FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Omisiune Sony?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ef



Conectat la: 16 Feb 2004
Mesaje: 53
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Feb 16, 2004 11:47 pm    Titlul subiectului: Omisiune Sony? Raspunde cu citat (quote)

Sunt fericitul proprietar al unei camere video Sony DCR-TRV145E pe care o folosesc in mod absolut neprofesionist (vacanta etc) Am setat data si ora dar m-am lovit in scurt timp de un obstacol major in incercarea de a fixa in timp primii pasi ai copilului meu : nu am reusit in nici un fel sa trec pe casetele video pe care copiez ceea ce filmez data si ora la care am facut filmarea.Singura referire la subiect pe care o face manualul este ca aceste date se imprima automat pe banda D8 si...atit.Am incercat totul dar operatiunea este/pare a fi imposibila, lucru confirmat oarecum de distribuitorul Sony (Overseas) si firma locala de service, care mi-au dat raspunsuri cam in doi peri.Camera nu este prevazuta cu telecomanda dar are ceva ce seamana cu un senzor pentru telecomanda, habar n-am daca este activ (mi s-a mai sugerat sa incerc o telecomanda de la un alt model de camera, pina acum nimic nu a functionat).Daca cineva imi poate da un raspuns la una din intrebarile de mai jos i-as fi sincer recunoscator:
1.este ceea ce doresc posibil sau nu? - nici macar asta nu am reusit sa aflu cu certitudine pina acum, macar sa nu mai cersesc telecomenzi de la cunoscuti.
2.daca este posibil, cum?
3.daca nu este posibil, poate stie cineva o adresa de la Sony pentru ca sa le spun ca in ceea ce ma priveste (dar in mod cert nu sint singurul) puteau linistiti sa inlocuiasca vreo 3-4 efecte speciale pe care nu le voi folosi in viata mea cu posibilitatea transferarii datelor (ora, zi, an) de pe banda D8 pe un alt suport (caseta video)
Va multumesc anticipat, desi nu prea mai sper sa primesc vreun raspuns, oricare ar fi el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 16, 2004 11:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2004 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Orice camera Digital8 sau miniDV inregistreaza intotdeauna pe banda in afara de imagine si sunet si informatii legate de data, ora, timp de expunere, balans de alb, gain, diafragma... Telecomenzile de la Sony seamana foarte mult intre ele. Nu am acum camera in fata dar am impresia ca data apare daca apesi pe butonul DATA CODE.


camera-remote.jpg
 Description:
 Filesize:  13.53 KB
 Viewed:  134 Time(s)

camera-remote.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ef



Conectat la: 16 Feb 2004
Mesaje: 53
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2004 11:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Draga Mugurel, iti multumesc mult dar tocmai asta e problema : camera nu e prevazuta cu telecomanda si NU are butonul DATA/CODE, astfel incit faptul ca datele respective sint inregistrate pe banda nu-mi este de absolut nici un folos neputindu-le vizualiza.Am pus intrebarea respectiva intrucit in opinia mea ceea ce vreau eu nu este un lucru foarte complicat si daca e adevarat ceea ce banuiesc (ca lucrul e imposibil) mi se pare o magarie; vreau sa spun ca sint constient de faptul ca nu mi-am cumparat o scula foarte sofisticata dar nici nu cred ca-i cer ceva extrem de special. Oricum, multumesc inca odata pentru raspuns, ma temeam ca nu se va deranja nimeni pentru ceva atit de banal, am vazut ca se discuta lucruri la un nivel mult mai inalt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2004 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Decshizi ecranul lateral i-l atingi cu blândete selectezi meniu de sus Page2 acolo apare ceva de genul DATA CODE dai un ghiont in noua configuratie ai doua "butoane" camera data si nu stiu ce data careva din astea
bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ef



Conectat la: 16 Feb 2004
Mesaje: 53
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2004 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Glido, iti multumesc si tie, am frecat meniul pe toate partile (si pe Play, si pe Rec), nu am Page 2 si nimic de genul DATA/CODE.Cred ca tot ce se poate spune este "ghinion"...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2004 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mea culpa scuze dar era dupa o noapte de nunta. nu trebuie sa intrii in meniu!
Aparatul pe play atingi ecranul si in partea de sus apare page1 page2 (poate chiar page3) si acolo (in page2) un pic mai jos de mijlocul ecranului in stanga treb sa fie ceva cu data pe care daca'l atingi va deschide un nou ecran si acolo vor fi doua alte butoane cu ceva date pe ele una din ele, dar sa urmaresti pe TV ce apare.


