FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Vangelis - care este albumul tau preferat?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 2:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stereo, nu ? Very Happy
_________________
Without music, life is a journey through a desert - Pat Conroy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 2:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nostalgia o să ne omoare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va salut domnilor !

Sunt placut surprins cand gasesc pe aceste site-uri oameni pasionati de un anumit domeniu , nu doar cei ce cauta sa-si "omoare" timpul. Arrow
J.F.Oros , sunt pasionat si eu de iregistrarile audio "de studiou", chiar experimentez sau ma joc cu sunetele inregistrate de mine sau de altii. Wink
Cu ajutorul lui Dan N. pe care il consider un pioner in Romania al softurilor audio performante , am, si ma joc pe Samplitude. Razz
M-ar interesa un schimb de idei in domeniul captarii si prelucrarii sunetelor de studiou. listening
Intretin electronic cateva studiouri de inregistrare din tara,insa ei fac doar comert si aceste aspecte nu ii intereseaza. Sad
Miercuri plec la BV sa "ma intalnesc" cu Joe C. si Zdop & Z., insa dupa aceea mi-ar placea sa schimbam cateva idei. Idea
Multumesc tuturor pt. amabilitate. Very Happy

_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

viperu a scris:
stereo, nu ? Very Happy

As fi vrut eu Sad
Aveam doar un radio Selena (mono) si imi inghesuiam urechea in difuzorul lui ca sa prind toate "fineturile" redarii.
Mai tarziu, in liceu, mi-am facut un sistem de amplificare stereo din kit-urile de amplificatoare de 10w ce se gaseau in magazine, plus doua "sonosfere" (mai tine minte cineva Very Happy ) si amplificam radioul. Desigur, semnalul de la el era tot mono, dar eu ma prefaceam ca e stereo Cool

PAUL F. : cu placere, exista sectiunea Pro Corner mai potrivita pentru acest lucru.

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

viperu a scris:
stereo, nu ? Very Happy



Da, Romania Tineret Stereo. Muzica aia care venea din doua parti era mai misto decit sabia laser.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adevarat graiesti! Laughing

Imi aduc aminte de AC/DC - Back in Black difuzat la ore tarzii din noapte pentru a nu fi "interceptat" de cenzura... Twisted Evil

L-am inregistrat pe mag-ul Unitra, si eram in al noualea cer...
Ce vremuri... Laughing
Sus
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 8:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnilor, aici e viclenia vieții. Nu aveam aparatură performantă dar se auzea fantastic. Fantastic! Nu-mi explic cum era posibil să-mi placă atât de mult Vangelis la un „tranzistor” amărât, care mai avea și paraziți. Nu vreau să exagerez dar cu așa ceva nu mă mai întâlnesc și regret sunetul acela mizerabil și fascinant. Îl regret sincer. Îmi puteți sugera să revin la acel aparat amărât și să fiu fericit. Am încercat dar nu mai e același sunet. Nu mai e!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 9:23 am    Titlul subiectului: Vangelis Raspunde cu citat (quote)

Asta e o boala actuala a omenirii: perfectiunea. TOTI o avem , mai mult sau mai putin recunoscuta. Cand am auzit prima oara muzica de pe CD am avut o senzatie ciudata , aceea de rece ,de artificial-e drept ca de atunci urechea s-a obisnuit si cu asta... Shocked Departe de a fi contra progresului , trebuie sa vedem ce e bine si ce nu in teKnologie...Cu tot fasaitul benzii sau zgomotul LP-ului parca sunetul e mai natural.
Student fiind in 1983 am avut ocazia sa particip la o auditie muzicala publica unde s-a pus Vangelis-Chariots Of Fire...Realmente am simtit ca plutesc...Dupa auditia CD-ului n-am mai decolat...Urechea mea zice ca diferenta intre vechi si nou este la sunetele medii (cel mai mult) , dar si la cele inalte , care suna metalic. Asta e , nu-i caldura... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexander Maxim



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai de fapt ne regretam copilaria. De-asta se-auzea asa de fantastic, pentru ca eram copii, mai mult sau mai putin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexander Maxim, așa este. De-asta nu mai regăsesc acel sunet special. Ce să fac? Asta-i viața. Trece!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

este ceva firesc! Iti place tot ce este mai bun in comparatie cu tot ceea ce cunosti pana in momentul respectiv. Ulterior cand vei percepe o calitate mai buna in alt loc, sistemul tau de valori se modifica. Omul se obisnuieste fulgerator cu tot ce este de calitate! Cu totii am fost extrem de incantati de scule de proasta calitate cu ani in urma cand altceva nu cunosteam. Poate si de aceea am avut multe interventii "corectoare" asupra unora la care se vedea de la o posta ca nu au nici un fel de experienta in subiectul pe care il abordeaza de multe ori in mod fanatic.

E o chestie fireasca omeneasca. Intelepciunea este de a-ti lasa intotdeauna macar o mica rezerva de indoiala si prostia o reprezinta "convingerile 100%"! Very Happy
Sus
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Normal. Credeti ca acum as mai asculta caseta inregistrata de la radio cu Mike Oldfield, "tubullar Bells 2", care avea fluctuatii de viteza si momente in care sunetul disparea cu totul? Eu nu cred.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
cristakke



Conectat la: 10 Ian 2005
Mesaje: 477

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revenind din reeeeeverie si nostalgia benzilor ORWO si a BASF-urilor, care mai de care cu ce avea.... on topic - Friends of Mister Cairo si Blade Runner.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 1:37 pm    Titlul subiectului: Vangelis Raspunde cu citat (quote)

Imediat dupa '89 sursa mea de muzica a fost programul 3 de la Radio de unde am cules , initial mono , multe discuri Vangelis. Fiind in provincie, n-am avut acces prea bun la muzici...Totusi am salvat multe inregistrari document de pe benzi pe CD listening care nici acum nu vad cum le-as mai putea obtine (evident nu as vrea sa dau 300 discuri X 20 EURO/bucata pentru a innoi o discoteca adunata in 25 de ani...) . Dar de acord cu Calin...de ex. ascult Cantafabule de pe CD nu de pe LP...Off-topic: O companie din Japonia a lansat un pick-up cu laser-beam-care costa 15.000$ si un declick-er care costa 2.800$... Offtopic Whistle
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 2:19 pm    Titlul subiectului: Re: Vangelis Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
de ex. ascult Cantafabule de pe CD nu de pe LP...

Pt ca tot veni vorba: mi se pare mie sau Cantofabule suna mai prost pe CD decat pe LP? Cum s-a facut CD-ul, ca de remaster cred ca nici nu poate fi vorba?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 5 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community