FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DISCURI AUDIO

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Noi 02, 2005 12:55 am    Titlul subiectului: DISCURI AUDIO Raspunde cu citat (quote)

Va recomand targul de carte si muzica de la sala Dalles, KILIPIRIM ce "beneficiaza" de o publicitate si un marketing in cel mai jalnic stil din pacate; astfel multa lume poate trece pe langa Dalles fara sa bage de seama insa MERITA intrat atat pentru carti cat si pentru discuri. programul este zilnic pana duminica inclusiv intre 10.00...20.00

Printre alte firme, la etaj, exact pe mijloc veti gasi un stand al dlui Teo Pana, care aduce in RO discuri de la case celebre si cam orice pe comanda inclusiv discuri vinil (preturi foarte bune; primul lot a fost vandut in 2 zile!). In poze se pot vedea casele de discuri dar merita o deplasare la fatza locului si o discutie face to face.

Mentionez ca unele discuri pot fi audiate acolo spre edificare. Daca cumparati mai multe atunci veti avea "credit" sa desigilati/ascultati si mai multe inclusiv reduceri la pret; in perioada tragului el face reduceri de 30% Gasiti jazz si multa clasica, aproape orice.
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 02, 2005 12:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 02, 2005 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte utila informatia, merci Momolo! Incerc sa trec sambata pe-acolo, sper sa mai gasesc ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 02, 2005 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gasesti sigur, nu se arunca lumea la noi sa goleasca rafturile de cd-uri originale Very Happy
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Noi 05, 2005 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

azi si maine isi lichideaza stocul cu reduceri functie de cantitate; poate face comanda la orice si sunt interesat sa ma asociez cu mai multi pentru a creste o comanda; daca sunt mai multe cereri poate negocia la pret si le poate aduce. E mai greu cu un singur disc sau chestii marunte. Deja sunt in "tandem" de multa vreme cu un amic (forumar) pentru discuri de la nea' Teo dar daca suntem mai multi putem face "o diviziune a muncii" (se intelege cred ce vreau sa zic... Laughing ).
Sus
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Sam Noi 05, 2005 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fericiti...cei din Bucuresti Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo, mersi pentru informatie Twisted Evil Laughing ! Iar mi s-a spart pusculita !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scuze! Very Happy
Si eu trec mai rar pe la el ca nu prea rezist; se lasa cu tragedie la portofel de fiecare data!...
Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate n-am reusit sa trec pe-acolo. In week-end am terminat lucrul la incintele mele si am preferat sa ma delectez cu noul sound al unor inregistrari binecunoscute (nu credeam ca poate exista asa multa informatie la frecvente sub 30Hz!).
Momolo, te rog spune-mi unde poate fi gasit d-l Teo? Parca spuneai de cineva cu un magazin pe langa ambasada SUA. De dansul era vorba?


Ultima modificare efectuata de catre DorinD la Lun Noi 07, 2005 1:52 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

are un sediu pe Batistei nr.9 insa nu-l mai foloseste temporar; il gasesti pe el (Teo) sau angajatul lui, dl. Dan, la libraria Eminescu pe str. Academiei intrarea stanga (din cele 3 usi), cum intri cobori direct la subsol si imediat pe stanga in capatul scarilor vezi micul spatiu de vanzare (e singurul cu discuri).
Ai posibilitatea de proba/auditie decenta in casti insa nu la toate; acum depinde si ce vrei sa cumperi.

Din ce stiu (caci nu prea vreau sa stiu Very Happy) i-a venit acum marfa "grea" si sper ca a terminat de sortat si bagat preturi; daca vei cumpara ceva mai multa marfa decat un amarat de disc atunci te poti tocmi la pret. Poti face comanda aproximativ la orice.

Eu unul sunt hotarat sa mai iau o mica pauza cu discurile....

Din pacate discuri ieftine si bune gasesti foarte, foarte rar si nu merita deoarece aprox. la 10 bucati nimeresti si ceva acceptabil; daca faci socoteala, 10 discuri proaste fac cat 2 bune si se vede care ar fi solutia optima!

