FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe GH de la Flamingo
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 1:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
modelul care costa 15.000.000 suna foarte bine pentru acesti bani !!!!
Eu am fost cu un amic muscat de audiofilie, care a ascultat si Nautilus B&W pe un amplif de calitate si mi-a recunoscut ca acestea, GH nu sunt departe.


Nu vreau nici sa fiu rau, nici sa sun nu stiu cum..(in principiu gusturile nu prea se dicuta), dar sa compari Nautilus cu GH si sa mai spui ca sunt aproape egale mi se pare o "blasfemie". Acum depinde foarte mult si ce "aude" prietenul tau....

Si eu am ascultat Nautilus 802 (+Classe) si cam 30 min - 4-5 cd-uri schimbate. Am ascultat si GH - o comparatie este pur si simplu imposibila -> compara Aston Martin Vanquish cu Dacia. Poti? (poate poti spune ca amandous sunt masini, dar altceva deja sunt vorbe degeaba).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 1:41 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vlad



Conectat la: 19 Noi 2003
Mesaje: 26

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 2:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TBD, am testat Gh7 Piano, mi s-a parut ca se auzeau f bine, asta daca tii cont ca nu am mai ascultat alte boxe decente si ca sistemu' meu de referinta e un Genius HT de 120w rms (cam trist, mai ales dupa ce m-am uitat pe o gramada de situri la niste boxe super frumoase, da SI SCUMPE, deh Rolling Eyes )

Cat despre greseli, e plin situl, cel mai mult imi plac "?" care sunt cam peste tot. Twisted Evil

_________________
"You cannot kill time without injuring eternity"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
TBD



Conectat la: 16 Iul 2003
Mesaje: 100
Locatie: .ro

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vlad:merci, dar GH7 pe boxe.ro sunt 2499€ - auch Cool

a auzit cineva TS5000(€499), TS3080(€299), FS1080(€194) ?

modelul de 15mil de care se tot aude e ? ca nu se incadreaza in lista de mai sus Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am ascultat in Cora. Am inteles ca greierele le-a ascultat in Flamingo de la Universitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex a scris:
4 ohmi?
Asta inseamna ca pe un HK (exemplu) care scoate 50W la 8 ohmi boxa asta o sa primeasca 100W ?

Daca e super-amp, da, daca'i unu' banal, nu (poate vreo 70W...).

Alex a scris:
Poate fi si un avantaj pt cei care au amplif-uri stereo pe 4 ohmi,am vazut ca cele de la marantz cam asa sunt toate astea stereo.

Boxele de 4Ohmi, teoretic sunt mai greu de condus... Insa 4Ohmi este nominalu', impedanta putand cobora pe anumite frecvente cu 1-3Ohmi! La 1-2Ohmi sunt ampuri care mor....
Asta nu inseamna ca boxe de 6Ohmi nominal chiar sa aiba 6Ohmi Confused , sau sa n'aiba gropi de 2Ohmi... Totu'i relativ Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2004 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bine mergeti in Unirea, la Flamingo-ul de acolo sa le testati, baietii sunt ok si au si amplifuri bune.GH-urile de 15.000.000 se cheama TS-5000.
Cand arata bine, se aude bine si are si un pret mic crede-ma ca te entuziasmezi si ai senzatia ca suna ca Nautilus, mai ales ca le poti cumpara !!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mindrunner



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 28
Locatie: Intre boxe

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2004 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Cel mai bine mergeti in Unirea, la Flamingo-ul de acolo sa le testati, baietii sunt ok si au si amplifuri bune.GH-urile de 15.000.000 se cheama TS-5000.
Cand arata bine, se aude bine si are si un pret mic crede-ma ca te entuziasmezi si ai senzatia ca suna ca Nautilus, mai ales ca le poti cumpara !!!!!



Greierashule, no offence man... vad ca tot agiti apele acestor boxe dar de bine ce zici ca le-ai ascultat le incurci intre ele...modelul de 15milioane se numetse TS 3080 alea TS 5000 sunt vreo 24milioane daca bine imi amintesc...
Iar in ceea ce priveste sunetul pe care al scot ele...mergi cu DVD-ul Eagles varianta DTS pune Hotel California , baga volumul pe la -10 pe Denon si asculta cu atentie.... Wink Infinyty 50 sunt parfum pe langa ele in condintiile astea..belive me!!!!

Ma gandesc ca poate esti angajat la Flamingo sau iti dau baietii comision sa le faci reclama... Razz (just kidding)

