FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Vangelis - care este albumul tau preferat?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt, ne regretam si copilaria, dar, zic eu ca, in conditiile de atunci - lipsa acuta a muzicii bune in general, lipsa de programe TV si de filme bune la TV si la cinematografe, a dus si la explozia de viniluri aduse de prin tari straine de piloti, la invazia de video-uri, cu neuitatele schimburi de casete video, la zecile sau sutele de benzi de mag trase "de pe LP", si de lipit urechea de posturile de radio straine care mai difuzau saptamanal o ora-doua de muzica buna, sau si posturile romanesti la ore tarzii din noapte...

Practic, ne bucuram de orice "gura" de libertate si de cultura...

In cazul meu, prefer o banda trasa pe un mag. rasarit, in stare foarte buna, de pe un LP nou, pe o banda noua (nici nu cer prea multe, nu? Wink ) unui CD...

Dar, exista sperante...
Maguri se mai gasesc in stare foarte buna, parca am vazut (dar nu bag mana in foc) si benzi de mag noi pe internet (cred ca au aparut datorita interesului pentru vintage), si, LP-uri au inceput sa mai iasa pe piata, foarte timid...
Asa ca... exista o speranta! Laughing
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 3:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Sep 21, 2005 6:42 am    Titlul subiectului: Vangelis Raspunde cu citat (quote)

Da , asa e cu Cantofabule. Si culmea pacaie ca un...LP!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Mie Sep 21, 2005 8:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Știți cum văd eu treaba asta? E ca și cum sunt îndrăgostit de cineva de pe strada mea și nu o pot compara nici cu cele mai faine top-modeluri. Are ceva special și inconfundabil: parfumul, glezna, decolteul, felul cum îi flutură fusta-n vânt… Ascult o bandă de magnetofon, care mai și scârțâie pe alocuri, revin în timp și mă simt din nou ca acum 25 de ani. Ah, Tesla B4… pe care prăjeam ouă... Acesta e Vangelis cel adevărat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 23, 2005 4:48 am    Titlul subiectului: Re: Vangelis Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Imediat dupa '89 sursa mea de muzica a fost programul 3 de la Radio de unde am cules , initial mono , multe discuri Vangelis.

Da, ce mai vremuri de neuitat dupa '89..."Fascinatia sunetului - compendiu de muzica electronica", la R3, cu Florian Lungu & Liviu Zamora. Nu ratam nici o editie si pot spune ca de acolo am capatat gustul pt asemenea muzica de calitate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Sep 23, 2005 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pfff Twisted Evil mai ia si o pauza de respiro
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Vin Sep 30, 2005 3:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la (aproape) tot ce s-a spus pe topicul asta: Vangelis e tata lor! (cu deja pomenita rezerva - "Beaubourg", despre care pot sa zic asa: l-am cumparat pe o caseta care nu avea marcate fetele - A, B - si nici macar n-am reusit sa-mi dau seama care e inceputul!) greu de spus care album e "mai tare", pentru ca imi plac toate (periodic, se mai schimba albumul "preferat").
J.F.Oros, stiu de sonosfere, sunau ca dreq! si m-am "muncit si eu cu amplifuri de 10 si 15 w "la pungutza"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 07, 2005 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca nici "Invisible Connections" nu-i prea usor de digerat - parerea mea.
Anyway, revin cu o noua intrebare: ce senzatii va incercau atunci cand descopereati in premiera muzica grecului? Ce imagini va treceau prin minte? Aveati chiar si o anume stare de euforie&desfatare sonora? ... Daca doreste cineva sa ne impartaseasca impresiile lui...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fanbose



Conectat la: 23 Apr 2005
Mesaje: 179
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Oct 27, 2005 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

prin anii 70-80, erau putine emisiuni/documentare/etc la tv care sa nu aiba macar o frantura de melodie, macar pe generic, a maestrului grec...
ce m-a fascinat la vremea aceea, binenteles, cu muzica lui Vangelis pe fundal, au fost cele 2 serii stiintifice ale lui Carl Sagan (Creierul lui Broca), Cosmos si ... imi scapa acum numele (... stiu doar ca doar unul a fost difuzat de TVR, pe cel de-al doilea l-am vazut pe sarbi)
ce senzatii? pai, printre altele, am avut o senzatie de lene de a ma ridica din fotoliu si a derula banda de magnetofon, incat am inregistrat o banda intreaga, pe ambele parti, cu I'll Find My Way Home...
despre albume, as mentiona si Opera Sauvage care, desi scurt (7 piese), contine unele din cele mai bune melodii ale sale, Hymne, L'enfant, Irlande...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gingishan
Vizitator





MesajTrimis: Dum Apr 23, 2006 9:09 pm    Titlul subiectului: 1492-CEL MAI TARE Raspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea cel mai tare album este 1492-Cucerirea Paradisului!
Sus
Sas



Conectat la: 28 Apr 2006
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Apr 30, 2006 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

friends of mr. cairo Very Happy
_________________
Munca te inobileaza .
Totul e sa nu muncesti in Romania.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 17, 2006 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Era ceva fantastic, cam acum 15 ani, cand ascultam un album Vangelis... La vremea adolescentzei, sa descopar o astfel de muzica sofisticata si de fff buna calitate, cand in jurul meu "duhnea" de rap, metal si Depeche, a fost cu adevarat o revelatie. Eram absolut fascinat de armoniile celeste ale lui Vangelis,desi nu posedam scule performante si surse audio hi-fi. Imi amintesc cu o placere vecina cu melancolia (intrucat astazi,din pacate, am crescut mare Smile Sad , grijile cotidiane s-au inmultit iar receptivitatea pt muzica s-a mai diminuat...) cum ascultam cate o caseta pe intuneric si efectiv parca ma transpuneam intr-un alt univers iar muzica lui Vangelis imi "vorbea" intr-un limbaj numai de mine inteles...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
costelvlad



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 57

MesajTrimis: Vin Mai 19, 2006 10:32 am    Titlul subiectului: Vangelis Raspunde cu citat (quote)

Salut .

Care este casa de discuri a lui Vangelis ?
Daca tot dau bani pe un album nu vreau sa cumpar unul cu licenta .....ci unul editat de casa lui de discuri .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 20, 2006 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vangelis a avut contracte cu mai multe case de discuri, nu a ramas fidel vreuneia... A trecut si pe la Polydor,apoi la RCA/BMG, putin pe la Arista (BMG), a semnat pe la inceputul anilor 90 cu EastWest (Warner Music), apoi "Mythodea"(2001) l-a gasit pe Vangelis la Sony Classical.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 02, 2006 8:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar care este tema voastra preferata din compozitiile lui Vangelis?
Asta ca sa mai invioram putin topicul Smile ... A mea este "Alpha" (1975, "Albedo 0.39")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
costelvlad



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 57

MesajTrimis: Dum Iun 11, 2006 9:05 pm    Titlul subiectului: Vangelis Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat Reprise 1990-1999 selectiuni de prima mina si totusi se aud prost. CD original din Carefour .
Albumul Direct multi se pling ca se aude prost .Eu personal am ascultat Reprise dezamagit de sunet nu si de muzica . Cred ca de fapt o bataie de joc ce se intimpla in tara la noi cu albumele astea cu licenta ..

Ce pareri aveti in legatura cu cele de mai sus ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community