FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bobinarea difuzoarelor
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu,nu ma refeream la tine,ci la cei care este clar ca nu se pricep de loc,punand intrebari la care pana si eu,care nu ma ocup de asa ceva stiu raspunsul.
Neavand solutii si materiale potrivite,cei mai multi isi distrug difuzoarele(folosind superglue,de exemplu) DUPA care apeleaza la un profesionist care de regula nu mai are ce face.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 2:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
crissaudiomaniak



Conectat la: 20 Noi 2006
Mesaje: 47
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna! Vad ca ati deschis subiectul bobinarii difuzoarelor.Si eu ma ocup de asa ceva de cca 3 ani. As dori sa va intreb in afara de epoxy si poxipol alt tip de adeziv chiar nu mai exista care sa reziste la temperatura mare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
crissaudiomaniak



Conectat la: 20 Noi 2006
Mesaje: 47
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tunning pe difuzoare nu a incercat sa faca nimeni?Macar asa putin?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Noi 25, 2006 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai merge folosit ca adeziv rasina ce se foloseste la fibra de sticla, eu 1 nu ma complic, e mult mai toxica si oricum dintr-un rub de epoxy bobinez cel putin 20-30 de difuzoare de 50w;
ca si tuning eu personal desfac tot de pe difuzor si bag magnetul la caldura mana se dezlipesc partile metalice de pe ferita, dupa care ma apuc sa pilesc de pe partea interioara a inelului de fier (nu ferita) pentru a marii santul, atentie nu pilesti dornul, dupa care il aduni si te apuci sa fac o bobina mai puternica, trebuie sa ai experiente multa altfel iti distorsioneaza la greu si iti arunca membrana, de obicei dupa un astfel de tuning se cam "taie" partile moi, si pentru a prevenii un astfel de eveniment nedorit eu la difuzoarele care au suspensia sau cum ii spune din burete eu o dau cu silicon dinacela rosu intr-un strat foarte subtire caesta o va rigidiza si va prevenii taierea acesteia, eu am cam renuntat la tuning deoarece producatorul cand a setat difuzorul la anumiti parametrii a stiut el dece a facut-o si oricum daca doresti un woofer la care sa-i zboare membrana pe toti peretii si toate distorsiunile sa fie interpretate de catre muritorii de rand ca fiind un "bass greu" gasesti tut felul de chinezarii ieftine cu bobine duble si alte porcarii care ii va multumi pe deplin

_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
crissaudiomaniak



Conectat la: 20 Noi 2006
Mesaje: 47
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Noi 26, 2006 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stii cumva unde as putea sa gasesc un dispozitiv pt a aplatiza sarma de CuEm pt k aceasta sarma suna mai bine ca si cea clasica (solutie folosita de jbl).Si alta problema: tu p ce bobinezi?eu p aluminiu (care nu suna asa bine k si hartia)si la difuri de putere mai mica p hartie.De kapton nu se prinde nici poxipol nici epoxi poti sa-l dai cu smirghel k degeaba nu sta k p aluminiu.am vazut la un tip care mai bobina o bobina facuta din fibra de sticla cva material asemanator cu banda de fibra care se pune pt crapaturi in glet doar k era fara gauri(el a spus ca el si-a confectionat-o lucru ce nu-l cred.Daka mai sti tu ceva...... APROPO NU TREBUIE SA DESFACI TOT DIFU CA SA-L BOBINEZI ii desfaci doar bulbul (capacul di mijloc) cu diluant nitro sau cu cutterul fff ascutit in functie de tipul de membrana (pe cele lucioase sa nu pui niciodata diluant k le strici aspectul --se mananka vopseaua) eu asa procedez si nici nu se vede k a fost umblat in el
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Dum Noi 26, 2006 7:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu la difuzoarele pe care lr bobinez pentru cei cu simt le fac pe con de hartie/carton, iar pentru salbatici le bobinez pe tabla pentru a se face racirea mai bine, la mine prinde foarte bine si pe hartie, cu dispozitivul e mai nasol iti trebuie un dispozitiv pentru fiecare diametru de sarma, deci cam pica faza, eu le bobinez manual fara niciun fel de mecanism pur si simplu invart dornul in mana
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
crissaudiomaniak



