FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor alegere boxe 5.1
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pepexRO



Conectat la: 26 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 7:23 pm    Titlul subiectului: Ajutor alegere boxe 5.1 Raspunde cu citat (quote)

Am aproximativ 10.000.000 lei si as vrea sa achizitionez un sistem 5.1 la care sa conectez calculatorul pentru muzica si dvd. Interesant ar fi sa aiba mai multe intrari. As vrea parerea voastra despre sistemul Genius 5.1 120w RMS sau alte variante. Eu il alesesem pe acesta pentru ca mi-a placut cum e lucrat - lemn integral, suna bine si era ieftin. Nu stiu cum se aud sistemele Jazz si Point sau Sol (flamingo). Le-a auzit cineva? Alte alternative? Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 7:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut ocazia sa ascult la cineva Geniusul de care vorbesti si trebuie sa spun ca m-a impresionat in mod placut. Are un bas destul de adanc pentru filme si muzica, iar daca nu ai de gand sa dai bairame cu el, ar trebui sa fie suficient pentru o camera mica sau medie.
AI putea incerca si unul din modelelel Inspire de la Creative. Din cate stiu, la Flamingo se comericializeaza atat Genius cat si Creative si ai putea sa faci o comparatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vlad



Conectat la: 19 Noi 2003
Mesaje: 26

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce sa-ti spun, eu am acasa ce vrei sa-ti iei tu si sunt f multumit de ele. Cand le-am luat eu (acu un an si ceva ) multi ziceau ca pt banii lor erau o afacere f buna, acuma s-ar putea sa gasesti si alte boxe mai bune la aceeasi bani, sincer nu stiu.

Oricum, daca te hotarasti si vrei sa-ti iei Genius sa NU le iei de la Flamingo/UltraPro ca TE FURA, la Spot e cam 6.100.000 in timp ce la aia e PESTE 7.500.000 Very Happy Very Happy Very Happy

Si inca ceva, nu sunt din lemn masiv, sunt din Pal melaminat parca, daca nu din pal atunci sunt din MDF da oricum aia nu au luat copacu si au facut cutia pt boxa Very Happy

_________________
"You cannot kill time without injuring eternity"


Ultima modificare efectuata de catre Vlad la Lun Ian 12, 2004 12:53 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
pepexRO



Conectat la: 26 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la flamingo sunt 6.134.000 iar la ultra sunt intradevar mai scumpe. Creative raspuns in frecventa 40-20 genius 27-20. La creative doar satelitii fata au doua difuzoare si toti sunt de plastic. In plus subwoofer-ul e un pic subdimensionat pentru dvd - 22w, la fel ca centerul. Am ascultat t5400 si se aud bine dar vreau mai mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vlad



Conectat la: 19 Noi 2003
Mesaje: 26

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa e, s-au ieftinit si la flamingo, acu vreo luna era peste 7.5, s-au ieftinit pt putin timp si s-au scumpit din nou, credeam ca nu au mai schimbat pretul, da' f bine ca le vand si ei ieftin.

http://www4.tomshardware.com/video/20031222/speaker-05.html un review pt T5400.

_________________
"You cannot kill time without injuring eternity"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
pepexRO



Conectat la: 26 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am fost la flamingo si am ascultat cum trebuie genius-urile. Nu mi-au placut de loc cauza de inalte care erau "ude" rau. Bas ok dar per total nu mi s-au parut asa de tari cum erau descrise pe forumuri ba dimpotriva. In schimb m-am hotarat pe un Orion HS-206 150 rms care suna neasteptat de bine pe un dvd philips - curat echilibrat fara inalte care sa-ti scoata ochii, sunet super ok pentru banii astia. Oricum mai astept pareri si nota 10 pentru lucratorii flamingo unirea pe care i-am frecat 1 ora cu diverse sisteme si au fost foarte amabili.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Altec Lansing/Creative/Logitech/Klipsch mai bine

http://www.tomshardware.com/video/20031222/index.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepexRO



Conectat la: 26 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Ian 13, 2004 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat Creative T5400 si nu suna mai bine. 7.1 sau 6.1 sunt inutile pentru mine. Klipsch ma depaseste din punct de vedere financiar. Altec ar fi doar 5100 dar nu mi s-a parut ca ar avea un sunet echilibrat. Este foarte curat dar ii lipsesc frecventele de trecere. parerea mea. Oricum nu mai pot opta pentru el deoarece bugetul s-a redus cu 100$ din pacate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bonus



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 19
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 13, 2004 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa faci rost de 9 mil si sa iti iei Jazz 9940. Au design superior altor sisteme 5.1 PC (satelitii fata fac totul, in cazul in care le-ai vazut) si se si aud bine (parerea mea f. subiectiva).
Le am acasa de vreo juma de an, au rezistat la 4 petreceri si le-am si comparat cu alte sisteme care nu m-au impresionat dpdv calitate/pret ca acestea. Klipsch Promedia 5.1 se aud un mai bine dar nu de 10 mil in plus, iar Altec Lansig 641 care le-am ascultat distorsionau la vol mare si cu bassul la minim. Logitech Z680 nu am testat dar ala sare de 20 de mil.
Concluzia mea este => Jazz 9940 cel mai bun raport calitate/pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepexRO



