FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bobinarea difuzoarelor
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 9:04 pm    Titlul subiectului: Bobinarea difuzoarelor Raspunde cu citat (quote)

am vazut ca multa lume se plange ba de difuzoare arese, ba de bobine care se incing si m-am gandit sa dau si eu o mana de ajutor oamenilor cu multa rabdare si indemanare. Eu fac in felul urmator: iau difuzoru pe care vreau sa-l bobinezsi incerc tot felu de solventi sa vad cu ce il pot desface, desfac guma/burete/ panza dupa care procedez la fel si cu suspensia (ATENTIE! e foarte sensibila se rupe foarte usor), ajung la bobina (niciodata nu desfaceti suspensia de membrana, se va face praf) luati multe filme foto pe care le infasurati 1 peste altu si le bagati in conul cu bobina arsa (filmele trebuie sa stea foarte stranse acolo) dupa care trageti umpic de scoci unde se termina filmul, in cazul in care conul e din tabla e de preferat sa nu-l dati jos, daca e din hartie la inceput folositi foaie de caiet (dinaia faina lucioasa asa cum ne placea noua la scoala) si in timp dupa ce va intrati in mana desfaceti condensatori vechi din care scoateti tabla si faceti conul din ea, revenim la conul nostru care e din tabla si nu trebuie sa-l dam jos Very Happy si incercam sa-l curatam perfect , daca nu se poate il dam jos si facem altu, luam o bucata din lita arsa o curatam cu o bricheta(i dam foc) luam un micrometru (eu am gasit in targ cu 10 lei) masuram lita si cautam prin cutia cu transformatoare o bobina care sa aiba o lita care ni se pare noua ca e pe aproape o curatam si pe asta dupa care o masuram sa fie exact de aceeasi dimensiune, ne cumparam "epoxy" facut de bison e 15 lei tubud il luam pe ala care cica sa usuca in 5 min(de obicei se usuca mai greu) lipim un capat al litei cu scoci, ne uitam sa respectem sensulsi ne apucam sa punem fir langa fir pama ajunfem in capat, lasam sa se usuce dupa care mai dam un rand de adezivsi ne intoarcem de unde am venit(fir langa fir)de siguranta mai dam un strat de adeziv perte toata bobina, de asemenea foarte subtire si lasam la uscat, dupa care luam toata membrana ungem care vin fixate pe cadru cu prenadez, in interiorul conului introducem o fasie de hartie care sa stea intre con si dornul ala care e in interioru magnetului(trebuie sa intre greu da nu fortat) am asezat centrajul la locul unde era initial dupa care lipim si guma sau ce e........ asteptam sa se usuce prenadezu (vre-o 2 ore) si daca toata treaba a fost facuta ca la carte pinem capacul peste con lipim firele si ne bucuram de el la aproape aceeasi parametrii pe care ii avea cand era nou. Smile Inainte de de a fixa membrana la lco masuram bobina sa aiba aceeasi impedanta care o avea la inceput e bune sa dam mai multe spire pentru a avea deunde sa dam jos, daca sunt prea putini ohmi ghinion o luam de la capat. Pentru incepatori: nu va apucati de tuning ca veti avea niste distorsiuni de va c****i pe voi. Daca trebuie sa schimbati conu il fixati la lipirea membranei si aveti grija sa nu fie mai in jos sau mai in sus ca iara nu e bine, eu conu il lipesc cu aracet daiala pentru lemn care se face aproape transparent la uscare si cel mai important nu folositi super-glue si alte minuni dastea ca va topesc membrana si rigidizeaza tot pe acolo si va crapa si atunci chiar nu mai e numic de facut, mai departe spor la munca! si daca mai stiti si voi ceva smecherii punetile la dispozitia noastra sa facem treaba cat mai buna Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 9:04 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Decat sa risti sa-l faci intradevar praf, mai bine te duci la reparatii profesionale... Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si care ar fi acelea?
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu singur am invatat, initial am inceput cu difuri dalea de 3 lae de masina si acum ma descurc destul de bine, daca nu incerci sigur nu vei reusii niciodata, totu e sa ai vointa si sa nu te dai inapoi daca nu-ti iese din prima, aveti totu pe tava, ce mai asteptati?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar recomandat e sa incepi pe un rebut, si sa inveti treptat, si, poate o sa ai curaj sa iei un proiect mai mare in custodie. Daca te apuci direct pe Selenium de 40Cm... Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am reparat difuzoare de la stifturi Ying chun de 8" pana la difuzoare profi de 18", nu este nimic greu, DAR trebuie sa fi un om cu o infinita rabdare, altfel nu iese bine reparatia.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 11:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo, daca stii spune si tu cate ceva ca oricum cine vrea cu adevarat sa le faca le face si fara ajuturu nostru, si cine "nu se baga" sigur nu va reusii nici cu sfaturile de pe forum Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo stie cineva deunde se pot cumpara centraje(suspensia) si alte minuni ca parca nu ma tine sa cumpar kitu de reparatie pentru orice nimicuri?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Mie Ian 18, 2006 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in Iasi aduc in bazar aduse din Ucraina de la fabrica MAG