Conectat la: 20 Noi 2006
Mesaje: 47
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Noi 26, 2006 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa te mai intreb cava...De constructii de boxe t ocupi k eu ma ocup si de asa ceva.Ceva realizari mai deosebite/... ceva experimente?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Dum Noi 26, 2006 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hai sa nu facem chat public si sa lasam activitatea forumului sa se desfasoare normal, daca vrei sa discutam mai multe ma poti contacta pe ym, userul meu este the_seek2001
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dogy



Conectat la: 20 Feb 2005
Mesaje: 69
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

George folosesti epoxy si la subwoofere de masina ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 2:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la toate bobinele, indiferent de utilizare
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
masterhifi



Conectat la: 08 Ian 2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 3:35 pm    Titlul subiectului: sal Raspunde cu citat (quote)

ma scuzati ca va scpun.....dar george stie in principiu cum se face dar procesul tehnologic prin care trece un difuzor pt a fi bobinat e mult mai complex dect precizezi tu ....cel putin cum le lucrez eu .... pt oameni cu pretentii ridicate..... .Trebuie sa ai mare atentie la ce solventi folosesti shi iti tree shi niste scule ceva mai speciale pt a desface un difuzor fara sa se cunoasca,mare atentie la lipiciuri la lacuri.....shi mare grija sa nu deteriorezi difuzoarele vechi (ma refer la cele vintage care sunt o carutza de bani)

Eu bobinez si reconditionez difuzoare de 13 ani shi am incercat multi solventi shi lipiciuri dar nu vreau sa dau nume pt a nu face reclama .... dar pt mai multe detalii puteti sa ma cautati pe mess : masterhi_fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin gramada



Conectat la: 22 Iul 2006
Mesaje: 64
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2009 4:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu stiu ce soi de difuri pro rebobinati voi... Toate difurile pro busite care mi-au trecut prin mina : celestion, rcf. p.audio aveau suspensiile lipite cu ceva rasina nereversibila, imposibil de desfacut altcumva decit mecanic.
Am incercat fara rezultat cu solventi puri, reactivi pt analiza: acetona , benzen , toluen , cloroform, solventi nitro din comert....Rog mesterii dibaci de pe forum sa-mi ofere o solutie. Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2009 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin gramada a scris:
Eu nu stiu ce soi de difuri pro rebobinati voi... Toate difurile pro busite care mi-au trecut prin mina : celestion, rcf. p.audio aveau suspensiile lipite cu ceva rasina nereversibila, imposibil de desfacut altcumva decit mecanic.
Am incercat fara rezultat cu solventi puri, reactivi pt analiza: acetona , benzen , toluen , cloroform, solventi nitro din comert....Rog mesterii dibaci de pe forum sa-mi ofere o solutie. Multumesc

Pai la cat costa sa produci in ziua de azi un dif ,nici o firma PRO nu se mai complica sa-l "carpeasca", in cel mai fericit caz livreaza un kit de reparatie care contine tot mai putin structura de "fer" si magnetul.
S-au cam dus de mult vremurile cand "boxili" Unitra se reparau anual (din cazul preabunelor amplife comuniste sau din cauza "deejoiului")
Dupa atatia ani de cercetare in domeniul acusticii si a chimiei sunt convins ca mai ai loc pentru reparatii atat cat vor "ei" (de acei "smecheri" care le proiecteaza).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ali_samerflorin



Conectat la: 24 Noi 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 10:10 am    Titlul subiectului: rebobinari difuzoare Raspunde cu citat (quote)

fac rebobinari de la o vasta f mica ...am inceput cu a rebobina difuzoare de televizoare cu lampi dinalea de 750 ohm ...acuma fac cam orice difuzoare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bh-01-zup



Conectat la: 26 Noi 2008
Mesaje: 2
Locatie: oradea

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

parerea mea ca sa inteleaga tot "desteptul" ar fi bine pus niste poze sau un filmulet ori link
sa nu faca prostii ca e plin de curiosi pe aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community