FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tweeter potrivit pentru Yamaha NS-1000M
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2006 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
da, daca iei in considerare ca pecetea300 e si water proof cred ca e mai bun decit scan-speakul Very Happy . de aia e mai bun la nunti, botezuri si alte cumetrii Laughing
cum de nu s-au gindit fraierii aia de la sonus faber si wilson audio sa puna o pecete in loc de shtiftul ala de ring radiator... ce economie mai faceau!!!

exemplele pe care le-am dat (in afara de sal) sunt net superioare lui pct-300 din toate punctele de vedere, atit ca specificatii si grafice publicate (care la pct-300 lipsesc cu desavirsire) cit si dupa ureche. cind tailandezii vor invata sa publice niste grafice vom vorbi mai mult...

oricum eu am spus ca la 10e nici pct-300 nu e chiar cel mai bun dif din lume avind in vedere ca inainte erau tweetere de Be...
dar sa spui ca e mai bun decit scan-speak, visaton si seas mi se pare cel putin o exagerare de marketing. si totusi eu vorbesc in cunostiinta de cauza.


Marco , nu este frumos cee ce faci.
Rastalmacesti ceea ce spun. Ai dat exemplu 3 modele de tweetere si eu ti-am spus ca PCT-300 este mai bun decit acele 3 modele . De unde stii ca nu am dreptate ? Fac pariu ca nu ai ascultat un PCT-300 ca sa poti vorbi in cunostinta de cauza.
Cum poti sa spui ca un difuzor suna mai bine sau mai prost daca nu l-ai ascultat mai intai ? Apoi de unde ai scos chestia cu 10 Euro ?
O pereche de PCT-300 costa 60 Euro.
Nu stiai pretul sau a fost doar o rautate gratuita ?

Daca o sa aduc luna viitoare la vinzare in Romania niste ring radiatoare XT25TG30-04 (dual concentric) la 60 Euro perechea ( TVA inclus ) , ce o sa mai spui ?
Ca nu sint originale sau ca nu sint bune ? Subit o sa sune naspa doar pentru ca sint ieftine ?

Dar de DX25TG05-04 ce spui ?
Acest model suna aproape la fel cu PCT-300 si este mai ieftin
( cam 50 Euro/perechea )

Dar daca aduc niste Scan-Speak D2010/851300 la pretul de 100 Euro/perechea si iti arat ca daca facem un test A/B cu PCT-300 (de fata cu consiliul inteleptilor de pe forumul HFMM) o sa sune mai bine "pecetea"?
Nu este asa ca in clipa urmatoare ti-ai pus singur pecetea pe frunte ?

Ti-am urmarit "evolutia" comerciala de pe acest forum si nu m-am bagat peste micile tale ciubucuri cu difuzoare aduse de pe la Madisound.
Nu am probleme cu chestia asta pentru ca eu nu stau pe forum ca sa vind ceva. Vinzarile de PCT-300 sint nesemnificative ( ca valoare ) fata de vinzarile unor alte produse, chit ca am vindut vreo 80 de bucati numai anul trecut.
Iti spun chestia asta avind speranta ca o sa intelegi faptul ca nu am interese de marketing sau de natura comerciala.

Interventia mea este doar una de principiu.
Nu am nevoie sa-mi apar produsele pentru ca vorbele nu tin loc de realitate. Cine este interesat asculta si decide. In rest sint doar vorbe .
Indiferent ce vei spune tu sau altcineva , acest difuzor se vinde foarte bine si in cantitati mai mari decit pot eu sa aduc in tara .
Iti pot spune ca in clipa aceasta nici nu mai sint nici pe stoc. Recomandarea facuta de VTP era doar o sugestie si nu pot sa iti inteleg reactia de "desfintare" .

In incheiere as vrea sa iti recomand mai multa moderatie in exprimare. Tailandezii la care faci referire cu nedisimulat dispret sint cei mai mari fabricanti de difuzoare profesionale din lume. Este doar o informatie.

P.S.
Nu am inteles faza cu "nuntile botezurile si alte cumetrii" .
A fost inca o rautate sau chiar consideri ca acest difuzor poate fi folosit pentru aplicatii profesionale ?

