FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Vangelis - care este albumul tau preferat?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 7:24 am    Titlul subiectului: Vangelis - care este albumul tau preferat? Raspunde cu citat (quote)

As fi dorit sa introduc si un chestionar, insa artistul grec are atatea albume la activ incat ar fi iesit ceva supradimensionat. Plus ca unii dintre noi (voi) prefera mai multe albume, simultan. Asa, ca mine: "Albedo 0.39", "L'Apocalypse Des Animaux", "Heaven And hell', "Chariots of Fire", "Soil festivities", "China" samd, dar cel mai mult si mai mult imi place "Direct" din '89
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 7:24 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie tot Direct mi se pare cel mai bun. Pe locul secund ar fi The City.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Direct.
Dupa aia inghesuiala mare: China, Heaven&Hell, Albedo 0.39, Spiral ...
La un moment-dat eram intr-o bucla cu See You Later ...
Cel mai ascultat insa este China.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre "Odes" (cel cu Irene Papas) nici o vorba de bine? Eu as zice ca merita inclus intre cele mai bune pe care le-a scos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa mine, coloana sonora a filmului "Blade Runner"... daca ai vazut filmul iara dupa aceea asculti muzica pe CD cu ochii inchisi e superb... ai senzatia de a fi acolo... Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
svhs
Vizitator





MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"1492 - The Conquest of Paradise". A fost albumul odata cu care eu am descoperit Vangelis.
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu sunt fan Vangelis; le am aproape pe toate.
Preferintele mele in ordine:
1. OCEANIC
2. BLADE RUNNER
3. VOICES
4. THE CITY
5. DIRECT
si restul
Sus
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, si Voices. Cum am putut sa uit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Voices
2. Oceanic
3. ElGreco
4. Celelalte (1492, Blade runner, Albedo, Chariots of Fire, ...)

Daca stau sa ma gandesc nici nu ar fi corect sa fac un clasament: toate albumele sunt geniale. De aceea cred ca ar trebui trecute toate pe pozitia 1.

Legat de Vangelis si altii cativa se intampla ceva destul de ciudat: de oricate ori as asculta nu ma plictisesc, nu se creeaza acea saturatie specifica muzicii ascultata zi de zi la radio. Ascult cateodata si de cateva ori pe zi Voices sau Oceanic (intra in bucla winampul cat sunt la munca) si urmatoarea zi reascult cu aceeasi placere, fara nici o urma de plictiseala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviuc



Conectat la: 22 Iun 2003
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 9:46 pm    Titlul subiectului: Primul si celelalte Raspunde cu citat (quote)

1. Soil festivities
2. Ignacio
3. Celelalte albume
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eusebian.s.s



Conectat la: 11 Iul 2004
Mesaje: 192

MesajTrimis: Dum Sep 11, 2005 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

El Greco - fiind pana acum, in opinia mea, cea mai buna lucrare de muzica electronica.
_________________
"Orice prost poate sti. Scopul este sa intelegi." Albert Einstein.
"Mai bine taci si dai senzatia ca esti prost decat sa vorbesti si sa spulberi orice indoiala!" - din popor...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2005 7:12 am    Titlul subiectului: Vangelis Raspunde cu citat (quote)

Cel mai meditativ: clar, China
Pentru mesaj:See You Later
Capodopera a muzicii , cu efecte terapeutice incontestabile:L'Apocalypse Des Animaux
Cea mai mare incarcatura spirituala:Odes
Succes comercial:Chariots Of Fire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2005 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Raritatile desigur. Chiar Vangelis declara intr-un interviu ca pana a reusit sa stranga banii de studio (nautilus) a pus pe masa ceea ce casele de discuri ii cereau, proiecte mai..comerciale. Este greu de explicat cuiva care stie The City sau Conquest of... ca de fapt exista si un alt Vangelis, necunoscut (si eu zic mult mai bun).
Deci:

Vangelis - Fais que ton reve soit plus long que la nuit (VERY RARE - LP origin very high quality)
Vangelis - Sex Power (VERY RARE - LP origin very high quality)
Blade Runner (2001) Deck Art 765 limited edition release
Blade Runner - Esper Edition

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2005 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-i asa ca e destul de dificil de raspuns? Smile Am stiut eu de ce n-am introdus un chestionar Cool . Vangelis are o muzica speciala, care ne place cu fiecare album ascultat. Tema acestui topic se refera la preferinta de varf a fiecaruia din discografia grecului, neinsemnand ca oricare dintre celelalte albume ale sale ne-ar fi indiferent...BTW: are cineva noutati despre Vangelis (cam de multisor n-am mai auzit nimic de el... Rolling Eyes Question )?

Off-topic: pentru aceia dintre voi care prefera muzica electronica clasica (a la Vangelis, Jarre, Tangerine s.a, nu Tiesto & Co.), recomand sa cautati pe Google si sa downloadati lucrarile instrumentale ale unui tanar compozitor roman, Alexandru Boros. Mi s-a parut muzica sa de-a dreptul remarcabila, ca sa nu zic geniala!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2005 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser a scris:
Chiar Vangelis declara intr-un interviu ca pana a reusit sa stranga banii de studio (nautilus) a pus pe masa ceea ce casele de discuri ii cereau, proiecte mai..comerciale. Este greu de explicat cuiva care stie The City sau Conquest of... ca de fapt exista si un alt Vangelis, necunoscut (si eu zic mult mai bun).

Asa este: sa nu uitam formatiile sale din tinerete, Formynx si Aphrodite's child, cu care a repurtat succese comerciale, oferind chiar si concerte pe stadioane Exclamation Dar, cu banii castigati de pe urma acestor mici "compromisuri", a reusit sa isi construiasca studiourile pe care si le-a dorit, cu aparatura electronica de ultima ora, rezultatele muncii sale concretizandu-se in excelentele sale albume, incepand cu anii '70.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 1 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community