FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sfat boxe 20-25mil./pereche
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
paulika



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2004 8:24 pm    Titlul subiectului: sfat boxe 20-25mil./pereche Raspunde cu citat (quote)

Luminati-ma putin in privinta acestui subiect...
ascult house, imi place bass-ul la nebunie, camera de auditie este de aprox. 30m patrati.Am un technics SA-DX850 an2001 cu 5*80W(pe 6ohmi) si un DVP-NS430 de la Sony.Sper ca va mai amintiti de mine...
Acum incerc sa imi mai iau 2boxe si in viitor alte 2(probabil bookshelf...).
Pe scurt, Infinity alpha 50, jamo X850(la pret redus la Master Hi-fi-25mil.) sau JBL northridge E90? As vrea sa vad si oferta B&W(modelul 300-nu stiu exact cat costa,nu le-am vazut niciodata prin magazine)
In HFC&HE la rubrica Produse cu pret redus, jamo X850 apare sub numele de X3M8:este acelasi lucru?
Am incercat sa ma bazez pe urechea mea , insa nu sunt capabil sa fac o diferenta clara intre o boxa de 21mil si alta de 22mil. Astept parerile voastre si sunt sigur ca numai dupa recomandarile voastre imi voi alege una din aceste produse.
momentan mai am niste Unitre de 140W de care nu vreau sa scap de ele;le voi folosi pe post de surround pana voi achizitiona altele .
Sincer imi place foarte mult jamo(si cum suna si cum arata...).Teoretic ,ar trebui sa sune mai bine decat celelalte(pret initial:36.mil).
As dori totusi sa evit in viitor un sub ,tot din cauza banilor.Vreau sa scot din Frontale un bass profund (pt. filme)

Multumesc mult si pt. sfaturile anterioare.Mult succes cu revista...Paul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 10, 2004 8:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2004 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu voi lua niste PSB Image 6T. La banii aia poti lua Image 5T (800$).
Pe net toata lumea spune ca PSB-urile au un bass f puternic si pronuntat.

Cateva linkuri:
- http://www.psbspeakers.com/s/ImageSeries.html#Image5T
- http://www.audioenz.co.nz/2001/1101.html
- http://www.audioreview.com/PRD_123799_1594crx.aspx#reviews

Am ascultat JBL E100 si XTi 100 si mi s-au parut slabe, cel putin XTi-urile. Amandoua pe HK670 - amp si boxe facute de acelasi concern.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

du-te neaparat la Flamingo Comp si asculta GH de 15.000.000 in comparatie cu Infinity alpha 50 pe un receiver klumea, harman kardon, sau denon(astea le au acolo) si sa vezi diferenta. eu iti recomand GH, clar mai buna si chiar mai frumoase Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulika



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, dar am ascultat un GH cu 4dif-uri (pret 22mil.)cu sinus de 150W si nu mi s-au parut ceva extraordinar...pareau lipsite de putere.Poate din cauza amplifului (tot GH )?
Inainte de a pune intrebarea pe forum paream sigur ca va "castiga" Jamo din cauza diferentei si implicit a calitatii(doar banuiam)
Presupunem ca-mi voi lua niste GH.Eu nu pot spune ca am un amplif f. bun (Technics 5*80W). Am mai citit pe aici ca GH suna bine cu amplifuri F.BUNE.In urmatoriul an nu prea se intrevede vreo schimbare la capitolul amplificare.
Unde gasesc PSB(in Buc.) ?



Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa par in nici un fel, dar eu nu mi-as pune o chinezarie in casa. Clar. Si iar nu voi fi convins ca o chinezarie suna mai bine decat o boxa facuta de o companie care face boxe de 30 ani..
By the way am ascultat Gh si nu pot sa spun ca m-au impresionat. N-as putea spune nici ca suna prost, dar eu unu nu mi le-as pune in casa nici sa le am pe degeaba.

PSB nu se gasesc asa de usor, este un dealer care importa, dar momentan nu are prea multe pe stoc.
Suna la 0722.617.850 - dl Popescu si spune ca suni din partea mea (Bogdan). O sa te lamureasca el ce si cum si ce boxe ar fi potrivite pt Technics-ul ala. Parerea mea e ca 5T-urile sunt mai mult decat suficiente.

Ce as putea sa-ti mai recomand sunt Cabasse Jersey, dar sunt ceva mai scumpe (750€). Le-am ascultat si suna si alea extrem de bine.