Sa stii ca nu ma ating aceste remarci malitioase .
Putin ma intereseaza cine cumpara ceea ce vindem noi si nu am de ce sa fac vreo deosebire intre Adrian Copilu' cu coaie de aur si Gogulet adiofilul cu urechi de liliac.
Cum sa iti spun Laughing , atunci cind verific contul , nu exista nici o rubrica unde sa fie trecute preferintele muzicale ale celui care mi-a virat banii.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 01, 2006 3:07 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2006 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP,
Nu i-am recomandat lui sloop “tweetrul de beriliu de la JMLab si cel cu diamant sinterizat utilizat recent de B&W” pt. ca nu se vind pe piata diy (la fel nici Dynaudio) si pt. ca sunt extrem de scumpe si sloop si-a exprimat clar intentia ca nu vrea sa fie chiar atit de scumpe (dar stai linistit am gustat si tonul “dispretuitor si malitios” cum ar zice unii forumisti).

Corect cum ai spus “atunci cand cineva iti cere sfatul este sa nu bati campii ci sa dai o solutie cat de cat serioasa”. Tocmai de aceea (si pt. faptul ca era vorba si de o incinta SH veche de peste 30 de ani, care poate mai avea si alte probleme) am dat si eu o solutie cu tweeterul SAL DTF 801 care este un tweeter cu Fs in jur de 900Hz si care taiat la 6000Hz suna decent (pe verificate!) si care se gaseste si in centrul Clujului si in centrul Bucurestiului foarte ieftin.

Restul modelelor si marcilor enumerate (mai putin Dynaudio) atit de mine cit si de tine se pot gasi sau nu la diverse magazine din diverse centre din diverse orase sau se pot aduce la comanda, pt. ca in general nu se prea tin (sau nu se tin) difuzoare scumpe pe stoc in Romania.

E adevarat ca omul cit traieste invata, dar VTP la virsta ta nu cred ca mai poti fi numit invatacel. Eu nu am facut decit sa spun ca la 6000Hz poti pune aproape orice tweeter chiar si de la SAL
- pt. ca acest Fc este foarte departe de fecventa de rezonanta a multor tweetere (chiar mai mult de 2 octave pt. unele modele) deci influenta rezonantei impedantei asupra filtrului si deci a performantei tweeterului este nula - se poate alege si un tweeter mai “draft”,
- pt. ca acest Fc este bine ales fata de cel dintre bass/midrange astfel incit complicatiile date de interferentele ce apar intre raspunsurile difuzoarelor sunt minime ( distanta dintre cele 2 puncte de taiere este mai mare de 3octave) – majoritatea tweeterelor nu mai interfereaza cu bassul la aceasta frecventa,
- pt. ca la 6000Hz puterea care ajunge pe tweeter este destul de mica astfel incit majoritatea tweeterelor oricit de modeste fac fata distractiei.
- pt. ca nu in ultimul rind am lucrat cu DTF 801 si la 2900Hz si la 5000Hz si stiu foarte bine
cum se comporta astfel incit sfatul meu sa fie unul demn de luat in seama.

Legat de celelalte modele pe care le-am sugerat, da, am lucrat cu toate, dar sincer, VTP, nu cred, dupa tonul pe care il folosesti, ca chiar te intereseaza ceva din experienta mea…

Am observat de prea multe ori pe acest forum cum o simpla remarca sau o gluma nevinovata
raneste orgolii si totul se transforma in replica in ironii si chiar jigniri…
Oare de ce pe alte forumuri nu vezi remarci atit de adinci si pline de semnificatie ca
“Lumineaza-ne! Sa cadem pe spate de importanta celor impartasite noua, mici muritori!”?
De ce nu putem sa discutam linistiti si relaxati despre diy? In schimb trebuie sa ne aparam
si sa ne justificam in mod penibil in fata unui “B.N.A.” format din citiva forumisti care nu inghit
parerile altora oricit de pertinente ar fi…

