FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bobinarea difuzoarelor
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Vin Sep 29, 2006 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

printre multe alte activitati mai bobinez eu din ani in paste........, da nu e o meserie de viitor, in curand vreau sa imi fac o masina de bobinat la care sa nu mai stau sa-i urmaresc spirele si atunci probabil si timpul de lucru se va scurta si va deveni ceva cu adevarat rentabil, faza e ca mai sunt tot felu de carpaci care taie suspensiile si fac lucru de mantuiala pe bani putini si sparg piata Crying or Very sad
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 29, 2006 9:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dogy



Conectat la: 20 Feb 2005
Mesaje: 69
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Sam Oct 07, 2006 7:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M!rra spune-mi te rog ce fel de rasina si intaritor folosesti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Oct 07, 2006 10:05 am    Titlul subiectului: Re: Bobinarea difuzoarelor Raspunde cu citat (quote)

George(sb) a scris:
...............................ne cumparam "epoxy" facut de bison e 15 lei tubud il luam pe ala care cica sa usuca in 5 min(de obicei se usuca mai greu) lipim..........

trebuia sa citesti doar cu atentie articolul de la inceput

_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sergent



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 10, 2006 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa practici "lasa ca merge si asa" atunci poti pune un fir de cupru identic ca diametru cu cel original si problema e pe juma rezolvata!dar oare se foloseste un fir de cupru uzual pentru realizarea bobinelor difuzoarelor?
De obicei densitatea de curent suportata de firu de (cupru??) din bobina este mai mare deci e clar ca se foloseste un cupru cu ceva mai putine impuritati (sau impuritati care ajuta la obtinerea unor performante superioare)si automat cu alte proprietati electrice si mecanice! care contribuie la o serie de parametri functionali ai dufuzorului!
Un singur lucru nu-l inteleg! de ce trebuie dezlipite atatea componente ale difuzorului pentru a se inlocui bobina??
In cazul difuzoarelor cu constructie normala e deajuns sa se desfaca calota ce acopera bobina dupa care se fac cateva masuratori si se da jos bobina defecta. Bupa confectionarea bobinei noi se introduce in locul celei vechi si se lipeste de con si cealalte elemente si e cam gata!
La firele leonice iar e o problema in cazul in care se rup! trebuie gasita o sarma in primul rand foarte rezistenta la "vibratii" si miile de curse pe care trebuie sa la efectueze fiecare fir in parte!
Aici intrebare: unde pot fi gasite aceste fire leonice(ca loc de unde pot fi cumparate)???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
spanu



Conectat la: 23 Sep 2006
Mesaje: 17

MesajTrimis: Dum Noi 19, 2006 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca ai sa gasesti de cumparat dar eu le confectionez din sarma de cupru subtitre ca si firul de par sau un pic mai gros iau mai multe la un loc si le rasucesc si pe urma le testez sa vad cat de maleabile sunt cu cat sunt mai maleabile cu ata sunt mai bune ai sanse sa nu se rupa (eu am facut cateva si nu a mai venit cu ele inapoi deci inseamna ca funtioneaza)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Dum Noi 19, 2006 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu in loc de firul acela cu multe lite folosesc la difuzoarele pana in 50-100w fir din cablul de la telefoanele alea vechi cu disc, la astea mai noi cu mufe din pacate firul nu mi e impletit pe matase si la difuzoarele profesionale am fir de la castile de tanchisti;
sergent ca sa iti raspund la intrebarea ta dece trebuiesc desfacute difuzoarele aproape in totalitate la rebobinare: 1 pentru a putea curata foarte bine magnetul la interior(orice corp strain care atinge cat de putin bobina da acel zgomot de difuzor spart si mai actioneaza si ca un cutit care iti taie spirele) si 2 conultrebuie sa fie lipit de buzele palniei, iar bobina nu poate trece prin acel orificiu si nu o poti fixa e o precizie de sutime de mm si nu exagerez, ca sa iti dai seama cat e de migaloasa treaba atases o poza cu doua bobine una facuta cu sarma de 0,18mm si una facuta cu sarma de 0,26mm cel mai subtire fir folosit de mine a fost de 0,05 mm si cel mai gros parca era de 0,35 la un woofer auto



