FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Blu-Ray (& HD-DVD daca tot sintem aci ... :) ...)
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 16, 2006 1:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca aceste playere HD pier inainte de nastere, playere ca acesta: http://www.materiel.net/details_TVIX160HD5.html sint capabile sa redea pe orice conexiune HD pina la 1920/1080p orice format aflat din abundenta in circulatie fie DIVX , WMV9, TS, ASF, etc in format HD cu sunet in orice format multicanal MP3, WMA, AAC, Ogg, PCM, AC3, DTS.
Sa mai precizez ca are HDD incorporat de 160GB sau optional mai mare si conexiune USB2 si totul costa in jur de 300 euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 16, 2006 1:59 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Noi 17, 2006 3:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HDCD și PC related: (deci și HDDVD & BR)
NVIDIA and ATI HDCP Compatible Graphics Cards Roundup
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2874
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Noi 24, 2006 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cică primul player Blu-Ray din Romania:
http://www.panasonic.ro/stiri/stire_p.jsp?id=43
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 29, 2006 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat si eu deunazi pe amazon sa vad cam ce titluri sunt disponibile in ambele formate. Pe hd-dvd sunt vreo putin peste 200 titluri listate, dar multe dintre ele nu au inca data de lansare. Pe blu-ray sunt putin sub 200 titluri listate si e aceasi chestie, o mare parte nu au inca data de lansare. Costul este similar, pleaca de la 20 USD si creste in functie de film. Multe din titlurile disponibile sunt disponibile in ambele formate.

Tot de curiozitate, m-am uitat si la playere. Aici aparent avantajul este in favoarea hd-dvd, playerul stand alone de la Toshiba este cotat la 500 USD si este singurul disponibil. La blu-ray, playerele (4 la numar) costau fiecare in jur de 1000 USD.

Diferenta de pret se pastreaza si la consolele cu facilitati HD, Xbox 360 costand cam la jumate fata de Sony PS3 care oricum inca nu este disponibil.

Ca o concluzie hd-dvd, pare in usor avantaj fata de blu-ray prin prisma pretului echipamentelor care redau acest format.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buffalo Rolls Out 5.25" HD DVD Drive for PCs
http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=5243
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu vreu sa fiu putin rautacios si am impresia ca Sony , firma ce a initiat si sustinut formatul BR, este garantia esecului formatului.
Incepind de la Beta apoi Mini Disk,SACD toate s-au dovedit a fi esecuri sau formate de nisa fara sanse de impunere, iar formate nesustinute, free ca MP3,DIVX sau playere ca I-Pod au devenit standarde in industrie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ei, sa nu exageram... tot Sony a introdus cd-ul, walkman-ul, tubul catodic plat, etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nope, nu plat ci cilindric ... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai sa vedem pe rind: cd-u ...a fost dezvoltat impreuna cu PHILIPS si nu a fost concurat de nici un alt format, dimpotriva a avut sustinere unilaterala din partea producatorilor de hardware si a producatorilor de muzica.
Walkman-ul a fost un player portabil , toate firmele au produs propriile playere nu playerul Sony, nu se poate compara nici in gind cu I-pod care, desi exista mii de alte playere similare anonime, ramine standard industrial.
Tubul catodic nu este inventie Sony fie el si plat, care apropo este un mare fis pe linga cel vechi curbat.
On topic insa eu dau credit Media Centrelor care sint foarte flexibile , pot suporta usor orice upgrade harware la orice format HD, audio-video si binenteles dispun de soft cu posibilitati nelimitate de evoluare.Deja exista astfel de jucarii in productie la firmele mari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Dec 11, 2006 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HD Video Playback: H.264 Blu-ray on the PC
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2886
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Dec 12, 2006 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sony introduce in luna decembrie PlayStation 3, cu (ati ghicit, Blu Ray).

Pret fabricatie: 800$, pret vanzare in magazine, cu TVA inclus: 600$ Shocked

Lentila citeste 6 formate diferite si este foarte greu de manufacturat, de aceea productia a intarziat asa de mult.

Se considera a fi cel mai ieftin Blu Ray de pe piata (consola este gratis Wink )

Sursa: Playboy Romania Laughing


Ultima modificare efectuata nicumur la Mar Dec 12, 2006 1:36 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Dec 12, 2006 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puf uiti de "noua" grila din tuburile Trinitron introdusa prin anii 60-70 care a asigurat suprematia Sony pana prin 1990....cat despre I-Pod...eu unul nu o sa cumpar asa ceva, parca se sfaramaintre degete, la aceeasi bani prefer un Sony Playstation 2 portabil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Mie Dec 13, 2006 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Blue-Ray vs. Hd Dvd.Este o lupta interesanta intre 2 sisteme aproape identice..Se pare ca totusi suportul mai mare il detine Blue-Ray,cu toate ca la ora actuala este si mai scump aproape dublu la pret.Totusi aproape toate casele de productie cinematografica au contracte cu Blu-Ray.Blu-Ray ca si capacitate de stocare este dublu ca si Hd Dvd,ceea ce a determinat un suport si un sprijin neasteptat..Parerea mea este ca Blue-Ray este viitorul,din simplul motiv ca acela care detine corporatiile puternice de partea lui are si banul,iar in ziua de azi banul vorbeste..Oricum alegerea este foarte buna Blu-Ray fiind un exceptional player..Cine nu doreste la ora actuala sa investeasca o suma de bani mare are ca optiune Hd Dvd care este si el la randul lui fantastic si ofera o calitate incredibila pe un televizor de la 42" in sus..So,it's your choice..Apropo deja se gasesc discuri Blue-Ray goale gata de inscriptionat..Pretul ar fi pe la $25 parca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Dec 15, 2006 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HD-DVD Playback - On the Xbox 360 & on NVIDIA GPUs
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2890
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Ian 04, 2007 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LG to release Blu-ray & HD-DVD combo
http://www.behardware.com/news/8522/lg-to-release-blu-ray-hd-dvd-combo.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 6 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community