DNA,
imi pare rau ca te-ai suparat. nu am avut nici o intentie sa te supar, dar si tu esti destul de radical in afirmatii...
totusi am ascultat PCT-300 (este adevarat ca nu in boxe facute de mine si nu mi-au placut).
pretul era pe bucata, nu pe pereche si fara transport, vama si tva... desi este adevarat ca nu am specificat acest lucru (imi cer scuze). in Romania ajunge intr-adevar la 25-30e/buc.
acest tweeter are Fs la 1300Hz si taiat destul de jos va fi destul de agresiv (este exact configuratia pe care am ascultat-o). poate ca taiat la 5-6kHz va suna ok.
XT25TG30-04 este un tweeter foarte bun, il recomand cu caldura la toata lumea, in special pt. proiecte 2-way si in configuratii d'Appolito pe 4ohmi.
De DX25TG05-04 m-am ferit intotdeauna pt. ca e foarte senzitiv (93.5dB) si daca tu spui ca suna aproape la fel cu PCT-300 (cotat la 91dB) ar trebui sa precizezi si cu ce Fc si filtru le-ai ascultat, pt. ca de exemplu la Fc=2000Hz cu acelasi filtru si atenuare, astea 2 difuri nu vor suna niciodata la fel (nici macar aproape la fel) ceea ce imi intareste convingerea ca PCT-300 ori este mai senzitiv decit declara producatorii ori ...
iar D2010/851300 nici macar nu e in aceasi liga cu PCT-300 (unul e un tweeter 3/4", iar altu e un tweeter 1" cu wave guide). ar fi neconcludent sa le comparam...

Restul afirmatiilor tale sunt la fel de rautacioase. Spre deosebire de tine eu am “atacat” (daca se poate spune asa) produsul nu persoana si in felul in care mi-ai raspuns nu pot spune ca esti mai diplomat…
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2006 8:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poti incerca un SC10N de la Visaton http://www.visaton.com/english/artikel/art_380_1_8.html care la pretul lui de 17 Euro poate destul de bine.


_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2006 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar subiectul se inchide daca mai continuati sa va certati
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2006 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ marco polo

Nu se pune problema nici unui orgoliu ranit!
Daca ai lucrat cu tot ce spui, ma mira ca poti recomanda acel SAL, identic de altfel cu PT25L de la Kon si quasiidentic cu toate pseudotweeterele de 20 lei din magazine. Asta pentru ca DTF -urile au cateva calitati care le apropie de no name-uri:
- SPL sub valoarea declarata;
- un sunet "inchis" si sters
- coloratie neplacuta a sunetului;
- chiar daca e taiat f.sus, va modifica negativ echilibrul tonal al incintei, care, daca mai este cat de cat utilizabila, va putea fi adusa la un nivel bun de functionare, unde SAL-ul nu are ce cauta, iar PCT300 inca e la un nivel de pret bun pentru ce stie sa faca!
Puteam sa ii recomand un tweeter CIARE, dublu ca pret, care ar merita sa fie utilizat in caz ca incinta e in stare buna. De recomandat, recomand numai traductoarele la care sunt convins ca au raportul pret/calitate cel mai bun si pot fi procurate cat mai usor. In plus am invata bine regula ca nu tot ce e pe hartie e adevarat in realitate, iar la multi producatori de traductoare te duci la pomul laudat!
Am lucrat cu PCT300 si taiat aproape de 2 kHz, fara sa am umbra de duritate in sunet. Depinde de cine pune la punct filtrul. Asa cum poti sa cobori in jur de 3 kHz fara sa sune "metalic" o calota de titan.
Observ niste tendinte pe forum:
- multi vorbesc fara sa fi lucrat mare lucru in viata lor;
- altii au lucrat cate ceva, dar daca nu le-a iesit ce sperau, acum imping inainte ideea ca nimeni nu poate face nimic de calitate pentru ca nu au reusit ei! Interesanta optica!
- "cultura de prospect" a inca baza pentru multi, la care se adauga cultura nedigerata a net-ului. Inainte de '89, cei care aveau un sistem occidental sau din shop deveneau brusc vedete care-ti dadeau lectii de electroacustica fara sa stie nici viteza sunetului in aer, nici faptul ca intre lumina si sunet diferenta este de marimea lungimii de unda!
- sensibilitatea la reclama bine facuta ii face pe unii sa creada ca numai firmele scandinave sunt nec plus ultra in materie de traductoare. Traductoarele acustice sunt inventate de peste 100 de ani, nu de firmele scandinave ce abia isi sarbatoresc 25 - 30 de ani de existenta. Tot respectul pentru munca lor, dar, nu sunt cu nimic mai in fata comparativ cu altii! Atunci cand asculti azi un tip de incinta si peste 10 zile alt tip, iar peste alte 7 zile al 3-lea tip, in conditii diferite, pe sisteme diferite, dupa care sa sustii vehement o idee sau alta e deplasat.
Eu nu fac propaganda pentru nimic altceva decat pentru DIY, la ceea ce am experimentat cu mana mea, indiferent daca am folosit o marca sau alta. Am considerat, totdeauna, ca e mai bine sa dai banii pe ceva ce merita decat pe un nume, candva faimos, plasat pe un sicriu de lemn numit incinta. Poate unora le pute o incinta DIY, pot sa o considere mizerabila, sau cum vor, dar cel care a facut-o castiga infinit mai mult decat daca se lauda pe forum ca a achizitionat "o pereche de hi-end-uri" cu 6 -7 milioane ROL!!! In plus, cei care nu stiu ce vor, cautand "sunetul perfect", vor avea o masiva cultura de prospect si nici o satisfactie, pentru ca au uitat esentialul: muzica!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2006 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Consider neintelegerea stinsa si nu as vrea sa continui discutia in felul de pina acum.
Nimeni nu are de cistigat si pina la urma se va retine doar partea amuzanta a confruntarii . Intre timp mi-a trecut si supararea produsa de chestia cu nuntile si botezurile Smile .
Daca discutam despre frecvente si chestii tehnice era OK , nu am nici o obiectie ca cineva sa isi spuna opinia . Nu ma supara opiniile contrare si nici nu-mi permit sa comentez gusturile cuiva .

