FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
RCA sau S-VIDEO

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 12:46 am    Titlul subiectului: RCA sau S-VIDEO Raspunde cu citat (quote)

Am o intrebare simpla...
Teoretic, ce conexiune este mai buna? RCA sau S-VIDEO ?

_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 12:46 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu numai teoretic, dar si practic, S-Video este superioara RCA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-video fara indoiala diferenta e enorma ,eu am schimbat tv-u pentru ca nu avea s-video in ,asta dupa ce am testat de pe un dvd bun (400$) diferentele erau enorme contururile se vad mai clar definitia imagini mai buna iar trecerea dintre culori se face fara intepatrundere ,test confirmat si pe tv-out de pc-u cu mire si softuri de control gen nokia .Oricum asta e evident pe un tv bun de peste 72cm ,la unu de 51 nu cred ca merita si nu cred ca are s-video in.Ce e mai ciudat ca la mine se vede chiar mai bine pe s-video decit pe RGB Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zed



Conectat la: 23 Dec 2003
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DVI-D
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2004 6:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc Pinnacle Studio Deluxe pentru captura analogica (are intrari si iesiri RCA si S-Video). Si nu vad nici o diferenta intre captura prin RCA si cea prin S-Video... Sunt amandoua la fel de bune...
_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Vin Feb 20, 2004 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Jazzy a scris:
Eu folosesc Pinnacle Studio Deluxe pentru captura analogica (are intrari si iesiri RCA si S-Video). Si nu vad nici o diferenta intre captura prin RCA si cea prin S-Video... Sunt amandoua la fel de bune...

Depinde pe ce TV te uti si daca la final transferi datele pe VHS chiar ca nu conteaza
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 20, 2004 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut captura de pe o camera SONY TRV 208 (Hi8) prin RCA si una prin S-VIDEO, cu PINNACLE STUDIO 8. Au rezultat doua fisiere avi. Le-am vizionat pe PC. Nu exista nici o diferenta de calitate. Dupa ce fac captura pun pe DVD.
_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 20, 2004 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferente exista, dar daca tu spui ca nu le vezi pot fi mai multe cauze :

1. nu ai ochiul antrenat, nu stii dupa ce si cum sa te uiti
2. compresia materialul capturat iti distruge calitatea destul de mult, in acest fel peirzandu-se si diferentele vizibile intre cele doua tipuri de conexiune
3. camera desi este Hi8 capteaza mereu sau doar in acel caz vizionat o imagine slaba, pe care nu se disting avantajele S-Video fata de RCA.
4. ai o problema legata de conexiuni/mufe/cabluri

sigur una din aceste 4 chestii are loc. poti sa pariezi tot ce ai pe asta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 21, 2004 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pacat ca nu suntem vecini... Te-as chema la mine acasa pentru a te convinge de veridicitatea celor spuse de mine anterior. Si pariez cu masina si casa ca in cazul meu nu este valabil nici unul din punctele prezentate de tine. Naughty
Am incercat si o captura analogica a ceea ce am filmat cu SONY TRV 140E (Digital8) si SONY TRV 33 (miniDV). Filmuletul rezultat era necomprimat. Voi reface testul si voi pune 2 poze de la captura analogica de pe miniDV.
Duel

_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 21, 2004 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

>Filmuletul rezultat era necomprimat

vrei sa spui ca ai facut o captura la 33MB/sec ? cate secunde ai capturat ?

eu tind sa cred totusi ca nu stii la ce sa te uiti, sau esti subiectiv si te lasi "orbit" de parerile gresit formate. no offence, dar parca nu tu erai cel care spunea deunazi ca materialul de pe o caseta miniDV se vede *altfel* decat pe alta ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 21, 2004 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, necomprimat. Am facut capturi de 60 sec.
Pozele de mai jos sunt 1. RCA, 2. SVIDEO, 3. DV



Praga3 DV.jpg
 Description:
DV
 Filesize:  281.94 KB
 Viewed:  160 Time(s)

Praga3 DV.jpg



Praga2 SVIDEO.jpg
 Description:
SVIDEO
 Filesize:  252.66 KB
 Viewed:  152 Time(s)

Praga2 SVIDEO.jpg



Praga1 RCA.jpg
 Description:
Captura prin RCA
 Filesize:  253.34 KB
 Viewed:  144 Time(s)

Praga1 RCA.jpg



_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community