FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Jm-Lab Electra 926
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
razvanvrs a scris:
Nu are legatura aici distribuitorul, vorbim de produs in sine !


Produs de care nu v-ați interesat niciodată pînă acum cîteva săptămîni, deși amplificatoarele Pass sînt importate în România de mai mulți ani.


Oarecum asa e, firma asta a fost "eclipsata" cumva de celalalte "mai la vedere", aflate in tirul dezbaterilor cotidiene. Cert este insa ca au lipsit si de pe forumuri.
Nu stiu cit sunt de raspindite pe la noi produsele Pass, daca sunt mai rare, poate fi o explicatie ptr. tacerea din anii trecuti.
Si eu de abia 10 ani m-am intilnit prima data cu un produs de al lor, de atunci doar de 3 ori am avut posbilitatea sa le ascult, 1-2 ore maxim. Prea putin sa-mi formez o opinie solida si "fundamentata" (asa cum mi se solicita pe acest forum), asa ca pina in prezent m-am rezumat doar la impresii superficiale, as zice, privind integratul INT-30A.
Voi incerca sa "recuperez" totusi, ascultind cu proxima ocazie cit mai multe dintre ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:38 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ti-as face o lista de zeci de branduri importate de diversi, ei laudandu-se ca fiind distribuitori si cand vrei sa le audiezi iti spun clar c aduc doar la comanda, scoti cascavalul si il cumperi, asa pe n.v. aia numesti tu prezenta de mai multi ani in tara ?

Daca as da lista lor mi-ar sari in cap 95% dintre importatori, nu de mult mi-am dorit sa ascult un DAC care din review-uri este ceva incredibil, pretul sau este undeva 5k euro, firesc c am vrut sa il ascult si musai in sistemul meu, persoana in cauza care il importa mi-a spus clar ca se poate aduce la comanda, imi va place sau nu eu trebuie sa cac banii si sa il iau ... Tare de tot !

Asadar chestia cu produse importate de ani de zile pe la noi, eu m-as abtine ! Exista cealalta parte a importatorilor care insa iti dau produsul acasa sa vezi daca se implementeaza cu succes in sistemul propriu, chiar am ramas impresionat ca am cerut asta si unii dintre dealleri s-au conformat, vorbind uneori de componente de 10 sau chiar 20k euro, asadar ... No comments !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Maine bag si eu niste mail-uri pe la ceva producatori de afara si ma fac distribuitor, apar pe site-ul lor si gata, sunt smecher ... Nu in asta consta smecheria ! Ar cam trebui sa ai ceva produse de showroom sa le si prezinti, sa le poti asculta ...
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chestia e ca Hafner chiar avea Pass-uri de audiat. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat acasa Pass monobloc de 24k euro + pre de 6k euro si l-am introdus in propriul sistem, Hafner face asa ceva ?

Daca vrei sa dam nume o puetm face ...
Eu am fost finut si nu am mers mai departe cu afirmatia asta, ba mai stiu un caz nu la persoana de mai sus, in care omul si-a luat acasa un amplif de 4k euro la auditii si cand l-a dus inapoi a fost luat aproape la bataie ca nu-l cumpara, ca acest demers presupune obligatia de a il cumpara !

Sa dau nume oare ? Crede-ma ca inca mai avem de invatat cum se fac afaceriile de la cei din Vest !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da' tu crezi ca in "Vest" orice dealer iti imprumuta scule ca sa audiezi tu acasa?

Jack imprumuta scule (mai ales de valoarea mentionata de tine) oricui vine la showroom ca sa vada cum ii suna lui acasa?

Nu oricui; daca se observa potential financiar la cineva sunt sigur ca orice dealer care are produsul in showroom va accepta si auditii la domiciliu inainte de a te decide.

Si nu vorbim aici de imprumutat de scule catre cei cu care dealer-ul are o relatie mai mult sau mai putin apropiata. Twisted Evil

Poti sa dai ce nume vrei ca n-am nicio treaba cu niciun dealer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Comparatia e ciudata si nu este la locul ei, discutam sau comparam mere cu pere, fiecare isi are locul lui aparte, insa Pass este Pass, gandindu-ma in primul rand cine le face, cine le-a "desenat", cine le-a gandit ... Nu cred ca sunt multe de spus aici ! Asta obiectiv vorbind, daca vrem doar sa facem discutii o putem face de acum in zeci de ani ...

