FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bobine cu miez de ferita

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 17, 2005 12:16 pm    Titlul subiectului: Bobine cu miez de ferita Raspunde cu citat (quote)

Iata ce am facut. Am cumparat 2 ferite cu 7 lei bucata. Am bobinat una cu cond de 0,7 mm diametrul. Si am masurat-o. Surpriza: 5.2 mH (pentru cine nu stie o bobina similara comerciala costa in jur de 10 euro).
La magazin aveau 2 tipuri de ferite: 500uH si 820uH (din asta am luat eu). Dimensional erau identice. Surprised

Poza vine in curand.

Acum cum mie imi place sa iasa totul perfect as avea cateva intrebari pentru "greii" forumului si nu numai:

- avand dimensiuni relativ reduse (2.8 cm diam si 2.4 inaltimea) este posibil sa ajunga la saturatie (intentionez sa le folosesc la o putere de 50W)?
- era mai bine sa iau din celelalte pe care scria 500uH si sa bobinez mai multe spire pentru a ajunge la valoarea dorita (in jur de 2.5mH)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 17, 2005 12:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 17, 2005 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poza.

Am uitat sa spun ca la valoarea de 5.2mH are rezistenta de 1 ohm.



IMGP0977 - bobine.JPG
 Description:
 Filesize:  46.53 KB
 Viewed:  258 Time(s)

IMGP0977 - bobine.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Sep 17, 2005 3:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca este pentru crossover , se va satura destul de repede .
La volum mic este posibil sa nu se auda .

1 ohm este cam mult .

Incearca sa bobinezi cu 1,2mm .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 17, 2005 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, 1 ohm e cam mult dar eu am vrut sa vad cat e valoarea maxima umpluta cu sarma. In final va avea 2,x mH si deci si rez va fi aproximativ la jumatate.

Totusi nu era mai bine (din punct de vedere al saturatiei) sa iau ferita cealalta de 500uH si sa pun mai multe spire pentru aceeasi valoare finala?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
C&S ELPROD



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 124

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 4:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu faci o bobina in aer(clasica) ? Va avea si factor de calitate mai ridicat si va fi si suprafata de disipat mai mare .
_________________
<Don`t make the mistake>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 20, 2005 8:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bobinele de ferita se folosesc pentru ca ies mai mici ca dimensiuni si cu o rezisistenta mai mica decat echivalentul lor pe aer (bobinate cu acelasi iconductor).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 26, 2005 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai facut niste masuratori sa vad cum variaza inductanta:

1 strat = 0.1 mH
2 straturi = 0.3 mH
3 straturi = 0.6 mH
4 straturi = 1 mH
5 straturi = 1.6 mH
6 straturi = 2.1 mH
7 straturi = 2.8 mH
8 straturi = 3.6 mH
9 straturi = 4.5 mH
10 straturi = 5.3 mH

Pe un strat incap aprox 24 spire de diametrul de care am folosit eu. Sper sa ajute pe cineva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community