FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
As vrea un sfat va rog!
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Snakey



Conectat la: 31 Oct 2005
Mesaje: 281
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 2:50 pm    Titlul subiectului: As vrea un sfat va rog! Raspunde cu citat (quote)

Am 2 boxe cu incintele de 120 de litri fiecare cu difuzoare de bas BM de 12"(nu ma injurati ca sunt ieftine, totusi au frecventa minima destul de joasa).Boxele sunt pe 3 cai si as vrea sa le pun tuburi de bas.Ce diametru sa folosesc si unde as putea sa le pozitionez(sub dif de bas ramane o distanta de 25 de cm pana jos)?Eu le-am pozitionat initial sub difuzoarele de bas (au 7.6 cm diametru tuburile) dar cand am scos tuburile am constatat ca se aud mai tare doar cu gaurile.Ele se aud bine pe frecvente foarte joase dar nu imi place cum redau frecventele de peste 50 Hz.au o atenuare suparatoare.Boxele au 90 cm inaltime, 35 cm latimea fetei si 42 cm lungime in spate.Cineva mi-a zis sa pun tuburile jos de tot in fata nu exact langa difuzoarele de bas.Nu stiu daca sa largesc gaurile aceelea sau sa mut tuburile mai jos si sa le acopar pe cele existente. Aveti o poza mai jos sa vedeti cum arata acum.Multumesc mult!
_________________
Float with the sound...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 2:50 pm    Titlul subiectului: Mitica




boxe.JPG
 Description:
Nu sunt terminate
 Filesize:  11.4 KB
 Viewed:  2694 Time(s)

boxe.JPG


Sus
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea conteaza unde pui tuburile de bass-reflex. Importante sunt diametrul si lungimea tubului. Aceste dimensiuni le calculezi cu un program de simulari (winisd este free) folosind parametrii difuzorului de bas.

Succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Snakey



Conectat la: 31 Oct 2005
Mesaje: 281
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.Alte pareri?
_________________
Float with the sound...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
coco23



Conectat la: 18 Feb 2005
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ti-as sugera sa pui porturile mai jos cu vreo 5cm,iar diam acestora sa fie cel putzin 70mm iar lungimea de 10 cm! Apropo, ce material fonoabsorbant ai folosit?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, ce a zis omul mai inainte. Nu pui asa, niste tevi oarecare, tre calculate astfel incat incinta sa fie acordata pe o anumita frecventa.
E normal sa se auda "tare" (si prost) doar cu gaurile, practic frecventa de rezonanta a ansamblului urca (spre 100 Hz, cand prob ca ar trebui vreo 30-40-50) si se aude bubuitul corespunzator.
Ia si simuleaza in winisd - asta daca ai parametrii difurilor, ca altfel nu prea ai cum. Sau fa-o inchisa.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

coco23 a scris:
ti-as sugera sa pui porturile mai jos cu vreo 5cm,iar diam acestora sa fie cel putzin 70mm iar lungimea de 10 cm! Apropo, ce material fonoabsorbant ai folosit?

coco23, dimensiunile astea sunt ochimetrice sau chiar le-ai calculat? Acu mai depinde, evident, si de pretentii, dar eu am facut boxe dupa ochi si zau ca nu a meritat efortul.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
coco23



Conectat la: 18 Feb 2005
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sincer, nu sunt la ochi! am niste boxe asemanatoare in dimensiuni iar portul de bas este la 7.5cm fatza de difuzor iar diametrul este de 7,5cm pe 13 cm! in cazul meu am folosit winisd oricum nu vad de ce nu ar functiona acordul in cazul lui Rolling Eyes La boxele lui sunt curios ce tip de mat. fonoaborbant a folosit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
caudiodesign



Conectat la: 16 Iun 2005
Mesaje: 90
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.Fiecare ansamblu incinta-difuzor trebuie calculat in functie de parametrii TS
(pe care tu snakey se pare ca nu ii ai)

2.Portul de bass reflex nu conteaza unde este montat, atat timp cat intre el si
orice obstacol (perete, difuzor, intaritura) se afla o distanta de aproximativ un diametru.In consecinta, puteai sa il montezi si deasupra boxei.coco23 ti-a sugerat sa dai mai jos tuburile alea probabil din ratiuni estetice.

