FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
se poate 4 difuzoare
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ovilio`free



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 139
Locatie: oradea

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 12:00 pm    Titlul subiectului: se poate 4 difuzoare Raspunde cu citat (quote)

cum pot sa fac o incinta cu 4 difuzoare de medii si doua inalte. cum leg difuzoarele avand in vedere ca is de 10 w si 4 ohmi fiecare
_________________
yamaha fan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 12:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca sunt identice, doua cate doua in serie si apoi in paralel. Va rezulta un difuzor echivalent de 4 ohmi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ovilio`free



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 139
Locatie: oradea

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in serie sa faca 8 ohmi si apoi in paralel sa faca 4 ohmi? si pun un filtru pe toate 4? si cele 2 inalte? le pun pe a 2a cale? da alea pr sa faca 8 ohm daca le pun in serie.
_________________
yamaha fan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sile52



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 102
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- DA ... se jongleaza din filtrul de separare... se poate renunta complet la divizorul rezistiv din fata dif. de inalte !
- ATENTIE LA "FAZAREA" DIFUZOARELOR !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovilio`free



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 139
Locatie: oradea

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inainte sa ma apuc de incinte cu visaton avand in vedere ca e prima data cand fac asa ceva vrei sa fac doua incinte cu 4 medii si doua inalte pe fiecare incinta. vor face parte dintr-un sistem 2.1. difuzoarele mi-au ramas de la un sistem coral care a pirdut ritmul cu realitatea. marca este COMEP. unde as putea gasii caracteristici ale acestor dif. exista ceva site?
vreau sa ma lovesc de probleme cu boxele astea si nu cand ma apuc de visatoane.
o incinta va avea 4 dif si 2 inalte. amplifu e pe 8 ohmi. acuma tre sa aflu cum le leg, pe cate cai sa fie, si unde o sa vina filtrul si de care trebe.
stiu ca o sa radeti de mine ca is asa afon dar las ca ma fac eu mare Smile d.p.d.v. profesional

_________________
yamaha fan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. daca vrei sa iese ceva cat de cat trebuie sa ai habar despre caracteristicile difuzoarelor pentru ca daca nu vei avea un sunte dezechilibrat adica prea putin bass sau gauri de fregvente si vei constata ca boxele sunt bune da parca le lipseste sarea si piperul
2. avand in vedere provenienta difuzoarelor si firma(eu nu am auzit de ea) nuprea ai cum sa gasesti caracteristicile acestor difuzoare, ce ai putea face ar fi sa iei difuzoarele sa le intorci pe toate partile sa le masori dimensiunile cadrului, ale magnetului, ala conului(diametru bobinei) si sa il compari cu un difuzor de firma mediocra cu caracteristici asemanatoare sau sa folosesti un program specializat
3. eu nu sunt incantat de varianta cu difuzoare serie ->se pierde mult din calitatea sunetului
4."stiu ca o sa radeti de mine ca is asa afon dar las ca ma fac eu mare d.p.d.v. profesional" stai linistit ca aici lumea vine sa invete si tot astia care nu au habar rad si asta nu conteaza Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

George(sb) a scris:
eu nu sunt incantat de varianta cu difuzoare serie ->se pierde mult din calitatea sunetului


Esti atat de bun sa imi spui si mie cum anume se petrece asta ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ovilio`free - pune cateva poze cu difuzoarele, si fatza si spatele (daca scrie ceva sa se poata distinge).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
George(sb) a scris:
eu nu sunt incantat de varianta cu difuzoare serie ->se pierde mult din calitatea sunetului


Esti atat de bun sa imi spui si mie cum anume se petrece asta ?


Este inca unul din multele mituri ale folcorului DIY-audio Smile

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As fi preferat un raspuns de la cel intrebat Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da...iti raspund, sincer nu stiu cum se manifesta, eu lucrez mai mult pe profi pentru ca nu imi permit inca sa lucrez si pentru hi-fi intai trebuie sa strang bani si dupa aia sa ma apuc de scule de casa Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

probabil cu niste filtre de care nu am habar se pot pune si serie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sile52



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 102
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 9:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- daca amplu are Z=8 ohmi ... ai "zbarcit-o", faci boxe pe 3 cai : cate 2dif in serie pt joase , 2 medii , 2 inalte si boxa iese de 8 ohmi .../ problema e cu alegerea frecv. de taiere intre joase si medii pt. folosirea eficienta a acestor difuzoare [ cele 4 dif fiind identice ] !
P.S. - nostima ideea cu difuzoare serie=pierdere calitate sunet ! SA LE PUNEM PARALEL=SA CREASCA CALITATEA !!!!


Ultima modificare efectuata de catre sile52 la Joi Feb 02, 2006 11:00 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite un exemplu de difuzoare legate serie-paralel


EXO1.jpg
 Description:
courtesy of IR Babuin
 Filesize:  264.68 KB
 Viewed:  140 Time(s)

EXO1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 02, 2006 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda...shambala, scuze ca am anticipat putin raspunsul.
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community