P4150284.JPG
 Description:
 Filesize:  141.79 KB
 Viewed:  647 Time(s)

P4150284.JPG



_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
TaucheR



Conectat la: 13 Iun 2004
Mesaje: 1024
Locatie: Constangeles

MesajTrimis: Lun Noi 20, 2006 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu tot fir din cablul de telefon ala vechi am folosit doar ca este o problema. Se electrizeaza de spider , am avut surpriza ca un difuzor sa-mi baraie la un semnal mare cand are cursa lunga, pentru ca facea arc electric firul cu spiderul + ca e dificila lipirea lui la capete, inca sunt in cautarea unui cablu optim...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 20, 2006 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sergent a scris:
unde pot fi gasite aceste fire leonice(ca loc de unde pot fi cumparate)???


In bazar in Iasi vinde la metru un moldovean stabilit aici - are mosoare intregi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Noi 21, 2006 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-a contactat un user si m-a rugat sa ii cumpar niste astfel de sarma. Am sa ma duc zilele astea prin bazar si am sa notez pretul pt fiecare dimensiune.

Mai vrea cineva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Bala



Conectat la: 21 Noi 2005
Mesaje: 60
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Noi 21, 2006 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Am si eu nevoie de un sfat. Am un difuzor de bass de la o boxa care daca dau tare scoate un zgomot ciudat. Am luat niste mp3-uri cu diverse frecvente mai de mult si se vede clar cum daca face cursa mare membrana la un moment dat apare un sunet ca ci cum ar "harshcai".

Nu vreau sa risc si as vrea sa fiu bine informat...trebuie desfacut, trebuie doar centrat cumva?
Daca trebuie sa-l desfac: spuneti-mi va rog cu ce dezlipiti lipiciul de pe margine? Dar acel capac ?

Merci mult!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Noi 21, 2006 8:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in primul si primul rand trebuie sa il apesi cu ce-a mai mare grija, astfel incat sa vezi daca freaca, da si tu mai multe detalii; capacul se desface mai greu, daca nu cedeaza la diluant trebuie sa il iei incet cu un cutter sau ceva foarte taios
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sergent



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 22, 2006 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru desfacerea calotei foloseste un diluant pentru lac "nitro" care este ceva mai puternic! Asta doar in cazul in care acest difuzor freaca!
Pentru a testa boxa fa rost de un generator de frecventa si genereaza joasa frecventa!(un soft) Daca apare un sunet parazit peste frecventa generata atunci e nasol!!!!ceva a cedat!
Mai poti testa difuzorul alimentandu-l de la un transformator de 9V!(vezi nu-l lasi alimentat in nestire) asta in cazul in care difuzorul este de ceva putere!!!
Daca peste sunetul de 50Hz mai apar si altele atunci bobina a avut de suferit sau poate firele leonice sunt pe duca! depinde!!!?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
q_acdc



Conectat la: 18 Iul 2006
Mesaje: 205
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 22, 2006 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se poate si cu firele de la releul RI 13 (au izolatia siliconica)
_________________
AC/DC-RIDE ON M-POP MUSIC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 2:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu va mai pierdeti timpul cu lucruri pe care altii le fac de o viata.
Nu stiu daca pot sa pun numarul de telefon aici,dar va dau eu un bobinator de exceptie,care a reparat mii de difuzoare,de orice tip.
Se numeste Aldea,lucreaza in Vitan si are superpreturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar nu imi pierd timpul, o fac cu ce-a mai mare placere, si caut in permanenta noi solutii pentru a face treaba cat mai bine posibil
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community