Ultima modificare efectuata de catre glido la Mie Feb 18, 2004 11:18 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2004 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am impresia ca ecranul de la TRV145 nu e touch sensitive. Navigarea prin menu se face cu o rotita(jog dial). Eu am un TRV130 si singura optiune pentru afisarea datei pe ecran este acel buton de pe telecomanda.

Ultima modificare efectuata de catre mugurel la Mie Feb 18, 2004 1:54 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ef



Conectat la: 16 Feb 2004
Mesaje: 53
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2004 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, din pacate (nefericire) ecranul la TRV145E nu este touch sensitive, Mugurel are dreptate. Nici mie nu mi-a venit la inceput sa cred dar incet-incet ma conving de faptul ca la acest tip de camera data si ora nu pot vizualizate. Se pare ca am facut o alegere nefericita, orice alta optiune (analogic sau digital - model mai nou) era mai buna, dar oare cum as fi putut banui ca se va intimpla asa ceva inainte sa scot camera din cutie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2004 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am auzit pana acum de camere Sony care sa fie vandute fara telecomanda. Camera a fost cumparata noua sau la mana a doua?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ef



Conectat la: 16 Feb 2004
Mesaje: 53
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2004 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cumparata de noua, din magazin (din Grecia) - fara telecomanda, asa cum specifica si manualul dealtfel, numai ca n-am stiut ce implica asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 2:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ef, nu ai specificat pe ce tip de conexiune exporti materialul pe care intentionezi sa imprimi data. daca este vorba de domeniul analogic, da iti trebuie o telecomanda (te pot ajuta eu pana la urma).
daca este vorba de transfer digital, nu telecomanda si functia aceia este solutia, ci un soft. s-a mai discutat aici : http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=601
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ef



Conectat la: 16 Feb 2004
Mesaje: 53
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 10:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu, multumesc mult pentru sprijin.Poate ca am uitat sa specific, vreau sa imprim data si ora facind transfer analogic (pe casete video clasice).Ti-as ramine extrem de indatorat daca m-ai putea ajuta, doar cu un sfat - sint gata sa-mi cumpar o telecomanda dar nu stiu de care si de unde. De transferul digital inca nu m-am apucat desi am cam tot ce trebuie, sint inca in faza de documentare iar site-ul si revista (am ambele numere) imi sint de mare folos in directia asta.Multumesc inca odata. P.S. In manualul meu (care acopera modelele TRV145E ....TRV35si ceva) este specificat ca incepind parca de la TRV245 se foloseste o telecomanda RMT814 dar inca nu am gasit una ca sa vad daca imi este utila.Toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am eu ambele telecomenzi (cea normala si cea extinsa cu toate functiile activate) de la Sony, daca vrei sa incerci inainte de a fi gata sa arunci banii pe una, asta in eventualitatea ca gasesti

sau iti activezi pur si simplu data/time-ul on screen si il lasi asa Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asa arata telecomanda RMT-811 (RMT-814 e incompleta, dar daca umblii in ea gasesti si restul de contacte de la REC sa), fara nici un fel de buton ascuns/lipsa


telecomanda.jpg
 Description:
 Filesize:  56.02 KB
 Viewed:  121 Time(s)

telecomanda.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ef



Conectat la: 16 Feb 2004
Mesaje: 53
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Draga Radu, iti multumesc mult, as vrea sa activez DATA/TIME on screen, cum spui tu, dar nu stiu cum sa fac asta (din meniul camerei nu se poate).Problema este ca eu sint din Cluj dar tare as vrea sa rezolv problema cumva. Sint gata sa dau banii si pe o telecomanda dupa ce am certitudinea ca functioneaza. Marti voi fi in Bucuresti, crezi ca as putea profita cumva de asta? Am batut pe multa lume la cap cu aceasta chestiune si incepe sa-mi fie jena...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community