FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cele mai bune 10 melodii din istoria muzicii
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 21, 2008 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cu mici exceptii, ma doare capul de ce "topuri" am vazut pe aici...
aveam pretentii mai mari la audiofili. nu de alta dar hiturile de radio suna "bine" si pe casetofoanele asamblate pe o pluta de pe dunare...

titlul ar trebui schimbat in "hai sa enumeram 10 chestii din istoria muzicii paralele cu aceasta dar care dau bine la mase".

ce treaba au pet shop boys - de ex - cu muzica nu prea vad... in afara de piesa de balul bobocilor pt adolescenti excitati si naivi...

s-au spus si ceva nume grele pe ici pe colo, insa contextul le scufunda mai degraba decat sa le scoata in evidenta...

PS:cred ca am duc sa ascult compilatia aia cu best of beethoven, shakira, adi minune si pink floyd... ca sa stiu de ce ma doare stomacul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 21, 2008 3:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Mar Ian 22, 2008 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.Jeff Beck-Brush With The Blues
2.Joe Walsh-Funk 49
3.Pink Floyd-Shine On You Crazy Diamond
4.pink Floyd-Wish You Were Here
5.Eagles-Hotel California
6.Toto-Hold The line
7.Metallica-Nothing Else Matters
8.Stevie ray Vaughan-Pride And Joy
9.Eric Johnson-SRV
10.Jimi Hendrix-Little Wing
11.Manowar-The Crown And the Ring
....si mai sunt... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 9:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

În sfârșit un top mai de doamne-ajută la walker666. Că până acum cam toți au enumerat "hiturile Europa FM".
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanmrsn



Conectat la: 14 Ian 2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie Feb 06, 2008 2:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
În sfârșit un top mai de doamne-ajută la walker666. Că până acum cam toți au enumerat "hiturile Europa FM".


fiecare cu ce-l doare Smile

top 10 ever nu cred ca pot zice.. am perioade si perioade..
in momentul de fata sa zicem:

Don Henley - Boys of Summer
Dire Straits - Telegraph Road
Ando Drom - Zsa Mo(una dintre cele mai bune voci feminine EVER!)
Bruce Springsteen - The River
Coni Luer - Dulce
The Eagles - Doolin' Dalton
Phoenix - Baba Novac
Ron Carnel - North Gate
Bryan Ferry - The Chosen One
Alvin Lee - Anytime You Want Me

..si probabil peste o o luna as da alta lista :p
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca preferinte personale :
- If You see Her-Bob Dylan
-The Weight-The Band
-The Arch- Gerry Rafferty
-Mellancoly Man-The Moody Blues
-Back in Town-Rory Gallagher
-When A Blind Man Cries-Deep Purple
-Sister Morfine-The Rolling Stones
-Machine Gun-Jimi Hendrix
-Skating Away (on The Thin Ice of A New Day)-Jethro Tull
-Hey Jude-The Beatles
Astea la intamplare din alte cincizeci de preferinte...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 6:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
cu mici exceptii, ma doare capul de ce "topuri" am vazut pe aici...
aveam pretentii mai mari la audiofili. nu de alta dar hiturile de radio suna "bine" si pe casetofoanele asamblate pe o pluta de pe dunare...

titlul ar trebui schimbat in "hai sa enumeram 10 chestii din istoria muzicii paralele cu aceasta dar care dau bine la mase".

ce treaba au pet shop boys - de ex - cu muzica nu prea vad... in afara de piesa de balul bobocilor pt adolescenti excitati si naivi...

s-au spus si ceva nume grele pe ici pe colo, insa contextul le scufunda mai degraba decat sa le scoata in evidenta...

PS:cred ca am duc sa ascult compilatia aia cu best of beethoven, shakira, adi minune si pink floyd... ca sa stiu de ce ma doare stomacul...



credeam ca gusturile muzicale nu se discuta,apoi nu chiar toti sunt audiofili pe aici........mai sunt si melomani
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 09, 2008 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte de acord cu tine Fluffy.
Situatia e similara cu cea in care parintii te ia la rost ca prietena pe care le-o prezinti e prea uscata, fara tatze, fara cur. Si, "de ce nu-ti place --maica-- fata doctorului Simionescu de la trei, nu vezi ce bine facuta e si rosie-n obrajori?"

