FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Vangelis - care este albumul tau preferat?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Sep 16, 2005 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiam ca, generic, termenul bootleg include nu numai material inregistrat cu microfonul pe la concerte ci si material (de calitate) ce nu a fost publicat oficial (sessions, rehearsal etc.) cam toate marile formatii au asa ceva ... in the wild... Wink
Acum nu stiu daca se potriveste perfect unor cd-uri facute (neoficial) dupa vinil...

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 16, 2005 12:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Vin Sep 16, 2005 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut domnilor,

prefer Oceanic-ul , Odes , L'Apocalypse Des Animaux , 1492. Wink

_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Sam Sep 17, 2005 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser a scris:
stiam ca, generic, termenul bootleg include nu numai material inregistrat cu microfonul pe la concerte ci si material (de calitate) ce nu a fost publicat oficial (sessions, rehearsal etc.) cam toate marile formatii au asa ceva ... in the wild... Wink
Acum nu stiu daca se potriveste perfect unor cd-uri facute (neoficial) dupa vinil...


bootlegurile sunt luate (in general) din mixer (cam toate concertele se trag pe o caseta macar ...). Exista bootleguri pirat dar exista si aparitii oficiale (Am si eu niste bootleguri Zappa). Ca regula generala, calitatea lipseste. De ex. Fripp a scos pt KC o gramada de inregistrari de o calitate exceptionala (fie din concerte fie din studio) pentru a preintimpina bootlegurile.

Chestia cu vinilul pus pe CD se cheama mai simplu: piraterie.
Sus
fanbose



Conectat la: 23 Apr 2005
Mesaje: 179
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 1:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_BAND.asp?band_id=1608
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 2:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar acum am deschis lista de mai sus si lipseste ODES cu Irene P. ,aparut in 1978 ...il am de ceva timp in discografie. Shocked
_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fanbose



Conectat la: 23 Apr 2005
Mesaje: 179
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 3:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lipsesc mai multe... soundtrackuri, cele cu Irene Papas si Ian Anderson, cum ar fi:
Bitter Moon
Cousteau
Short Stories
Chronicles
Page Of Life
Los Angeles November 2019
Sex Power
The Friends of Mr Cairo
Odes
Vangelis & Llewellyn
Vangelis & Stina Nordenstam
si poate mai sunt si altele...
o colectie (scuze pentru format, e facuta in graba) in fisierul atasat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 3:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E.... mai sunt si cele cu Demis Russos...
M-am referit strict la albume Vangelis.
Multumesc pt. detalii. Wink

_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 8:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E adevărat că, la început, Vangelis nu știa să citească o partitură și să „pună” muzica pe note?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident !
La inceput , nici macar nu stia sa vorbeasca , sa mearga sau sa citeasca... Laughing
Toate acestea le-a dobandit pe parcurs , ca si noi dealtfel . ROFL

_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c99a



Conectat la: 21 Apr 2005
Mesaje: 18

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BV a scris:
E adevărat că, la început, Vangelis nu știa să citească o partitură și să „pună” muzica pe note?


...foarte adevarat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 12:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cite auzisem eu acum citiva ani pe la radio, nu stie notele; are citiva asistenti care noteaza tpt ce compune el. Ma rog, n-am avut timpul si curiozitatea sa verific informatia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 7:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PAUL F., rogu-te, lasă bășcălia ieftină. Am fost surprins când am citit, nu mai știu unde, că la începuturile creației sale compunea după ureche, prin înregistrare directă, ceea ce dovedește încă odată talentul său extraordinar. Între timp, mai mult ca sigur că a învățat și notele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumos topic, Brighty Very Happy

Am si eu ceva de spus despre Maestru si Muzica lui.
Vangelis a reprezentat o cotitura foarte importanta in viata mea, a fost a doua personalitate culturala (in ordine cronologica, dupa Jules Verne) care mi-a influentat evolutia spirituala si profesionala.

Pana pe la 13 ani, grafica era principala mea pasiune si eram chiar foarte bun la asta (am castigat si concursuri nationale Wink ).
Intr-o seara insa am auzit la radio "Chariots of Fire" (la emisiunea "Fascinatia sunetului" a lui Florian Lungu Very Happy ) si totul s-a schimbat. A doua zi am cumparat albumul de la un "studio" de multiplicat muzica (a fost prima mea caseta audio, m-a costat 100 de lei !) si-i bateam la cap pe toti prietenii care aveau casetofoane sa ma lase sa-l ascult (eu n-aveam pe ce Sad ).

Cu timpul, grafica a ramas pe un plan secund in preocuparile mele (trecand de la desen artistic la desen tehnic) si am devenit tot mai interesat de muzica si mai ales de mijloacele electronice de produs muzica ("boom-ul" muzicii anilor '80), imi imaginam si proiectam sintetizatoare pe toate copertile de caiete. Am urmat si Facultatea de Electronica ca sa inteleg mai bine lucrurile. Faptul ca m-am specializat acum pe proiectarea studiourilor de inregistrare se datoreaza in parte si dorintei de a obtine candva un "Nemo Studio" personal, unde sa imi pot materializa propriile fantezii muzicale.

N-as putea sa aleg un album preferat, majoritatea imi sunt foarte dragi, chiar daca le ascult mai rar, si asta din cauza ca pur si simplu nu le pot asculta in orice moment al zilei, ca un background al unei zile de lucru. E putin ciudat, stiu, dar avand o asemenea "legatura" cu aceasta Muzica speciala, mi s-ar parea un sacrilegiu sa nu-i acord toata atentia cuvenita.

Cert este ca Vangelis reprezinta in continuare pentru mine Muzicianul, ca artist si nu ca profesionist, cel pentru care facerea Muzicii inseamna un mijloc de exprimare a emotiilor interioare si nu un mijloc de a-si castiga existenta.

Flaviu.

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot cu Fascinatia Sunetului am inceput si eu. Florian Lungu si Liviu Zamora. Ce vremuri...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin Matei a scris:
Tot cu Fascinatia Sunetului am inceput si eu. Florian Lungu si Liviu Zamora. Ce vremuri...

..."Exploratorii Lumii de Maine" Very Happy

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 4 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community