_________________
No tears to cry, no feelings left ,the human species has amused itself to death...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 12:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai tu dreptate e vorba de modelul ts-3080.
eu am mai fost odata la Universitate si acolo aveau receiver Harman Kardon si un player dvd Sony. De data asta cand le-am ascultat mi-au sunat nasol, toate si GH si Infinity. Ampliful de la Denon, stereo, facea toti banii.Sa le ia naiba ca nu mai stii de fapt daca te incanta sunetul din boxe sau in realitate conteaza mai mult amplificatorul.Ce pot spune este ca diferenta a fost mare intre sunete pe amplificatoare si dvd-playere diferite.
Cred ca fara ampliful acela de la Denon si playerul de la Philips nu mi-as lua boxele GH.Am sa merg cu Sansui-ul meu pana la ei sa vad cum suna, pentru ca il cunosc bine de acasa. Am sa ma car si cu playerul Technics dupa mine ca sa imi formez o parere cat de cat mai apropiata de realitatea mea.
Dar din atata umblet prin magazine mi-am tras singur o concluzie: fugi de receivere 5.1 cat mai departe daca vrei sunet bun.Cel mai bine este sa faci un efort financiar si sa ai ambele variante(stereo si 5.1)
Oricum sunt cam dezamagit.....un pic trist.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 9:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lasa greiere, nu mai fii trist. Decat sa ai o chinezarie in casa mai bine...un produs canadian (SIC! - dar nu tie) care suna bine chiar si pe receivere slim 5.1. Pe testate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mindrunner



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 28
Locatie: Intre boxe

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai greierash, dar AVR 1803 de la Denon se poate folosi foarte binbe si ca stereo..ba chiar ca 5CH stereo...asa ca nu vad care-i problema in a cumpara un receiver si un aplif separat....plus de asta daca asculti un concert tras DTS in varianta stereo nu se supara nimeni... Wink ba chiar suna beton...
_________________
No tears to cry, no feelings left ,the human species has amused itself to death...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2004 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat recent boxe GH 7 care costau aprox 3700 $. Erau conectate la un reciver Nakamichi AV-10 si un cd player Denon. Se aud foarte nashpa ! Mult bass (de tremurau pantalonii pe mine Shocked ) si niste inalte pierdute undeva departe, inecate de bass-ul mult prea puternic !
Nu as da nici macar 1000 $ ptr cum suna ! E drept ca arata bine la exterior, dar nu e destul. Recomandate celor care au discoteca, ptr ca suna cam la fel.
De fapt nici nu merita sa scriu prea multe despre aceste boxe, e pierdere inutila de timp ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2004 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uau!!!!! Shocked Shocked
Pai la banii aia cumperi PSB Stratus Gold si-ti raman si bani de un amplif de 1000$$!!! Thumb Up
Si Stratusu nu se vor compara niciodata cu alea. Sau o fi pretu umflat de Flamingo cu 300%....e foarte posibil si asta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 07, 2004 10:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD a scris:
Si eu am ascultat Nautilus 802 (+Classe) si cam 30 min - 4-5 cd-uri schimbate. Am ascultat si GH - o comparatie este pur si simplu imposibila -> compara Aston Martin Vanquish cu Dacia. Poti? (poate poti spune ca amandous sunt masini, dar altceva deja sunt vorbe degeaba).


Salut,

eu n-am ascultat GH (doar le-am vazut la Flamingo si pot spune deocamdata doar ca arata tare trist ..) in schimb am ascultat Nautilus 802 (+Classe) la Muzica la etaj si am fost ingrozit de cum suna la citi bani costa. Bass fara precizie si medii fara viata in ele (cel putin fata de ce am mai ascultat).
Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 08, 2004 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am vorbit numai de boxele GH Ts-3080. Restul peste, cele mai scumpe , parca ar fi facute de altcineva, destul de slabe, iti dau dreptate Wolv
Am observat ca depind mult si de amplificare. Le-am reascultat vineri a-5-a oara, de data aceasta pe un receiver 5.1 de la Denon, modelul de 18.000.000. Inca odata mi-am intarit convingerea ca nu o sa fac vreun efort a-mi cumpara un amplificator 5.1 prea curand. Era slab.In comparatie cu un amplif stereo integrat tot de la Denon, care costa tot 18.000.000, tot la Flamingo Unirea parca era o jucarie pentru copii Smile
Boxele GH TS-3080 sunau foaaarte competent in aceea configuratie.Pe receiver 5.1 Harman Kardon sunetul era cam inchis si prea pe inalte.Cu receiverul GH basul era foarte bun, mediile bunicele, iar inaltele aproape ca lipseau, ceva in genul sound-ului de discoteca, cum a obs. bine si Wolf. Pe receiverul 5.1 de la Denon, toata gama de frecvente exista, dar era usor neclar, sunetul nu avea detaliu, iar dinamica era mediocra. Soundstage-ul era bunicel.
Am gasit niste boxe interesante, cu un sound chiar deosebit. Este vorba de Canton modelul care costa in jur de 45.000.000 perechea. Soundstage-ul fascineaza. Le-am ascultat pe Dorobanti la reprezentantul lor pe un amplif Marantz varf de gama cuplate la un player CD dedicat parca tot varf de gama.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Chiffie



Conectat la: 11 Feb 2004
Mesaje: 45
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot ce as putea si eu sa zic tine de finisaje la gh. adika m-am uitat mai atent la ele , (la cel mai mare model de la flamingo) shi mi s-au parut cam din topor. sincer nu l-eam auzit la capacitate maxima dar , repet nu aveau finisajul klumea. dar daca stau sa ma gandesc shi jaguarul nu are finisajul perfect la porbagaj .... oricum la banii aia ti-as recomanda niste ss-x70 sau niste ss-mf600h (sony) sau mai pui un ban shi iei un canton
_________________
Eu sunt mik nu shtiu nimik Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community