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Feb 09, 2008 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va salut.Sant nou pe forum.Vad un user din Lugoj meloman.Eu sant din Urseni.Caut o sursa de cd bine inregistrate.Stie careva unde as putea gasi de ex.Keith Jarret -The Koln Concert.Il am doar in format flac.Va multumesc .Poate am picat aiurea.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Sam Mar 08, 2008 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Windir - Journey to the End
Satyricon - Mother North
Storm - Noregsgard
Bach - Toccata and Fugue in D minor
Ciprian Porumbescu - Balada
Hypocrisy - Deathrow (No Regrets)
Hyldr Valkyrie - Far Away Through the Mountains
Empyrium - The Ensemble of Silence
Agalloch – In the Shadow of Our Pale Companion
Folkearth - The Death of Beowulf

Daca nu primele 10, macar ca idee...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Sam Mar 08, 2008 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si bineinteles
Isaac Albeniz - Asturias

(cei cu chitara clasica in sange stiu de ce)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 6:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Foarte de acord cu tine Fluffy.
Situatia e similara cu cea in care parintii te ia la rost ca prietena pe care le-o prezinti e prea uscata, fara tatze, fara cur. Si, "de ce nu-ti place --maica-- fata doctorului Simionescu de la trei, nu vezi ce bine facuta e si rosie-n obrajori?"


Corect! foarte bine zis!

catalinmetal a scris:
cu mici exceptii, ma doare capul de ce "topuri" am vazut pe aici...
aveam pretentii mai mari la audiofili. nu de alta dar hiturile de radio suna "bine" si pe casetofoanele asamblate pe o pluta de pe dunare...

titlul ar trebui schimbat in "hai sa enumeram 10 chestii din istoria muzicii paralele cu aceasta dar care dau bine la mase".

ce treaba au pet shop boys - de ex - cu muzica nu prea vad... in afara de piesa de balul bobocilor pt adolescenti excitati si naivi...



Eu mai degraba cred ca ar trebui sa discutam chestiile astea la topicul pentru discutii despre muzica, nu la topuri. Ideea de a 'share'-ui fiecare topul sau era, ma gandesc, una creativa, sa vedem ce mai e in lumea asta, sa deschidem ochii, sa vedem ce asculta lumea, nu sa dam cu pietre in ce asculta... audiofilii si melomanii. Nu stiu daca te-ai gandit, dar ai putea sa jignesti pe cineva cu afirmatii, si neconstructive.

Daca ti-e greu sa crezi ca un fan pet shop boys 'devoreaza' cu succes si pink floyd, si jazz (si chiar merge la festivaluri), si clasica (si la concerte), si electronica (si chair compune), si heavy metall (si chiar studiaza chitara), fiind si audiofil si meloman si colectionar de CD-uri si vinyl-uri in acelasi timp, atunci... mai citeste si ce scrie lumea pe forum, insa nu e loc de dat cu pietre.

Iar daca nu stii ce legatura are pet shop boys cu muzica, mai intreaba pe cei care stiu, cum ar fi Google, sau de ce nu chiar www.petshopboys.co.uk sau www.petshopboys.ro

Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Destul de greu de realizat un asemenea clasament Surprised ... in linii mari.

1.THE TEMPTATIONS-Papa was a rolling stone
2.STEVIE WONDER-As
3.YES-Owner of a lonely heart
4.SANTANA-Black magic woman
5.PINK FLOYD-High hopes
6.A-HA-Stay on these roads
7.ALPHAVILLE-Big in japan
8.FALCO-Out of the dark
9.DEPECHE MODE-Sister of night
10.STING-Fragile

_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu va impacientati, asta-i felul lui Catalin sa dea cu bata-n balta...
BTW, nu este un pic de rasism in scrierile lui Catalin, adica ceva cine nu gandeste ca mine si nu are aceleasi gusturi e impotriva mea? Confused
Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
Va salut.Sant nou pe forum.Vad un user din Lugoj meloman.Eu sant din Urseni.Caut o sursa de cd bine inregistrate.Stie careva unde as putea gasi de ex.Keith Jarret -The Koln Concert.Il am doar in format flac.Va multumesc .Poate am picat aiurea.


Concertul din Koln l-am gasit la libraria Humanitas de langa Muzica in Bucuresti la standul ECM.

Desi se face mare caz de acest concert, personal m-am infiorat de banalitatea lui. Daca-i compar performanta si fiorul artistic cu o executie corecta de sonata/fantezie clasica (sa zicem un Scriabin) iese prost din toate punctele de vedere. Nu c-as vrea sa pun neaparat jazz-ul si clasicul in aceeasi categorie, dar sincer ma asteptam la mai mult din partea unui muzician al secolului XX ce se pretinde virtuoz al pianului. Multa repetitie si dezvoltarie saraca de ritm si melodie, parerea mea...

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
La_Obiect



Conectat la: 03 Mai 2007
Mesaje: 301

MesajTrimis: Dum Mar 23, 2008 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa fim "la obiect" : Cele mai bune 10 melodii nu exista!


_________________

"Holding Back the Years" - Simply Red

_________________
"It will take time to restore the chaos" - G.W.Bush
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community