FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
BUCHAREST JAZZ FESTIVAL 2005

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 23, 2005 5:05 pm    Titlul subiectului: BUCHAREST JAZZ FESTIVAL 2005 Raspunde cu citat (quote)

Subtire, ca de obicei ...

Detalii aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 23, 2005 5:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Vin Sep 23, 2005 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

subtire intr-adevar, dar cu mici exceptii deosebit de placute:

Cristof Lauer este unul dintre saxofonistii mei preferati (desi f. putin mediatizat)


Vineri 21 oct., ora 19

Sala ArCuB

Christof Lauer & Jens Thomas Duo (Germania)


Sus
Trouble every day



Conectat la: 15 Sep 2005
Mesaje: 39

MesajTrimis: Vin Sep 30, 2005 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da CRISTOF LAUER este intradevar un saxofonist exceptional, cred ca in Europa nu are concurenta. Discul meu preferat al sau este EVIDENCE, scos la casa de discuri audiofila CMP - interpretarile sale sint extraordinare pe aceea placa + se aude fantastic! Are o dinamica monstruoasa!

Din punctul meu de privire LAUER este versiunea europeana a preferatului meu saxofonist - JAMES CARTER. Nu inteleg cum de nu este mediatizat,aproape de loc. Asa un talent nu va mai pupa Germania multi ani. Chiar si mondial il consider printre cei mai buni saxofonisti din generatia sa, nu sint nici macar multi negri care poat sa faca fata viscolului tehnic acestui muziciasn de esceptie.

Din pacate discurile actuale nu mai dau doavada asa mare de clasa sa, ele fiind tot mai comerciale, frumoase dar cam usor digestibile.
Parca ar vrea sa fie in sfirsit bagat de seama de public coceteaza cu mainstream-il acuma.

Totusi sa-l vezi in concert este ceva deosebit, mai ales momentele cind se dezlantuie simt INCREDIBILE! OBLIGATORIU DE VAZUT!!!!!!!!!!

bibi a scris:
subtire intr-adevar, dar cu mici exceptii deosebit de placute:

Cristof Lauer este unul dintre saxofonistii mei preferati (desi f. putin mediatizat)


Vineri 21 oct., ora 19

Sala ArCuB

Christof Lauer & Jens Thomas Duo (Germania)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Vin Sep 30, 2005 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am patru albume cu Lauer, din care doar unul original (din pacate).

Evidence (cu Anthony Cox si Daniel Humair )
Mondspinner (cu Ralf Hubner)
Bluebells (cu Wolfgang Puschnig / Bob Stewart / Thomas Alkier) - Puschnig tocmai a fost pe Mezzo, l-am mediatizat si eu putin ...
si albumul autointitulat Cristof Lauer (scos tot la CMP) cu Joachim Kuhn, Palle Danielson si Peter Erskine (se gasea la Institutul German - eu acolo l-am ascultat)

Daca vreti sa vedeti ce poate Lauer, ascultati piesa Eva de pe acest album. Eu nu stiam nimic despre el, iar dupa aceasta auditie am ramas perplex: ce super-saxofonist mai e si asta si nimeni n-a auzit de el. Pentru mine, descoperirea lui Lauer si a lui Gato Barbieri m-a facut sa īncep sa vīnd din albumele cu Jan Garbarek (zis si superstarul jazzului nordico-ECMist)
Sus
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Joi Oct 20, 2005 1:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare ! De unde iau si eu bilete si unde este sala Ar-cub?
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 20, 2005 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

grigore_35 a scris:
Salutare ! De unde iau si eu bilete si unde este sala Ar-cub?
Multumesc!

Vezi primul mesaj Shocked ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community