Conectat la: 26 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Ian 15, 2004 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am auzit jazz-urile si trebuie sa spun ca se aud un pic infundat. Problema e de fapt ca sunt foarte pretentioase ca amplasare bpentru a oferi un sunet corect. Mie mi s-a parut ca nu au inalte, ca le cam amesteca cu mediile. Oricum sunau ok. Cat despre Altec 641 crede-ma ca sunt niste boxe extraordinare indiferent pe ce le conectezi. Suna incredibil iar de distorsionat distorsioneaza spre maxim cand deja e prea tare ca sa poti asculta. Din pacate fondurile mele actuale sunt de maxim 200$ si nici nu se prevede o ameliorare in viitorul apropiat. A ASCULTAT CINEVA SISTEME ORION SAU DVD ORION?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 1:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pepexRO

La altec ar mai fi si modelul 251.Nu e la fel de puternic ca geniusul dar mie mi se pare ca suna mai bine.Pe inalte cel putin ii da clasa,pe medii suna amandoua prost iar ca bass mi se pare suficient de adanc si puternic.
Ceea ce am observat eu ca bass-ul e mult mai bine controlat la un sub pt sistem home decat la un PC.
Sincer sistemele astea nu suna prea convingator,au o singura calitate,sunt 5.1.Cred ca pe viitor o sa-l vand pe piticu asta si o sa-mi caut un amplituner cu 5 canale si niste boxe SH.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Eu am acasa Creative Inspire6700 cuplate la un Audigy2. Combinatia dintre cele doua este buna, mai ales pentru filme unde nu am ce sa le reprosez. Pe DVD suna sufiicient de puternic, limita de putere este undeva putin peste nivelul la care ascult eu, asa ca pot sa spun ca la capitolul atsa stau bine [sunt suficient de puternice pentru mine].
In ceea ce priveste sunetul...combinatia cu Audigy2 este una fericita deoarece placa reda inaltele excelent, le tin putin peste 0, fara nici un fel de corectie din partea playerelor , asa ca daca iti plac inaltele ai cu ce te juca.
Basul este si el prtezent atunci cand trebuie, eu am setat crossover-ul la 70Hz ca sa nu intre peste sateliti.
Tot ce am spus mai sus se refera la filme, la muzica se schimba un pic lucrurile... basul are tendinta de a suna boomy daca este dat prea tare asa ca il las la 0 si reduc din boxe [au un potentiometru pt controlul basului]. Ca sa concluzionez singura problema pe care o au la muzica este basul, in rest inaltel si mediile se aud excelent.
Probabil ca redate pe o alta placa se aud altfel...oricum ar fi eu le recomand mult pentru filme, pt muzica se poate si mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pepexRO



Conectat la: 26 Dec 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este clar ca un sistem 5.1 hi-fi sau dedicat dvd este superior unuia pentru computer. E adevarat ce spui despre 251 dar eu tot nu am fost multumit de sunet. Am luat ceva care suna la fel dar are si telecomanda infrared si e un pic mai ieftin- orionul sus pomenit. La mine e o solutie de compromis si pentru moment deoarece in viitor am sa achizitionez un 5.1 hi-fi cu amplif separat. Am ascultat un astfel de combo Sony - si eu nu prea ma omor dupa sculele lor si clar suna mult mai bine ca orice am ascultat pentru calculator. Si era doar 16500000. Dar asta e cand suferi de lipsa de fonduri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2004 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode pe muzica sistemele astea sunt mai mult decat inferioare celor home.Am ascultat si si Altec-ul ala 341 sau nu mai stiu indicativul (in jur de 14 mil) si mi se pare mai nasol decat boxele mele pe 2 cai care momonetan le chiunui pe un minisystem sony.
Bass-ul nu e deloc controlat iar mediile si inletele sunt incomparabile(asta s-ar putea datora si faptului ca la boxe am tweetere de matase).
Iti spun,cand pun un cd si dau volumul la o treime din cat scoate combina ti se umple sufletul,parca ar fi langa tine cel care canta.Chestia asta n-am reusit s-o fac cu nici un sist de calc,nici macar cu z680 ala de la diverta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2004 1:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex, sunt perfect deacord cu tine. oricum fiind un impatimit al filmelor, pe mine sistemul asta ma satisface. Ce imi place foarte mult este boxa de centru, care este mai mare si mai puternica decat celelalte. Dialogul se aude excelent la filmele de pe DVD.
Un sistem bun pt muzica este Altec Lansing ATP3 [2.1]. Am avut boxele astea si nu am decat cuvinte de lauda. Este printre putinele care au 3 difuzoare pe satelit, 2 inalte si 1 de medii. Suna extraordinar...
Asa cum am spus si mai sus, 6700 sunt excelente pt filme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community