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 1:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ VTP
imi pare rau, dar trebuie sa te contrazic: tweeterul SAL DTF 801 nu este nici pe departe identic cu SENON PT25L! sunt intra-adevar niste dtf-uri care seamana (la design mai degraba cu vifa decit cu senon) cu pt25l, dar nu cel de care vorbeam eu.

dtf 801 are calota de titan, ferofluid pt. atenuarea mecanica a rezonantei si o putere nominala de 50W (fata de chipurile 120W la pt25l). sal s-a ostenit sa dea chiar si frecventa de rezonanta care culmea chiar este in jur de 900Hz (pe masurate!) si dimensiunile flansei si a gaurii de montare!
scuza-ma, dar pt25l este o bucata de plastic ordinara cu o cirpa rotunda in mijloc. nu seamana si cu atit mai mult nu este identic cu dtf 801.
spre deosebire de celelalte dtf-uri modelul 801 are spl-ul mai mare decit cel declarat si are nevoie de o atenuare pe masura altfel iti poate topi urechile si nu are de loc un sunet inchis si sters, ci chiar invers usor metalic si chiar agresiv daca nu este minuit cum trebuie.
iar "coloratia neplacuta a sunetului" si "modifica echilibrul tonal al incintei" - give me a break... dar iti spun in cel mai delicat mod cu putinta ca nu cred ca ai lucrat cu dtf 801, ci cu alte dtf-uri care sunt asa cum zici.
pct-300 are fs=1300Hz si toti marii guru din bransa recomanda o frecventa de taiere cu 2 octave mai sus in cel mai bun caz daca tweeterul este exceptional (gen Revelator) cu 1,5 octave mai sus si atunci cu folosirea unui notch filter. de ce? pt. ca in acest interval se desfasoara in voie armonicile de ordin 2, 3, 4 si 5 care inevitabil produc distorsiuni care fizic sunt audibile si pt. ca impedanta este puternic neliniara aici si va face orice filtru sa functioneze aiurea, ca sa nu mai spun si de interferentele de semnal care pot aparea intre tweeter si bass (in 3way) provocind cel putin neliniaritati in raspunsul in amplitudine al sistemului.
din punct de vedere al legilor fizicii, nu ma vei convinge niciodata ca pct-300, taiat la mai putin de o octava de frecventa de rezonanta, va suna bine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PCT-300 importat de noi este acelasi model care apare la Monacor sub indicativul DT-300. ( Monacor este un client caruia PAudio ii fabrica multe difuzoare ).

Frecventa de rezonanta este de 750Hz.

http://www.monacor.com/de/produktseite_suche.php?artid=3260&spr=DE&typ=full
http://www.monacor.com/de/produktseite_suche.php?artid=5785&spr=DE&typ=full

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 1:15 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

