FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Iesire digitala DVD-uri Pioneer /E-boda

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Floricelu



Conectat la: 01 Aug 2003
Mesaje: 155
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 11, 2004 11:54 am    Titlul subiectului: Iesire digitala DVD-uri Pioneer /E-boda Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Credeti ca este o diferenta notabila in ce priveste calitatea sunetului pe iesirea digitala coaxiala a celor 2 DVD playere mentionate?
Nu cunosc daca pe aceasta iesire intervin ceva convertoare care sa afecteze calitatea sunetului asa cum se intampla pe iesirile analogice.
M-ar tenta un E-boda din care sa scot DOAR sunet pe Digital coaxial si sa fac decodarea in receiver, daca calitatea sunetului la iesirea din DVD nu este afectata!
Multumesc!

_________________
Hai sa evoluam!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 11, 2004 11:54 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bedy



Conectat la: 20 Dec 2003
Mesaje: 64

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 1:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

calitatea sunetului pe iesirea digitala este FOARTE diferita intre "scule" asa cum este si calitatea pe analog; preturile spun de cele mai multe ori care este mai bun, deci alege!
-intervine in problema respectiva: chip decodor DD, chip decodor DTS, decodor digital, modulator,sursa alimentare, mecanism optic si alte multe chestii ca de aia unele aparate costa mult mai mult ca altele si DVDplayerele nu se vand la Kilogram; eu nu am vazut Eboda ce face si ce drege insa am comparat DVDplayere intre ele si se simte diferenta de la imagine la sunet chiar destul de mare; acum multi ani umbla zvonul, ca deabia aparusera pe la noi, ca toate playerele CD audio sunt bune si in timp s-a vazut ce diferente exista intre ele; concluzia este logica.
Am auzit lucruri rele despre Eboda si din principiu nu as lua marfa electronica romaneasca decat daca as fi pasionat cu adevarat de surubareala Very Happy pur si simplu nu cred ca in conditiile din tara noastra se poate realiza calitate la produse atat de complicate; daca e sa luam ce produse tehnice sunt romanesti si sunt bune constatam ca nu se gasesc nici macar comutatoare electrice utilizabile etc.etc.etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Floricelu



Conectat la: 01 Aug 2003
Mesaje: 155
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 11:19 am    Titlul subiectului: Multumesc Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Bedy,
Habar nu aveam de aceste diferente, de aceea ma gandeam ca poate fac o "afacere" folosind iesirea digitala.
Dar acum m-am lamurit.
Am sa iau un DVD Pioneer Dv 360S.

_________________
Hai sa evoluam!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mindrunner



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 28
Locatie: Intre boxe

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ops! Omul a pus o intrebare si vad ca i s-a cam raspuns altceva...a intrebat clar daca este diferentza o scula de clasa si una low cost pe iesirea digitala, recte COAXIAL/OPTIC....de unde pana cand termeni precum "chip decoder DD" ,"decoder DTS" din moment ce DECODAREA SE VA FACE de care receiver...NU EXISTA NICI O DIFERENTZA!!!!!!!!!!!!! Vorbesc din experientza proprie..Am in casa 3 playere DVD un Pioneer si 2 "chinezarii"..pe unul dintre ele am dat doar 40$ nou in magazin....le-am pus pe toate trei pe AVR1803 intrare digitala.NU EXISTA NICI O DIFERENTZA in ceea ce priveste sunetul. Nu discut de iesirile pe analog sau de calitatea imaginii. Asa ca daca vrei sa-ti iei un player pe care sa-l folosesti la sunet doar pe iesirea digitala poti alege linistit si un E-Boda. Daca iti place cum arata go for it..personal ma sperie la cat de urat este saracutzul..dar asta nu conteaza pt intrebarea pe acre ai pus-o tu.
_________________
No tears to cry, no feelings left ,the human species has amused itself to death...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community