FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor !

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
teo



Conectat la: 16 Ian 2004
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 1:45 pm    Titlul subiectului: Ajutor ! Raspunde cu citat (quote)

Salut!

De 2 sapt ma straduiesc sa decid ce receiver + boxe sa achizitionez, dar pe masura ce ma documentez mai mult pe atat totul devine din ce in ce mai confuz!
Am ajuns la 2 candidati ptr receiver si anume:
Yamaha RX-V440
Onkio TX-SR500E
din care eu as inclina catre Yamaha.
Problema mea abia acum incepe - dupa ce am citit nenumarate post-uri pe acest forum nu am putut sa-mi dau seama care sunt boxele care ar merge bine cu receiver-ul ales de mine in conditiile in care doresc sa ajung la un sistem 5.1 in viitor, momentan multumindu-ma doar cu unul 2.0 Smile . As dori sa cumpar ceva care sa sune bine impreuna cu receiverul Yamaha si care sa se incadreze in 10-15 mil. In principal sistemul il voi folosii sa ascult muzica, filmele ocupand un loc secundar. Sistemul urmeaza sa fie folosit intr-o camera de 16 MP.

V-as fi recunoscator ptr. eventuale sugestii sau experinta similara (RX-V440) cu rugamintea sa specificati magazinul de unde as putea achizitiona boxele respective.

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 16, 2004 1:45 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2004 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai la reciever as zice sa iei si in considerare un Harman-Kardon si la boxe ti-as recomanda niste Sony SS MF 600 H. 3 cai, 4 difuzoare. astea le am eu si se aud foarte bine pt pretul lor si pt categoria din care fac parte. altele de o firma mai renumita cum ar fi Mission sau B&W sau altele nu cred ca gasesti la pretul asta.
acum sunt si eu incepator in d-ale Hi-Fi-ului si nu sunt sigur cat de buna e recomandarea mea, dar m-am dat cu parerea, ca nu strica Laughing

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Ian 17, 2004 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

teo

Yamaha 440 e un receiver bun atat pe film cat si pe muzica.Putere are destula.
La Onkyo nu inteleg de ce te-ai oprit la 500 cand exista de cel putin un an pe piata 501.Presupun ca ai vazut modelul acesta la audiovideoshop.ro sau dvdplanet.ro ..etc unde oricum are si un pret cam "umflat".Un 501 costa in jur de 525 $ la Luxtone in Magazinul Muzica,la etaj.Ceea ce as putea sa-ti spun despre el e ca in combinatie cu niste boxe mediocre sunetul s-ar putea sa ti se para agresiv.La Luxtone cand o sa-l asculti n-o sa-ti dai seama fiindca au numai boxe B&W care sunt f bune toate,deci mare atentie.

Eu am vazut chiar ieri la Master Hi-Fi noua serie de Denon-uri.Nu stiu daca esti familiarizat cu marca dar in fiecare an o sa gasesti in coada indicativului modelului :"02","03" sau "04" care reprezinta chiar anul.
Astea cu 04 in coada sunt superbe,au culoarea titaniului (seamana cu yamaha).Am vazut un 1404 care cica are 70W pe canal la 8 ohmi si care costa 16 milioane.In conditiile astea cred ca Denon-ul conduce detasat si merita sa-l iei.Nu stiu sigur daca astea sunt specificatiile reale,mi se pare mult 70W/ch la banii astia,cauta si tu pe net mai multe despre el.

Alt receiver la banii astia nu prea cred ca merita sa iei,in nici un caz Sony,Panasonic sau JVC iar Pioneer nu stiu daca la banii astia are ceva bun,valabil si pt Harman Kardon (poate 2550 care merita si el luat in seama)

Ca boxe trebuie sa-l contrazic pe mihai.Sony MF 600 sunt doar mari si puternice,in rest n-au nici o calitate.
La banii astia cam greu sa gasesti ceva bun.Ai spus ca vrei 5.1 deci asta va presupune si existenta unui sub.Ai putea sa-ti cumperi 2 boxe pe 2 cai si pe viitor sa suplimentezi sistemul cu inca 2 la fel + 1 centru + sub.
Ca turnuri cred ca niste Infinity Alpha 50 (cred ca asta e indicativul,le gasesti la Flanco cu 20 de mil) sau niste JBL dar cred ca numai xTi-urile merita cat de cat.Vezi ca sunt si niste reduceri pe la Master Hi-Fi,poate prinzi pe-acolo o pereche de boxe bune.