Vam lucrat si eu cu sal dtf801 si l-am recomandat pt repararea incintelor pt. raportul calitate pret. S-ar putea sa nu merite mai mult acele incinte destul de vechi. v-am mai spus ca am fost surprins placut si de faptul ca are lichid magnetic. la 2 khz mi s-a parut cam neadecvat.(pe un pian a inceput sa haraie)


oricum sloop scoate filtrele si modificale pt tipul de dif pe care il alegi.
mi se pare mie sau ca vrei sa pui un tweeter in gaura si atat. in acest caz mai bine joci la loto.
Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ marco polo
Scuze, am confundat grav doua chinezarii, sal dtf 801 cu senon pt 25l.
De fapt dtf 801, dt3, dt1 si ce or mai fi cumparat sal din China sunt facute dupa HP250T (Boston Acoustics - USA). Boston a avut o serie de incinte pe la inceputul anilor '90 echipate cu asa ceva, copie poate, a unui tweeter JBL, sau facute prin intelegere cu ei. Intamplator am in casa si produsul JBL si o pereche de HP, la care se facea multa reclama in prima parte a anilor '90 ( vezi Electronique et Loisirs si E.P din acea perioada )
Din pacate, ce se produce ptr. sal, kon sau mai stiu eu cine sunt, mai degraba cu tabla galvanizata decat cu titan. Pe niste masuratori facute la Electronica Industriala, si HP, si sal s-au dovedit a fi si nelineare si disperse in caracteristici. DTF 10 si 12 au cantitati inegale de ferofluid, iar din 4 buc. nu am putut utiliza decat o pereche, la care diferentele erau evidente audibil. Din partea mea sa utilizeze ce solutie ii e accesibila, important e sa-i placa.
In ceea ce priveste PCT 300, indiferent de tampenia producatorului care nu-si actualizeaza datele produselor, inca din 2004, de cand au fost verificate prima data in laborator la EI, in fata mea, nu cred ca Fs a crescut, fiind in jurul valorii de 730Hz. Caracteristica de frecventa, nenormalizata, este cvasilineara pana aproape de 28 kHz. Cu hornul initial cu diametrul de 170 mm a batut in dispersie si imagine stereo toate tweeterele ce mi-au trecut prin mana in ultimii 3 - 4 ani. Probabil ca nu este nici pe departe cel mai cel mai...., dar a stat f. bine alaturi de nume mari ( nu le pomenesc, ca sa nu starnesc alte discutii ).
Personal, nu incerc sa conving pe nimeni sa utilizeze sau sa faca ceva facut de mine. Pe banii lui, oricine poate face ce vrea si fiecare e dator sa plateasca impozit pe prostia sa proprie si personala.
Am parerea ferma ca traductoarele la care reclama este desantata sunt departe de performantele promise, si, nu garanteaza nimanui obtinerea unor rezultate "hi-end" cum se bat campii pe forum. In plus, pretul platit este adesea ridicol fata de ce se obtine, de unde si impozitul!!! Mai ales ca cei care vor sa obtina "hi-end"-ul din prima, exhiba niste intrebari, sau aleg proiecte care denota carente grave de cunoastere in amanunt a lucrurilor, si, sanse reduse de a obtine ceva, oricate programe si simulari ar face. Firme cu pretentii si renume, avand la dispozitie tot ce le trebuie in materie, scot pe piata produse la 2.000 - 3.000 euro de te crucesti! Iar nu dau nume ca sa nu gauresc! Puse langa unele DIY devine interesant!
In ceea ce priveste distorsiunile, puncete de taiere, etc. , am citit destula teorie, am examinat destule realizari de fabrica si am constatat ca producatorii nu respecta totdeauna teoria pas cu pas, urechea dand tonul la ce e vandabil! Nu am recomandat insa la nimeni sa nu respecte legile fizicii sau matematicii. Din pacate, in acustica s-au intamplat multe de genul descoperirilor celebre in fizica: toti stiau ca nu se poate face un lucru, a venit insa un tip care nu stia ca nu se poate!
In rest, it's silence a zis Hamlet, sau e democratie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sloop



Conectat la: 16 Noi 2004
Mesaje: 240
Locatie: Costesti / Pitesti / Arges

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 9:57 pm    Titlul subiectului: medii Raspunde cu citat (quote)

Din pacate... la o verificare mai atenta am observat ca desi difuzoarele de medii arata la fel, unul din ele este de asemenea schimbat... ceea ce m-a facut sa ma razgandesc in privinta boxelor.
_________________
Stereo sounds better than ever... Atoll IN80 + Dual CL730
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Feb 03, 2006 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ VTP
aici, la chestia cu actualizarea datelor in catalog ai perfecta dreptate (in catalogul meu, fs era la 1300kHz)...
la Fs=730-750Hz si cu wave-guide-ul din dotare, incep sa te cred pe cuvint ca taiat in jur de 2000Hz (si bineinteles cu un filtru adecvat) PCT-300 va suna ok.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community