FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DIY Speaker Upgrade
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 12:25 am    Titlul subiectului: DIY Speaker Upgrade Raspunde cu citat (quote)

am doua perechi de boxe: Sony SS-MF600H si Jamo Studio 180.
ce pot sa le fac (,) ca sa se auda mai bine? sa storc din ele tot ce pot scoate? Jamo-urile nu mai sunt in garantie iar Sony-urile inca mai au destula.
ce recomandati sa fac? (inafara sa cumpar altele Laughing )

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 12:25 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 1:04 pm    Titlul subiectului: Re: DIY Speaker Upgrade Raspunde cu citat (quote)

mihai7645 a scris:
am doua perechi de boxe: Sony SS-MF600H si Jamo Studio 180.
ce pot sa le fac (,) ca sa se auda mai bine? sa storc din ele tot ce pot scoate? Jamo-urile nu mai sunt in garantie iar Sony-urile inca mai au destula.
ce recomandati sa fac? (inafara sa cumpar altele Laughing )

Pt. inceput, la SONY, schimba crossoveru'. Sunt recunoscuti ca le au proaste...
Cum, de unde etc. - e jobu' matale Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai eu pt asta am facut acest topic....ca sa invat cum sa imi upgradez singur, dar cu ajutor din partea voastra....
si nu e numai pt mine acest topic...ii invit pe toti care au boxe si vor sa mai stoarca ceva din ele sa posteze aici.

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Sergiu



Conectat la: 22 Noi 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2004 2:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pt. modificare a crossover-ului: daca boxa e pe doua cai si dif-ul de inalte e mai sensibil decat cel de joase si puterea lor e relativ mica(max. 50W RMS) atunci poti incerca un filtru in felul urmator:

- pt. inalte: pui in paralel pe dif o bobina si eventual o rezistenta si cu tot circuitul inseriazi o rezistenta (rezistenta serie si rezistenta paralel (rezistenta bobinei si a rezistentei puse cu bobina) trebuie calculate pt. a obtine o atenuare pt. a alinia sensibilitatea tweeter-ului cu dif-ul de joase).

- pt. joase pui o bobina in serie cu dif-ul.

Idea e ca un difuzor se poate considera a fi o bobina(defapt nu e deloc asa dar e o aprox. mai buna decat considerand ca e o rezistenta(asa se calculeaza filtrele normale)), iar o bobina pusa in paralel sau inseriata tot cu o bobina pot fi considerate o singura bobina => nu apar defazaje de faza(teoretic pt. bobine cu rezistenta nula ori tu ai si bobine si rezistente).
De asemenea filtrul e un filtru de ordin I (deci impar) cu distorsiuni de ordin impar care sunt suportate de orechea umana(cele de ordin par nu).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 1:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si daca este pe trei cai? n-ai mai specificat...din pacate astea sunt pe 3 cai cu 4 difuzoare.
sincer nu am inteles mare lucru din postul tau desi l-am citit de multe ori...ma pierd pe drum...pe undeva pe la bobine si rezistente...
crossover-uri nu se gasesc de vanzare? mi-ar fi mai simplu daca as cauta si cumpara unul. Very Happy ce face comoditatea din om... Rolling Eyes

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 11:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in legatura cu Sony-urile mele, daca le-as schimba difuzoarele, ar fi vreo diferenta? carcasa e buna? macar pe aia sa fii dat banii...
e ceva bun in boxele astea?

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 11:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cat de gros este materialul din care este carcasa ? daca este de 1Cm nu merita sa te chinuiesti dar daca are macar 1,5 ai putea sa incerci.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 12:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihai, nu mai bine le dai, cu ce pui peste iti poti lua altceva la o adica...
Sus
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nigel, daca le vand nu am sa iau prea mult pe ele...sa zicem 7 mil? ce pot sa iau de banii astia? asa mai bine vand difuzoarele, si imi iau altele noi, iau si doua filtre bune si m-am scos.
materialul are grosimea de 1,8 cm.

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum calculeaza ce volum interior ai sa vedem ce difuri ar merge acolo. M-am jurat ca nu mai ofer nici unfel de consultanta (inca si gratis) dar pe tine te cunosc mai demult Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihai, asta e piata ...Nu stiu , crezi ca obtii rezultate bune, dupa sa nu te caiesti ( Crying or Very sad ) ,desi ,poate sa iasa ceva bun : gandeste-te la investitie : difuri si cross-over
Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si tu ai dreptate.
Daca pui difuri Chinezesti nu faci mare branza iar daca pui difuri Visaton se poate sa iasa ceva dar va costa putin.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 10:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mihai , tu stai in cutii ? Cred ca poti sa-ti faci altele mult mai bine ,cu un mdf mult mai gros . Si gandeste-te ca ai nevoie de 2dif-uri de bass pt fiecare incinta..(la ss-mf 600 , sau ma insel eu asupra modelului )

Am avut si eu o pereche de ss parca 315...
ce am facut : le-am schimbat tot cablul interior(am bagat Real Cable ,cu 2mm) si s-a simtit ceva (detaliu ...etc ). Poti faci si tu o recablare cu oehlbach ,va mai domoli bassul ala bubuit , incearca silver stream 2mm . Cred ca 2.5m de cablu iti va ajunge (mie mi-a trebuit 1.4 m , dar ale mele erau mai mici).
Sus
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2004 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La o pereche de boxe pe 3 cai la care ma suparau mediile, am scos din utilizare difuzorul de medii prin inlocuirea filtrului cu unul pe 2 cai. Intr-adevar tweeter-ul este solicitat mult mai mult din cauza coborarii frecventei sale de taiere si nu vom putea urca in volum ca de obicei, dar sunetul in ansamblu mi se pare mult mai bun calitativ. Eu am recurs la acest lucru cunoscand toate specificatiile difuzorului de bass si ale tweeter-ului si respectiv stiind ca nu am mare lucru de pierdut. La sony aceasta schimbare poate sa aiba un efect negativ, difuzoarele de bass se poate sa nu redea toata gama de medii sau sa o redea cu mari neliniaritati, iar tweeterul sa nu coboare cat trebuie dar daca te tine buzunarul de macar 1 filtru pe 2 cai poti incerca pe una din boxe cu mare atentie.
De asemenea am schimbat cablurile de 1.5 sau 2 mm cu unele Proel de 3.5 mm si nu am observat diferente.
Parerea mea este ca nu se poate impune o anumita incinta unui difuzor, fiecare difuzor da randament maxim doar intr-o anumita cutie, iar probabilitatea ca incinta ta sa se potriveasca unui visaton sau oricarui alt difuzor cu rezultate maxime este mica. Asa ca mai bine lucrezi pe langa ansamblul incinta-difuzor pe care il ai deja sau construiesti o noua incinta pentru un alt difuzor mai bun. Oricum nu cred ca scoti mare lucru pe difurile sony, mai ales ca sunt folosite.
Sergiu a scris:
De asemenea filtrul e un filtru de ordin I (deci impar) cu distorsiuni de ordin impar care sunt suportate de orechea umana(cele de ordin par nu).

Nu inteleg, de fapt nu am auzit de distorsiuni de ordin impar, respectiv par. Explica-mi si mie mai amanuntit te rog.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2004 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ionutz ai auzit de proiectarea cu incinta impusa ?

Sanse sa se gaseasca difuzoare care sa potriveasca exact sunt destul de mici dar daca stii volumul incintei si calculezi ce parametrii la difuri ar trebui se poate face o cautare dupa difuri care sa potriveasca. Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community