FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce parere aveti de Kenwood KRF-X9070D si boxe Pioneer?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Vin Mai 30, 2003 11:47 am    Titlul subiectului: Ce parere aveti de Kenwood KRF-X9070D si boxe Pioneer? Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti de receiver-ul KENWOOD KRF-X9070D(6ohm) si de boxele PIONEER S-H510V(8ohm) sau PIONEER CS 7070(8ohm0 ?
Cu se s-ar potrivii mai bine acest receiver avand in vedere ca vreau sa folosesc cate 4 bucati de boxe(si ptr. filme pe dvd m-ar interesa dar si ptr. muzica, mai ales)?
Primele amintite sunt ecranate magnetic ptr. folosirea in home theater iar celelalte nu.CS 7070 am impresia totusi ca au un sunet mult mai pround.
Va rog....un sfat !
Mersi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 30, 2003 11:47 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Vin Mai 30, 2003 1:07 pm    Titlul subiectului: raspuns Raspunde cu citat (quote)

Receiverul Kenwood l-am ascultat e absolut OK pentru pretul lui.
O iesire de 6 ohmi a amplifului asa cum ti-am raspuns la alta intrebare este compromisul pentru a folosi boxe de 4-8 ohmi (vezi raspunsul).
Nu stiu insa de la ce experienta pleci in ceea ce priveste compromisul intre film si muzica pentru un sistem. Multi pasionati care isi schimba sistemul stereo cu unul 5.1 etc devin nemultumiti de noul "sound" al muzicii odata cu upgrade-ul (chestie de obisnuinta). Oricum pentru o muzica de calitate sunt recomandati satelitii mai mari. Unii se asteapta de la un sistem surround cu sateliti mici la mai mult decit se poate (pe muzica) desi pe film suna relativ OK.
In cazul tau boxele sint suficient de bune ca sa nu ai surprize dar iti recomand sa faci un test daca ai posibilitatea si sa vezi daca esti multumit altfel risti o cheltuiala pe care n-o poti repeta prea des. Sau poti ?
Problema ecranarii magnetice se pune pentru canalul de centru care sta de obicei linga TV si pentru difuzoarele de fata daca stau aproape de TV (caz rar de obicei)


Ultima modificare efectuata de catre Doru la Dum Iun 01, 2003 9:31 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2003 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi ptr. raspuns.
Problema este ca la noi niciodata nu am vazut un showroom unde sa poti vedea "pe viu" cum functioneaza anumite scule iar dealer-ii de la magazine sunt prea comozi si prea "romani" ptr. a se obosii sa iti saisfaca doleantele.
Imi poti recomanda atunci cateva boxe pe 6 ohmi?
Adevarat ca unele muzikii pot suna chiar ciudat in 5.1 dar in cea mai mare parte se creeaza un efect de concert live pe care usor il poti da pe o simpla redare stereo.
Alte receivere de putere mare care sa fie ok cunosti?
Apropos de receiver-ul KENWOOD ; l-am gasit la www.crutchfield.com ultima oara la 250$; pomenile americane sunt deja cunoscute si tin sa spun ca desi modelul era relativ nou(aprox. 1 an!) a disparut de pe site facandu-si aparitia deja noile modele.Repede se mai misca cate unii!
Iar varianta lor de receiver KENWOOD ptr. U.S.A. era 6070 care avea impedanta selectabila(6-8 OHM).
Astept un raspuns, te rog!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2003 7:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manuel, nu are rost sa cauti boxe de 6 ohmi daca gasesti unele de 8 bune. Ce nu ti-am explicat in raspunsul anterior, si e greseala mea, este faptul ca perceptia ta asupra pierderii de putere este nesemnificativa deoarece urechea lucreaza logaritmic. De exemplu un amplif de 100 W suna numai "de doua ori" mai tare ca unul de 10 W. Oricum gindeste-te si la pierderea pe cabluri care daca sint lungi si mai "subtirele" ating chiar si 1 ohm. Asta este unul din motivele pentru care s-au raspindit mai mult boxele de 8 ohmi. Nu este cazul la auto unde pentru a atinge puteri mari la tensiunea de alimentare a bateriei este nevoie de 4 si uneori chiar de 2 ohmi impedanta la difuzoare. Daca vrei un alt argument exista chiar randamente de redare diferite functie de constructia boxelor (compresie vs bassreflex). Amplif-uri de puteri mari gasesti in mod uzual pina la 130-160W, mai sus se folosesc decodoare si pre-uri separat de amplificator (amplificatoare) dar nu cred ca asta te intereseaza (banuiesc ca stai la bloc, nu ?).
In ceea ce priveste testele din showroom-urile comerciantilor ai perfecta dreptate. Speram ca dupa aparitia revistei consumatorii se vor educa un pic iar vinzatorii se vor deranja mai mult in a le satisface cerintele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Iul 12, 2003 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru ce vrei sa spui cu "un amplificator de 100W se aude de 2 ori mai tare ca unul de 10W" ? Eu am avut pana acum 2x30 W(8 ohmi) iar acum am 2x85W(6 ohmi) si este o diferenta uriasa,nu numai ca o simt dar cred ca daca as da ampliful la 2 treimi din volum s-ar sparge geamurile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community