spidere, membrane, dustcap-uri, suspensii si suporturi pt bobine Wink

pai mare lucru nu e de spus, informatii pe net sunt gramada, da in fine, asa pe scurt modul de bobinare al unui difuzor:

1 se ia difuzorul se studiaza cu atentie inainte de a fi desfacut
2. se folosesc solventi pt a deslipi spiderul si membrana de pe sasiu (in prealabil au fost indepartate marginile difuzorului, din cauciuc sau burete)
3. se desfac spiderul si membrana de pe sasiu si se dezlipesc firele leonice
4. se decupeaza dustcapu-ul (acesta fva fi distrus iremediabil, deci este bine sa aveti la indemana dustcap-uri de schimb)
5. se indeparteaza ansamblul bobina, membrana de pe sasiu si se curata buza sasiului de ramasitele de adeziv si de membrana care au ramas
6. se curata intrefierul cu o bucata de scotch intors cu fata lipicioasa inafara (se repeta pana nu se mai lipesc corpuri straine)
7. se curata din nou intrefierul cu o bucata de hartie pana nu mai ramane nici un fel de mizerie
(apropo, un difuzor cand se arde face destul de multa mizerie)
Laughing
8. se rebobineaza difuzorul (vedeti primul post)
9. se monteaza din nou membrana si restul componentelor, si se centreaza bobina folosind bucati de hartie

10. montarea partilor moi se va face cu un adeziv flexibil (eu folosesc prenandez lasat putin sa se intareasca pana ajunge aproape ca si gelatina)
11. se monteaza cu rabdare conul, cu grija mare sa nu apara deformari ale conului (ovalizari)
12. ATENTIE sa aliniati firele leonice cu conectorii de pe sasiu !!!
13. se verifica montarea componentelor si se lasa la uscat pana a doua zi (nu va grabiti)
14 se face un test cu sinusoida si se urmaresc eventualele probleme (bobina care freaca etc)
15. daca totul este in regula se monteaza dustcap-ul si se lasa la uscat inca o zi

in final aveti un difuzor ca nou.

cateva indicatii:

difuzoarele profesionale folosesc sarme speciale :
sarme de Al placate cu Cu , sarme rectangulare, sau chiar platbanda
deasemenea adezivii sunt speciali, retete secrete care rezista pana la 300 de grade celsius.

in aceste cazuri niste kit-uri de reparatie sunt cea mai buna decizie posibila, o reparatie cu sarma si adezivi normali nu va aduce difuzorul aproape de performantele initiale.

spor la munca

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kitzu



Conectat la: 18 Ian 2006
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 18, 2006 5:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

partea cu centratul mi se pare cea mai grea Smile

Daca am probleme stiu pe cine sa caut!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Mie Ian 18, 2006 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am parere foarte proasta despre bobinatul difuzoarelor
La boxele pt sonorizari poate nu conteaza prea mult pt ca dupa cum le si spune sunt pt sonorizari nu pt auditii (asta nu inseamna ca in discoteca nu trebuie sa sune bine)
Am dus si eu mai de mult citeva difuri la rebobinat dar rezultatele au fost mediocre )

Intrebare intrebatoare :
Dupa ce se rebobineaza un difuzor , acesta isi pierde din caracteristici
sau de pinde cine il rebobineaza ?
Poti rebobina un difuzor si sa sune exact cum suna inainte ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Nemesis



