipuri mai rau ca dansatorii.

M-am uitat mai atent la Sony dar am constatat doar ca au contrastul prea mare (o fi setarea implicita?) si ca atare are umbre deranjante la subtitrare.

Se merita totusi un Sony in ideea ca poate fi setat ca lumea? Din magazin sau de pe sonycenter pe neve pt. 3 ani garantie? Sau un Samsung (nu slim)? Sau n-are rost si mai bine un daewoo sau lg si ramin cu bani rest?

100hz nu ma prea tenteaza pentru ca mai apar artefacte care ma deranjeaza, pe linga artefactele care le introduce in portofel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tara



Conectat la: 25 Oct 2006
Mesaje: 445
Locatie: Rm Valcea

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cunosti si tu pe cineva care aduce tv de dincolo , sa iti dea ceva bun ?
la 3-4 mil iti iei tv super , de la mama lui, nu ce sunt acum in comert cu tuburi varza
daca gasesti philips sasiu MG sau chiar EM , si vanzatorul e de incredere , sa nu fie tuburile regenerate sau cu filament izolat , eu iti recomand
nu merita sa dai atatatia bani pe un slim ca tot crt este si nu are cum sa fie mai bun , se plateste dar design-ul

_________________
http://schemetv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu stiu pe nimeni si nu stiu daca am chef de s/h dat fiind ca daca se strica am o problema de 45 de kg si 4 etaje. Dar o sa intreb printre prieteni.

NU am nevoie de slim.

Din ce e la ora asta pe rafturi, ce ar merita cit de cit, if any?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tara



Conectat la: 25 Oct 2006
Mesaje: 445
Locatie: Rm Valcea

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai nimic , sincer - tuburi proaste la toate ....
sper ca nu crezi ca daca e tv nou nu il cari la service cand se strica ( si se strica ... ayayayayay.. )

_________________
http://schemetv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca il car, da' cel putin mi-l repara pe gratis nu imi explica ca e traful sau tubul si pot sa-l arunc. De aia ma tenteaza un sony cu 3 ani pe ne-ve.

De stricat... si-a luat un prieten acu niste ani direct de la nemti un sony cu 1600DM si tot a ajuns cu el la reparat in garantie - cum ti-e norocul. Da' cel putin si azi are o imagine de n-am ce comenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valyvalen



Conectat la: 29 Oct 2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 6:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am crezut ca cei de la Sony fac relevizoare Klumea, dar vad ca unii zic ca nu-i asa
_________________
www.debo.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va salut, in cea ce priveste CRT-urile, SONY si Panasonic face legea.
Acuma depinde preferintele fiecaruia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parca am calatorit in timp... CRT nu mai fabrica decat chinezii, niciun producator serios de displays nu mai face asa ceva! Shocked
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oare este mai bine acum?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 9:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma gindesc ca intrebarea e in contextul "nu se mai fac crt-uri nici macar proaste"

Dpdv calitativ, poporu e fericit desi are un lcd ieftin pe care se vede ca ceapa (ajutat si de transmisia digitala super compresata dar si de panoul si procesarea de kko), dar nu conteaza cum se vede atita timp cit are elcede

Iar imagine de calitate nu au decit cei care se uita la materiale full hd si-si permit plasme adevarate (d-alea de costa cit 3-5 plasme entry level).

Noi astia care apreciem calitatea dar nu ne permitem clar sintem nefericiti. Eu ma consolez cu un crt wide de 32" care inca nu s-a dat batut desi cred ca a trecut de 10 ani (si vreo 2 reparatii minore), dar daca cade vreun procesor din el (deh, digital, 100hz, dnr, la cit a costat cind a fost fabricat ma mir ca nu face si cafea) pa si pusi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community