Profit de subiect sa spun ca zilele trecute am scotocit printre ale mele cautand ceva anume; am gasit in variante bulgaresti si rusesti din vremurile bune dinainte de "epoca mp3" cateceva din ceea ce cautam. Rezultatul a fost ca nu le-m putut asculta pana la capat! Mult prea mizerabil de proaste! Asa ca trebuie serios sa te gandesti daca vrei inregistrari bune pentru ca iti strica tot cheful de a mai asculta discurile proaste pirate sau ieftine! "Investitia" in inregistrari (de obicei CDDA) este cred cea mai costisitoare investitie insa singura la care "uzul" banilor este cu un folos real. Scule de muzica se gasesc, se schimba usor, pot fi folosite pe moment insa discurile raman!

...inca ceva: am avut iara o scurta ocazie sa ascult (pe sarite) 2 SACD'uri (muzica clasica, inregistari bune) la mine acasa; inca o data am remarcat ca nu m-au impresionat deloc (stereo sau multicanal unde as spune ca este chiar nashpa!, sub un concert DVDvideo in DD pe scule bunicele) si orice inregistrare CDDA de calitate suna mult mai bine pe un player bun/mediu; totusi precizez ca playerul era din zona buget insa peste "faimosul" Pioneer 575...dar cu nici un folos! Formatul asta se pare ca nu are viitor. Mi-a explicat Chris Sugar tainele acestui format si imi pare ca are exact elementele unei nereusite! Trebuiesc scule FOARTE scumpe ca sa sune in adevarata valoare! Orice format se raspandeste cu 2 conditii: sa fie piratat usor, sa fie ieftin! SACD'ul nu le indeplineste! Asa ca atentie la cheltuieli!
Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci de informatii!
Apropos de pirateriile rusesti... am ascultat ieri un LP din faimoasa serie de 5 discuri pirat cu Led Zepelin si mi s-au parut extraordinar de bine inregistrate, parere pe care n-o aveam pana acum. Si asta din cauza chitarei bass si a unor tobe carora un subwoofer le da alta dimensiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 07, 2005 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu vreo 2 bucati cd-uri bulgaresti care suna extraordinar de bine pt. un pirat...Unul din ele, un Clayderman, am avut ocazia sa il ascult la un prieten in varianta originala, apoi am pus si cd-ul meu bulgaresc...si culmea, dupa urechea mea si a lui, nici o diferenta, asta pe niste scule high-end de pe la inceputul anilor '90...Cat despre SACD, intr-adevar, nu este aproape nici un spor calitativ perceptibil pe un sistem mediu...aici subscriu la ceea ce a spus si momolo, si anume faptul ca un DVD cu coloana DTS sau chiar DD, suna mult mai bine, cel putin dupa parerea mea, pe un sistem mediu.Acelasi lucru pot spune si despre formatul DVD-Audio, se aude ceva mai bine ca un SACD.Sa nu uitam ca Pioneer 575 amintit mai sus, face downsampling la SACD, deci nu e un SACD pur-sange...comparatia cu alte scule SACD, eu zic ca este irelevanta in acest caz.Totusi, sa nu uitam ca formatul SACD e menit a fi ascultat pe niste scule high-end,acolo facandu-se intr-adevar diferenta, nu pe ce scule avem noi majoritatea pe acasa...

Ca sa revin on-topic, pe domnul Teo am avut ocazia sa-l cunosc personal acum aproximativ jumatate de an, si este o persoana extraordinar de amabila, fiind un exemplu de ceea ce trebuie sa insemne un comerciant...Plus de asta, preturile la LP-uri mi se par ok, si chiar si unele cd-uri le gasesti sub pretul multor magazine de profil de la noi...Insa, intr-adevar, numai luna asta cred ca am cheltuit destul pe cd-uri si momentan am zis pas Very Happy

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community