Eu daca as fi in locul tau as lua categoric Denon 1404+Boxele Infinity = 36 de mil.


Sper sa-ti fie de folos informatiile si tine cont totusi ca experienta mea se rezuma la net/forum si cateva auditii,nu am cunostinte de electronica sau acustica Smile Mai bine te-ar sfatui baietii de la revista,da-le si tu un PM sa se uite pe postul tau Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2004 1:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex a scris:

Ca boxe trebuie sa-l contrazic pe mihai.Sony MF 600 sunt doar mari si puternice,in rest n-au nici o calitate.

fuse doar un sfat care l-am dat tinand cont ca sunt posesorul unor Sony SS MF600-H de care sunt foarte mandru. la banii care i-am dat pe ele (10,2 mil) ce altceva as fi putut sa-mi iau?

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2004 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihai stiu ca pt pretul lor sunt f bune.Crede-ma ca am vrut si eu sa le iau cand era o oferta in Carrefour.Dar daca omu isi ia Onkyo sau Denon cred ca ii trebuie cel putin niste JBL-uri sau Infinity.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2004 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar la 10,2mil ce fel de JBL-uri sau Infinity-uri gaseste? adica chiar merita sa ia niste boxe JBL de doar 10 mil? sau Infinity...
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deoarece am fost rugat in mod expres Wink sa raspund, iata ce am de spus:
Filmele se pot urmari (deseori cu succes) in mod stereo. Deci mai potrivit ar fi un... amp. Se prea poate ca teo, daca da de gustu' calitatii, sa nu se mai intoarca la receivere din zona budget Wink
Daca e musai Yamaha... Confused nu stiu, sincer, cu ce s'ar potrivi. Poate cei care au p'acasa Yamaha sa ne spuna cu ce merge...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
teo



Conectat la: 16 Ian 2004
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e musai yahamaha, dc poti sa-mi recomanzi un receiver pana in 20 mil mai bun ca raport calitate/pret decat Yamaha eu sunt numai ochi Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca Denon AVR-1404, Master Hi-Fi, la Universitate. 16.000.000.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihai la banii aia nu cred ca gaseste JBL sau Infinity,cel putin nu unele care sa merite.
eu sincer daca as avea 10,2 mil mi-as cauta pe la Master Hi-Fi,au fost niste reduceri acum si aveau niste turnuri de 9 mil si-un pic si altele de vreo 12.
Nu te supara pe mine,n-am vrut sa-ti "jignesc" boxele dar la fel cum nu poti compara la receivere Denon cu Sony la fel nu poti compara nici la boxe Infinity cu Sony (mai ales in gama asta de pret,buget).Deci un amestec nu prea si-ar avea rostu.Daca vrea buget cu 22,23 de mil s-a aranjat cu un Receiver Sony 5.1 si 2 MF 600.Daca vrea ceva mai de calitate tre sa dea cel putin 35 de bulioane.


purs exact Denon ala i l-am recomandat si eu.Stii ceva mai mult despre el,l-ai ascultat?Merita mai mult un 1604 sau e vorba doar de putere?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 9:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex a scris:
purs exact Denon ala i l-am recomandat si eu.Stii ceva mai mult despre el,l-ai ascultat?Merita mai mult un 1604 sau e vorba doar de putere?
Nu l-am ascultat dar e singurul 5.1 din noua serie Denon. In schimb, anul trecut am ascultat primele doua modele de la Denon, unul 5.1, celalalt 6.1. Nu era diferenta ca si calitate a sunetului, deosebirile dintre ele fiind de "accesorizare".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community