FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Imbunatatire boxe technics SB-CD320
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Sep 16, 2005 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristimm,


Discutii comerciale pe privat

Editat de Vasile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 16, 2005 3:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 16, 2005 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iata ce am mai facut:

Tweeter-ul care initial era montat pe la mijloc l-am pus sus (in suportul buzzerului pe care l-am decupat corespunzator):



inalte.JPG
 Description:
 Filesize:  100.32 KB
 Viewed:  217 Time(s)

inalte.JPG




Ultima modificare efectuata de catre cristimm la Dum Oct 16, 2005 5:54 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De asemenea am vopsit spatele cu spray negru-mat si am pus borne aurite pentru cabluri.


IMGP0979.JPG
 Description:
 Filesize:  112.09 KB
 Viewed:  188 Time(s)

IMGP0979.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am hotarat sa nu mai folosesc mediile de la visaton (nu e chestia cu strugurii ca avea cine sa mi le aduca) pentru ca e foarte greu de lucrat cu ele (e un spike pe la 1000 Hz care nu poate fi atenuat sub nici o forma). Poate doar cu un circuit de reducere a varfurilor care din pacate nu se poate proiecta din cauza lipsei parametrilor Qms si Qes. Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
alexis



Conectat la: 17 Feb 2005
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai schimbat si filtrele ? daca da ce ai folosit?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2005 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am sa schimb si filtrele dar ordinea fireasca este sa iau intai difuzoarele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Sep 19, 2005 2:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristimm,
peakurile din raspunsul in frecventa ale unui dif le poti atenua folosind un circuit de contur sau capcana RLC paralel, pus in serie pe + difului inainte de filtru cum privesti dinspre dif si nu ai nevoie de parametrii Q ai difului.
Iata secventa de lucru:
gasesti frecventa de mijloc a peakului, precum si frecventa la -3dB f1 si f2 din stinga si dreapta lui f.
apoi folosesti urmatoarele formule pt. R, L si C
C = 0.03003/f
L = 0.02252/(fxfxC)
R = 1/6.2832/[Cx(f2-f1)]
trebuie sa alegi C foarte bun (polipropilena sau mylar), iar L sa aiba rezistenta cit mai mica. dupa ce obtii aceste valori, maresti incet R pina obtii atenuarea dorita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 22, 2005 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru indicatii dar dupa cum stii deja m-am decis pentru difuzoare de bas-medii in cutie proprie, cu taiere in jur de 300Hz astfel nemaiexistand problema cu spike-urile si nici problema "band pass gain" pentru ca frecventele de taiere vor fi foarte indepartate. (cunoscatorii stiu despre ce e vorba)

Ultima modificare efectuata de catre cristimm la Mar Dec 06, 2005 1:19 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 26, 2005 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au venit azi cutiile de medii:
http://www.visaton.com/english/artikel/art_126_1_40.html


si suruburile cu cap inbus:
http://www.visaton.com/english/artikel/art_ag_55_1_40.html



(stiu ca nu ajuta la nimic dar ca sa dovedeasca clasa din care vor face parte boxele Smile )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Sep 26, 2005 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cat de gros este "in carne" materialul din care sunt facute cutiile de medii ? si cam cat de grele ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Lun Sep 26, 2005 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristimm, in domeniul graficelor se foloseste termenul de "peak" si nu de "spike" pentru desemnarea varfurilor.


Scuze de off-topic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 26, 2005 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala iti raspund diseara exact.

Colonelu' mersi pentru informatie, mi se parea ca suna aiurea dar nu imi venea in minte alt termen.


Ultima modificare efectuata de catre cristimm la Lun Oct 17, 2005 12:18 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 27, 2005 8:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Grosimea plasticului e de 1,7 mm dar este un plastic bun si forma sferica ii confera rigiditate (nu prea se poate indoi daca il strangi cu mana).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 16, 2005 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iata ce am mai lucrat:

- rigidizarea in cruce cu pal de aceeasi grosime (lipite cu aracet).
- marirea gaurii de medii
- montarea oalei (cu suruburi prin spate si izolata cu silicon auto 2+2 black)
- montarea minetului (grosime 4 cm) - lipit cu prenadez.



rigidizare+oala.JPG
 Description:
 Filesize:  62.11 KB
 Viewed:  222 Time(s)

rigidizare+oala.JPG



fata1.JPG
 Description:
 Filesize:  102.88 KB
 Viewed:  257 Time(s)

fata1.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Oct 16, 2005 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alataieri mi-au venit si mie doua astfel de oale de medii. trebuie sa spun ca sunt foarte dezamagit Sad ; ieri am fost la Metro si am verificat - exista ghivece de flori asemanatoare (la grosime si volum) care costa de 8-10 ori mai putin Evil or Very Mad . trebuie doar astupate cateva gaurele de pe fund cu silicon. nu stiu de ce mi-am imaginat eu ca la 1,7mm inseamna mult mai groase (si mai grele).

asta in ideea ca in viitor va mai avea cineva nevoie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 2 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community