3.Din cauza volumului mare si diametrului relativ mic al tubului,presupunerea mea este ca ai acordat incinta foarte jos.Daca imi vei spune si lungimea tubului, iti voi calcula exact care este rezonanta portului.Foarte posibil sa fi produs un aliniament EBS (extended bass shelf, produs printr-un volum foarte mare combinat cu o frecventa de rezonanta mica), care produce o coborare artificiala a F3 ,in schimbul unui midbass nu chiar asa de bun si un group delay mare.

4.Cum zicea si bzfcocon, fara tuburi, frecventa ta de rezonanta iti va urca mult, si vei auzi un mid-bass accentuat,posibil asemanator cu cel de discoteca.

5.Recomandarea mea este sa montezi pe fiecare incinta inca un tub de acelasi tip.Frecventa de rezonanta o sa se dubleze si probabil ca se va auzi satisfacator.


O zi buna,
Costin Ruja
C Audio Design
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Snakey



Conectat la: 31 Oct 2005
Mesaje: 281
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

coco23 a scris:
ti-as sugera sa pui porturile mai jos cu vreo 5cm,iar diam acestora sa fie cel putzin 70mm iar lungimea de 10 cm! Apropo, ce material fonoabsorbant ai folosit?

am folosit vatelina cumparata din magazinul Obor si pusa in dublu strat.Amortizeaza foarte bine si e si ieftina(100 000 metrul liniar)

_________________
Float with the sound...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Snakey



Conectat la: 31 Oct 2005
Mesaje: 281
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

caudiodesign a scris:
1.Fiecare ansamblu incinta-difuzor trebuie calculat in functie de parametrii TS
(pe care tu snakey se pare ca nu ii ai)

2.Portul de bass reflex nu conteaza unde este montat, atat timp cat intre el si
orice obstacol (perete, difuzor, intaritura) se afla o distanta de aproximativ un diametru.In consecinta, puteai sa il montezi si deasupra boxei.coco23 ti-a sugerat sa dai mai jos tuburile alea probabil din ratiuni estetice.

3.Din cauza volumului mare si diametrului relativ mic al tubului,presupunerea mea este ca ai acordat incinta foarte jos.Daca imi vei spune si lungimea tubului, iti voi calcula exact care este rezonanta portului.Foarte posibil sa fi produs un aliniament EBS (extended bass shelf, produs printr-un volum foarte mare combinat cu o frecventa de rezonanta mica), care produce o coborare artificiala a F3 ,in schimbul unui midbass nu chiar asa de bun si un group delay mare.

4.Cum zicea si bzfcocon, fara tuburi, frecventa ta de rezonanta iti va urca mult, si vei auzi un mid-bass accentuat,posibil asemanator cu cel de discoteca.

5.Recomandarea mea este sa montezi pe fiecare incinta inca un tub de acelasi tip.Frecventa de rezonanta o sa se dubleze si probabil ca se va auzi satisfacator.


O zi buna,
Costin Ruja
C Audio Design


1.Nu am cum sa fac rost de parametrii difuzorului,ai avut dreptate.
2.In concluzie , e bine sa il las si acolo ? De ce diametru vorbesti ca n-am inteles, al tubului, al difuzorului?
3.Basul coboara foarte mult...extrem de mult.Incepe "sa se miste timpanele" pur si simplu de pe la 28 Hz iar la 40Hz deja e insuportabil(o vecina de-a mea s-a plans ca ii cad cartile din biblioteca si ca ma da pe mana politiei si nu sta exact langa mine , sta langa vecina mea de deasupra Laughing )
4.Fara tuburi basul vibreaza mai puternic deci si aici ai dreptate.A urcat ceva.Cu tuburile acoperite se "gatuie", nu izbesc asa cum fac cu tuburile scoase,deci nu vreau sa le fac inchise.
5.Ma gandesc si la solutia ta si am mai facut inca ceva :am mai cumparat niste tuburi de 10 cm diametru.Tuburile vechi aveau 7.6cm.Tuburile din ambele seturi au 11 cm lungime.Daca ai putea sa imi spui care este solutia optima ti-as fi profund indatorat (ori 2 de 7.6 ori unul de 10 desi ar fi cam acelasi lucru dupa parerea mea ).
Multumesc mult de tot!