Oricum cred ca cel mai bun raport pret/calitate il au PSB-rile. http://www.psbspeakers.com/Awards.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
paulika



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La reprezentanta Panasonic din Unirea erau acum vreo 3luni 2 boxe JMLab plus un sub.toate pe la 1500euro. erau super tari insa sunt scumpe pt. mine.
nu inteleg de ce nimeni nu zice vreo vorba buna despre jamo .ma asteptam ca toata lumea sa-mi recomande jamo si nu tot felul de "chinezarii".
cred ca ma voi rezuma la infinity, jamo sau psb(daca gasesc si le ascult)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paulika



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

m-am uitat pe site-urile recomandate de tine si 5t erau la $1899 (in nov 2001) NU dispun de atatia bani.... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hey aia sunt dolari NZ Laughing Laughing .
Pentru preturi exacte vezi: http://www.psbspeakers.com/s/ImageSpecs.html in josul paginii. Preturile sunt valabile si pt Ro!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui sa incerci boxele Jamo care sunt la reducere la Master HiFi, mai ales daca se incadreaza in bugetul tau. Probabil ca reducerea este cauzata de aparitia unui model mai nou si incearca sa scape de cel vechi.
In orice caz, ai face o afacere buna.
La B&W nu gasesti modele de podea sub 30 miloane (603), decat 602,5 dar din cate am citit nu sunt prea reusite. Mai ales daca-ti place atat de tare basul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm..eu ma incumet sa-ti recomand Jamo.De fapt nu stiu de ce nu ti-au recomandat si altii pana acum.
Mie imi plac mai mult decat Infinity,au un aspect mai classy,mai elegant(bineinteles depinde si de model).
Cu reducerile ai grija..am inteles ca nu prea sunt asa stralucite astea reduse,e si logic doar sunt modele 2000-2001.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 13, 2004 8:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt modele 2001 dar la vremea aceea erau mult mai bine cotate pe piata. Oricum boxele sunt bunuri cu folosinta indelugata, si nu cred ca o sa vrei sa le schimbi peste 2 ani cu noul model aparut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

du-te si asculta GH la Flamingo, boxele la 15.000.000 pe ampliful Denon sau Harman Kardon si ai sa te lamuresti.Sunt foarte bune ! Cat despre faptul ca sunt chinezesti ce sa zic......cine nu face electronica in China ? Si arata foarte bine.
Nu le asculta pe amplifurile de la GrandHigh. Receiverele sunt o porcarie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 12:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasule tu ai cumpara boxe made in Canada sau boxe made in China (la banii aia)? Just a question Wink

PS: apropo cand o sa vad GH in review la "Sterephile", atunci intr-adevar o sa pot sa fiu de acord cu tine. Pana atunci: http://www.stereophile.com/loudspeakerreviews/330/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
paulika



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2004 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi pt. ajutor.cred ca ma voi opri asupra Jamo-urilor pt.ca mie,cel putin imi plac foarte mult si ca sunet si mai ales ca design.ca o ultima intrebare ... pe www.dvdplanet.ro am vazut Canton LE109.nu le-am ascultat niciodata...pe aici ,pe undeva se vorbea ca LE107nu se aud deloc bine.
Cat despre uzura Jamo-urilor nu prea mie frica atat de mult.le consider destul de "tapene";In plus cred ca pot sa am incredere in cei de MasterHiFi.
Iar apoi cred ca voi lua un sub ( apropo,imi recomandati ceva pe la 15mil.) si voi folosi Unitrele pe post de surrond (pana cand mai facem rost de bani). Ma leaga destul de multe amintiri de ele...
Iar pt. GH am cam aceeasi parere cu QD .tot niste chinezarii vor ramane...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2004 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bineinteles ca GH-urile s-ar putea sa nu fie prea fiabile, asupra acestui aspect am si eu o oarecare indoiala dar pretul , designul si sunetul sunt bune. Acum pe adresa pe care mi-ati dat-o un pic mai sus vad niste boxe PSB pe care le-am ascultat la Muzica. Acestea sunt mediocre.Eu tot va repet si nu vreti deloc sa ma bagati in seama. Ascultati mai oameni buni GH-urile de 15.000.000 lei pe ampliful Denon sau Harman Kardon de la Flamingo Unirii si nu mai cititi atatea articole pe ici pe colo.Chiar este asa greu sa va duceti cu un disc bine tras pana acolo ? OK, sunt chinezesti si ce daca ? Atunci daca vreti va vand eu o pereche de boxe SONY (firma nene Smile) noi, cu 5.000.000 si 2 ani garantie, au mers doar 5 ore si imi iau eu pe cele chinezesti, sa rada prietenii de mine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community