E greu sa atribuim inventia lui Henri Coada spre exemplu lui Verdi ... Sa fim seriosi ... O lume intreaga stie cine este Nelson Pass ...

No comments ...

Nu are legatura aici distribuitorul, vorbim de produs in sine !


Sa nu se inteleaga ca daca domnul N Pass a proiectat un amp, este miezul si restul sunt departe. Au mai fost si altii care au infiintat firme la fel de renumite:
- Accuphase;
- BAT;
- Jadis;
- Naim;
- M Levinson
- si lista poate continua.

Asta nu inseamna ca vreau sa minimalizez produsul sau numele firmei.

Am atras atentia lui hifidoc ca este bine sa pastram o oarecare neutralitate in comentarii.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@razvanvrs - în caz că te cerți cu mine mai sus -

În opinia mea ești departe de situația în care poți face afirmații obiective pe un forum hi-fi. Trecînd peste magazinul tău virtual și de activitatea comercială pe care o ai, prin postările tale nu faci altceva decît lobby agresiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred că doar un dealer dependent de sporturi extreme va da scule de mii de coco pentru audiat acasă la client.

Păi numai prin simpla desigilare ( desfacerea cutiei de carton ) prețul scade cu până la 10%.

Apropo de occident.
Vă faceți iluzii dacă credeți că acolo se dau scule pentru a le audia acasă.
Îți este pus un prospect în mână, dacă omul nu o are în stoc, plătești în avans, iar după aceea omul îți aduce marfa. Vrei să probezi ?
Fain, scoți banul și probezi pe banul personal, nu pe banul dealerului, pentru că ăla nu este nici mama, nici tata și nici nu și-o trage în cor cu clientul.

Dealerii de audiofile din Românika v-au învățat prost, iar acum plătesc nota.
Prea v-au cautat în coarne, iar asta v-a făcut să vă credeți mai importanți de cât sunteți în realitate.

Viitorul vostru este acesta. Nu contează câți bani aveți.
Veți ajunge să cumpărați de la magazine tip Mediamarkt, fără fițe și beșini, privind o sculă pe raft. Take ti or leave it, madărfăcăr.
Ce o să faceți? Plecați în UE ? Este o soluție, dar și acolo veți primi același tratament.

Faceți greva cumpărătorului ? Se vor pișa pe orgoliul vostră cu jet constant și boltă perfectă, iar voi veți cumpăra, pentru că sunteți sclavii sculelor. Dacă nu veți cumpăra, asta aste, cu 5 amplifuri cândute în Românika sau fără, e tot aia.

Ar trebui să le dați acatiste dealerilor pentru că vă bagă în seamă și vă suflă în cur. Acum, cât încă mai sunt alive. Voi nu vedeți cum se plimbă bradurile dintr-o parte în alta ? Nu realizați ce eforturi fac acei oameni pe care proletarii curului îi înjură din zi în noapte ? Nu vă dați sema că fără ăștia, buni, răi, așa cum sunt, voi, pretențioșii lui pește prăjit redeveniți la punctul de plecare, adică să vă zgâți prin vitrine cu ochi senini și goi ?

Brandurile cer să le fie vândtă marfa.
Îi doare în polă pe ăia cum vinzi. Le pasă doar să vinzi. Atât. Restul e poveste pentru fraieri.
Poți să fii dealerul atomic, să îți vinzi casa sau muierea pentru a le face promo. Nu le pasă, ești zero în ochii lor dacă nu vinzi.

Ha pa și weekend plăcut !

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 3:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
@razvanvrs - în caz că te cerți cu mine mai sus -

În opinia mea ești departe de situația în care poți face afirmații obiective pe un forum hi-fi. Trecînd peste magazinul tău virtual și de activitatea comercială pe care o ai, prin postările tale nu faci altceva decît lobby agresiv.


Sincer ai inteles gresit, nu vreau sa ma cert cu tine si cu nimeni de aici, se pare ca nu s-a observat asta deloc !
Un anunt de publicitate cu cateva produse nu cred ca il pot numi magazin virtual, asta este opnia mea, nu tin neaparat sa fie impartasita si de altii totodata !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marian, ai pefecta dreptate, la urma urmei trebuie sa ne bucuram de sistemul de acasa, indiferent cine il produce sau cine il distribuie
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 6:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nota 10 ptr DNA.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community