FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
dolby prologic

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
y3s0rn0



Conectat la: 21 Ian 2004
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2004 5:41 am    Titlul subiectului: dolby prologic Raspunde cu citat (quote)

intrebare ...
toate placile de sunet noi au decodare dolby digital ..si mai nou dts
dar cum pot sa ascult un film divx (exceptand cele cu sunet ac3 binenteles) de exemplu care evident e dolby prologic, sau un mp3, sau pur si simplu un cd care si ele majoritatea sunt codate dolby prologic..
exista un soft ceva pt decodare dolby prologic?
nu vreau dolby prologic 2 , prologix 2X sau dts neo:6 samd ....pur si simplu dolby prologic ...cel pe 4 canale de sunet
totul sa mearga pe o placa de sunet si boxe 5.1 normal ... fara decodor hardware
merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 21, 2004 5:41 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2004 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma tem ca Dolby ProLogic e deja prea vechi. Pentru filme DivX (atentie, nu si cele XVid) poti folosi Power DVD 5. Acesta are suport pentru Dolby ProLogic 2 atat pt filme cat si pentru cd-uri audio.

O alta varianta, in special pt filme este matrix mixer. Este un fel de emulare 5.1 destul de reusita in unele cazuri

Sau, daca ai Sound Blaster Live 5.1 poti activa functia CMSS , care , dupa parerea mea, se apropie cel mai mult de Dolby ProLogic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 3:07 pm    Titlul subiectului: dolby prologic Raspunde cu citat (quote)

Mai exact nu exista filme sau muzica codate dolby prologic dar exista filme si muzica optimizate pentru dolby prologic.Un decodor dolby prologic pur si simplu dintr-un semnal stereo iti emuleaza 5 canale sau 4 in functie de preferinte. Naughty

Ultima modificare efectuata de catre ROBERT la Mar Feb 03, 2004 4:38 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 3:14 pm    Titlul subiectului: Re: dolby prologic Raspunde cu citat (quote)

ROBERT a scris:
Mai exact nu exista filme sau muzica codate dolby prologic

Inexact:

"Dolby Pro Logic is a matrix decoder that decodes the four channels of surround sound that have been encoded onto the stereo soundtracks of Dolby Surround program material such as VHS movies and TV shows."

Sursa:

http://dolby.custhelp.com/cgi-bin/dolby.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_sid=WBTIg_2h&p_lva=&p_faqid=136&p_created=1015027785&p_sp=cF9ncmlkc29ydD0mcF9yb3dfY250PTc0JnBfcGFnZT0x&p_li=

ROBERT a scris:
Un decodor dolby prologic pur si simplu dintr-un semnal stereo iti emuleaza 5 canale sau 4 in functie de preferinte. Naughty

Inexact: e vorba despre Dolby Prologic II.

Sursa: ca mai sus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 4:34 pm    Titlul subiectului: DOLBY Raspunde cu citat (quote)

Encodarea dolby prologic consta in ajustarea stereofoniei astfel incat sa fie inteleasa intr-un anumit fel de procesorul dolby prologic.Deci pana la urma tot la stereofonie se limiteaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 4:45 pm    Titlul subiectului: Re: DOLBY Raspunde cu citat (quote)

ROBERT a scris:
Encodarea dolby prologic consta in ajustarea stereofoniei astfel incat sa fie inteleasa intr-un anumit fel de procesorul dolby prologic.Deci pana la urma tot la stereofonie se limiteaza.

Robert, cred ca nu ai citit foate atent: sunt 4 canale de sunet distincte, toate codate si scrise in numai 2. Decodorul Dolby Pro Logic decodeaza cele 4 canale distincte ca si informatie audio, nu "inventeaza" inca doua, cum face Pro Logic II dintr-un material stereo pur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 5:18 pm    Titlul subiectului: DOLBY Raspunde cu citat (quote)

Ok o sa ma mai documentez putin sa imi dau si eu seama cum pot fi decodate (in sensul propriu) 4 canale din doua avand in vedere ca semnalul audio nu consta in altceva decat in oscilatii(nimic digital) Poate ai dreptate. Da dintr-un canal pot sa decodez 2 canale?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigo



Conectat la: 07 Feb 2004
Mesaje: 44
Locatie: Tulcea

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2004 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ROBERT Informatia se stocheaza in informatie de faza. Vezi:
http://entertainment.howstuffworks.com/surround-sound.htm
NU poti sa codezi intr-un canal 2 pentru acolo se fac niste sumari/diferente intre semnale... Ce diferente crezi ca se pot face dintr-un singur canal? Laughing

_________________
The Listener
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2004 9:09 pm    Titlul subiectului: Re: DOLBY Raspunde cu citat (quote)

Da dintr-un canal pot sa decodez 2 canale?

Asta era o intrebare retorica Naughty
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigo



Conectat la: 07 Feb 2004
Mesaje: 44
Locatie: Tulcea

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2004 3:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru Scorpion: tu ai reusit sa obtii sunet 5.1 folosind decodorul ProLogic II de la PowerDVD? Daca da spune-mi si mie cum... Iar in ce priveste problema cu Xvid-ul... se poate rezolva. Folosesti FourCC changer-ul care vine cu Xvid-ul. Schimbi codul FourCC al fisierului Xvid in DivX si va fi folosit codec-ul DivX pentru decodare. DivX-ul poate decoda si filme codate Xvid (sunt codecuri compatibile...). Eu am un receiver care nu stie decat Prologic si tot caut un decodor bun DPL II software...
_________________
The Listener
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2004 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca MatrixMixer, este excelent si este foarte configurabil.
Este singurul soft care imi scoate pe centru dialogul din filme divx sau xvid cu coloana sonora in alt format decat AC3

http://matrix-mixer.sourceforge.net/

este dezvoltat de catre cei care au facut si AC3 filter.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
grigo



Conectat la: 07 Feb 2004
Mesaje: 44
Locatie: Tulcea

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2004 4:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa incerc... Insa pe mine ma intereseaza mai ales un surround stereo corect pentru ca eu deja am un decodor prologic care se descurca destul de bine cu dialogurile. Iar pentru Scorpion am facut eu confuzie... M-ar fi interesat sa stiu cum faci decodare DPL II in WinDVD nu in PowerDVD. In WinDVD am incercat si nu am reusit. In cel din urma nu am incercat inca sa vad daca merge. Totusi daca ai reusit sa-mi zici cum ca poate reusesc sa fac rost de program.
_________________
The Listener
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community