Conectat la: 20 Oct 2005
Mesaje: 22
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Ian 18, 2006 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic , ca depindende f mult de cata atentie si rabdare are cel care face rebobinarea (si de cata pricerepe bineinteles). Teoretic ar trebui sa fie exact acelasi difuzor. Practic odata cu rebobinarea mai poti schimba din greseala :
-nr de spire initial (se modifica impedanta , inductanta bobinei , chiar si spl-ul)
-masa echipajului mobil ,prin bobinarea cu sarma de diametru si compozitie diferita de cea originala , prin adaugarea de adeziv pt legarea mecanica a bobinei de suport si pt punerea unui nou dustcap, sau chiar (unde este cazul) prin schimbarea materialului carcasei bobinei - de obicei de la hartie la tabla de aluminiu.
Nu cred ca se indoieste nimeni de faptul ca adezivii originali cu care sunt lipite componentele difuzoarelor , sunt tot timpul superiori celor folositi la rebobinare. Asa ca din start un dif rebobinat nu prea o sa mai poata merge la puterea maxima pt ca ''bizonii'' Very Happy , prenandez-urile , lacurile , etc folosire de obicei la rebobinat n-o sa mai reziste la eforturi mecanice si termice mai bine decat adezivii folositi la fabricarea respectivelor dif-uri.
Asa ca cea mai sigura cale de a repara un difuzor si sa se auda la fel ca inainte e folosirea recone kit-urilor in loc de rebobinare.
Pacat ca doar dif-urile profesionale dispun de obicei si de recone-kit-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Ian 18, 2006 10:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu rebobinatul difuzoarelor e ca si cu reparatul sculelor si/sau a masinilor.
Sunt si meseriasi buni, si carpaci. Sunt difuzoare care merita reparate (cele pro in primul rand) si "jucarii" la care nu face 'ata cat fatza'.
In general se presupune ca un difuzor bun home-use este bine tratat de proprietar si are mai putine sanse sa ajunga pe masa de operatie. Daca totusi se ajunge in situatia asta, in functie de pretul lui se cauta si meseriasul pe masura.
Folosind un kit de reparatii, un meserias expermentat ar trebui sa obtina un rezultat foarte apropiat de original.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
M!rra



Conectat la: 29 Mai 2006
Mesaje: 3
Locatie: iasi

MesajTrimis: Mie Sep 27, 2006 12:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea cunosc termenii pe care iati enumerat voi...si niici cateva lucruri.
Bobinez si eu difuzoare...si cunosc destule...stii sa fac totul de la 0.
Eu am inteles ca voi folositi pt difuzoarele busite...bobine gata facute.Corect?

Eu fac bobinele de la 0.Adika in fct de dif...folosesc mai multe tipuri de material pt suportul bobinei.Pt a face bobina am nev de anumite dornuri care is d emai multe marimi(deci am multe)...si de asemenea am cam toata gama de marime la fir de cupru.
Si toate astea , adika firul de cupru infasurat pe carton de ex.... este lipit cu o rasina... Aceasta rasina o fac adaugand 2 subst...rasina si intaritor.In fct de cat intaritor si rasina pun ...rasina se va intari mai repde sau va deveni mai tare ...se va intari mai bine. Bobina o las cca 24 ore la intarit .... dupa care o lipesc de con....astfel:
Centrez bobina pe dif...(cu ajut unor distrantiere, adika folie de plastic sau carton... toate de calit buna sa rezite si sa le pot scoate ulterior), pun conul si aplic aceeasi compozitie de rasina... O las la intarit si dupa ce se usuca ..scot distantierele..si lipesc totu centrandul...la fel cu distantiere.


Parerea mea despre pierderea calit acustice a dif dupa bobinare ar fi ca... cont de cine e bobinat difuzoru si cam atat.Exceptie facand dif speciale sa le zic asa...la care putini se pot baga.
Dar la un dif normal cu fir normal de cupru ...daca se respecta grosimea firului ...daca se lipeste cu rasina buna...si daca e centrat si lipic cu un adeziv bun (prenandez e suficient numai sa fie de calit)...nu se va cunoaste ca a fost sau nu bobinat.
Si acuma so luam din alta perspectiva.... daca ti sa ar un difuzor de 200-300W care ar costa cca 5 mil... lai arunca la gunoi sau lai rebobina?Normal la lai repara si diferenta nu va fi sesizabila intre dif nou si cel rebobinat decat daca sau facut greseli la reparatia acestuia.Daca reparatia e facuta corespunzator, ca la carte , difva fi la fel de performant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Sorin_denver



Conectat la: 15 Noi 2005
Mesaje: 51
Locatie: constanta

MesajTrimis: Vin Sep 29, 2006 7:13 pm    Titlul subiectului: Bobinarea difuzoarelor Raspunde cu citat (quote)

Este cineva pe forum pentru care reparatul de difuzoare este un job?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community