_________________
Float with the sound...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
caudiodesign



Conectat la: 16 Iun 2005
Mesaje: 90
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cateva simulari mi-am dat seama ca ce ai facut tu acolo e chiar bine.Poti sa largesti gaura la 10 cm si sa nu pui nici un tub.Asa vei creste frecventa de rezonanta la 40 Hz,ceea ce zic eu ca este acceptabil
Cu tubul de 76 mm si 110 mm lungime aveai frecventa de rezonanta la 25 Hz.


Faza cu tubul e urmatoarea.Sa spunem ca ai un tub cu diametrul de 10 cm.Cand il montezi,capatul dinauntrul cutiei trebuie sa fie departat la cel putin 10 cm de orice perete al incintei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Snakey



Conectat la: 31 Oct 2005
Mesaje: 281
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

caudiodesign a scris:
Dupa cateva simulari mi-am dat seama ca ce ai facut tu acolo e chiar bine.Poti sa largesti gaura la 10 cm si sa nu pui nici un tub.Asa vei creste frecventa de rezonanta la 40 Hz,ceea ce zic eu ca este acceptabil
Cu tubul de 76 mm si 110 mm lungime aveai frecventa de rezonanta la 25 Hz.


Faza cu tubul e urmatoarea.Sa spunem ca ai un tub cu diametrul de 10 cm.Cand il montezi,capatul dinauntrul cutiei trebuie sa fie departat la cel putin 10 cm de orice perete al incintei.

Multumesc mult de tot.O sa montez si tubul de 10 si daca imi place cum se aude il las, iar daca nu, il scot si ii las numai marginea din exterior a tubului ca sa nu arate urat si il retez de la nivelul pal-ului in interior.Am si eu o intrebare:cum sau cu ce ai facut simularea in functie de incinta si tub ca vreau si eu sa invat.Eu am adaptat niste scheme de incinte ca sa le construiesc pe astea.Multumesc mult inca o data!

_________________
Float with the sound...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
caudiodesign



Conectat la: 16 Iun 2005
Mesaje: 90
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 27, 2005 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Snakey, ai MP
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Snakey



Conectat la: 31 Oct 2005
Mesaje: 281
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 28, 2005 9:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai poti sa imi faci o favoare daca te rog frumos?Poti sa imi calculezi frecventa de rezonanta daca as pune 2 tuburi de 7.6 cm diametru?Intr-adevar ai avut dreptate.Cu unul singur aveam frecventa de rezonanta de 25 Hz fiindca daca pun un generator de ton pe frecventa aia nu se aude nimic dar imi darama geamurile.Frecventa de 40 Hz zici ca e satisfacatoare?Nu stiu daca sa pun tubul de 10 sau 2 de 7.6.Ce frecventa de rezonanta au boxele bune de obicei(un standard ceva daca se poate)?Multumesc!Salut!
_________________
Float with the sound...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Lun Noi 28, 2005 9:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Snakey a scris:
Ce frecventa de rezonanta au boxele bune de obicei(un standard ceva daca se poate)?Multumesc!Salut!

Boxele bune au frecventa de rezonanta reglata in functie de parametrii difuzorului. Principala regula care trebuie respectata este ca frecventa de rezonanta a incintei trebuie sa fie mai mare decat Fs-ul difuzorului (nu este o regula absoluta dar in general se respecta). Cu cat mai mare? Asta nu poti sa iti dai seama decat daca faci niste simulari intr-un program specializat.Dar aceste simulari nu poti sa le faci decat daca ai parametrii difuzorului. Si cum tu nu ii ai incearca Speaker Workshop (in gasesti pe www.audua.com ) Iti explica in helpul programului detaliat cum sa masori parametrii T/S ai difuzorului si nu ai nevoie decat de un o placa de sunet, un cablul stereo si doua mufe Jack de 2.5 mm. Dupa ce masori param T/S poti sa folosesti tot speaker workshop pt simularea incintei sau poti sa postezi aici parametrii si sigur te va ajuta cineva.
Dar asta e doar o sugestie.

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community