FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Surround...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cali



Conectat la: 14 Dec 2003
Mesaje: 125

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 11:29 pm    Titlul subiectului: Surround... Raspunde cu citat (quote)

Salut! Cu nu stiu cat timp in urma Dolby Laboratories a dezvoltat o tehnologie intitulata Dolby Headphone, si care simuleaza/emuleaza sunetul surround intr-o pereche de casti cu doua difuzoare. Mai exista si amplificatoare pentru casti cu procesor surround incorporat. Eu folosesc in marea majoritate a timpului calculatorul pentru a viziona filme, asa ca nu prea am nevoie de aceste componente(minciuna Very Happy , nu am bani de ele), dar m-ar interesa un program sau un plugin care functioneaza cu anumite programe de vizionat filme (eu folosesc BSPlayer), si care sa faca ce fac aceste componente, adica sa scoata sunet surround intr-o pereche de catsti. Am gasit pana acuma AKG Hearo Player care cica face asa ceva, dar varianta pe care o am eu numai un demo. Inca nu l-am incercat dar daca va intereseaza ce face, dupa ce il incerc va zic si voua. Daca vreti sa il incercati si voi cautati si voi pe undeva pe site-ul www.akg.com. Daca stie cineva un alt soft care sa fac lucrul acesta, si care sa fie de preferabil freeware, il rog sa imi zica si mie. Va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 11:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2004 1:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PowerDVD stie "Dolby Headphone" iar varianta 5 a programului este compatibila divx asa ca nu o sa fie o problema in a gasi filme.
http://www.gocyberlink.com/english/products/features.jsp?ProdId=28&ProdVerId=31&SeqId=1139

Apropos, ce casti ai?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cali



Conectat la: 14 Dec 2003
Mesaje: 125

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2004 10:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc! Nu am casti inca:) Ma duc maine sa imi cumpar AKG K240 M (daca nu gasesc altceva care sa imi placa mai mult pana atunci).Si Dloby Headphone functioneaza normal doar cu o pereche de casti stereo fara alte echipamente hardware? Si inca ceva... functioneaza subtitrarile cu Power DVD?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2004 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, functioneaza fara alte componente hardware. Subtitrarile nu le incarca automat, dar poti folosi programe third party.
Sa nu te astepti la ceva iesit din comun, pana la urma ai doua difuzoare...dar efectul este dragut, deschide campul sonor, parca il face mai cald.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cali



Conectat la: 14 Dec 2003
Mesaje: 125

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2004 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa va spun cum se prezinta dupa ce le cumpar. Deocamdata astept:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community