FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Problema subwoofer pe dvd-player E-Boda 4334

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2004 1:26 am    Titlul subiectului: Problema subwoofer pe dvd-player E-Boda 4334 Raspunde cu citat (quote)

Salutare oameni,

Azi am fost cu subwoofer-ul meu Jamo SW 410 la o cunostinta cu un home cinema pt a-l testa.Specificatiile sub-ului sunt: 100W reali,frecvente 35Hz-150Hz,intrare stereo/mono.
Sistemul de sunet era compus din urmatoarele:

DVD Player E-Boda 4334
Amplituner Technics SA-AX540
2 Boxe Technics Turnuri
Boxe surround+centru Technics

Cablarea arata cam asa : din dvd plecau 6 cabluri catre amplituner,pt fiecare canal,toate mufate corect.

Am conectat amplituner-ul la subwoofer prin iesirea Subwoofer-out.Sunet ff slab,volumul sub-ului era la maxim si nu se auzea aproape nimic.
Am incercat sa-l conectez direct la iesirea sub a dvd-ului.Se auzea tare dar f neclar,parca era defazat.Am tot incercat niste setari prin meniu (bass boost,super bass,curba de egalizare:rock) dar aproape degeaba,in-afara de faptul ca apareau distorsiuni la boxele de front nu se imbunatatea cu nimic sunetul pt sub.
In final l-am conectat si pe o iesire stereo a dvd-ului.Se auzea tare dar nu era un bass corect.
Eu folosesc sub-ul pe un dvd-player TEAC,pe iesirea stereo(2xRCA) si sunetul e f clar si f puternic si pe muzica si pe filme.Se simte o diferenta intre cele 2 playere.

Care poate fi problema?
La amplituner banuiesc ca e o problema cu iesirea de sub,(care oricum am observat ca e dependenta si de volumul amplificatorului),dar ce se intampla cu iesirea ".1" a dvd-ului ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 09, 2004 1:26 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu mai e nevoie.Rezolvat.

Close topic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care era problema ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scorpion in primul rand la modelul asta de amplituner Technics odata cu volumul principal se actioneaza si cel pt subwoofer.Deci puterea pt sub creste odata cu cea pt boxe.La receiverele mai noi cred ca au volum separat pt sub si se poate regla superbine sub-ul.
O alta parere de-a mea e ca dvd-ul E-Boda nu scoate un semnal destul de puternic pt sub,parca la mine pus pe stereo-out se auzea mai tare(am un Teac).

Oricum trecut printr-un egalizator se auzea f bine in final.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community