FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor!! primul meu sistem hi-fi

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kosmin



Conectat la: 26 Ian 2006
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Ian 26, 2006 5:21 pm    Titlul subiectului: Ajutor!! primul meu sistem hi-fi Raspunde cu citat (quote)

In primul rand va salut pe toti membrii acestui forum!
Vreau si eu sa imi cumpar o pereche de boxe si un aplificator stereo! initial am vrut un receiver av dar tinand cont de faptul ca in proportie de 90% va fi folosit pentru muzica iar in rest pentru filme, m-am decis asupra unui simplu amplificator stereo!
La capitolul boxe as vrea b&w 303 sau mission m32i! le-am ascultat si mi-au placut! b&w 303 am ascultat la muzica si intradevar incinta nu ii avantajeaza catusi de putin pe cei de acolo.Aceste boxe au totusi un sunet destul de curat! problema este ca la muzica mi le-au testat pe un rotel de vreo cateva mii de eur, iar eu pentru amplificator am doar vreo 1000 ron! tot cam atat si pentru boxe!
Sursa o sa fie un calculator cu o placa de sunet audigy 2 zs ( deocamdata).
Ascult toate genurile de muzica ( incepand cu muzica clasica si terminand cu disco, house, trance)
O sa le folosesc intr-o camera de bloc de 16 m patrati, nu vreau sa dau vecinii afara din casa!
Suma pe care o am disponibila pentru asa ceva este maxim 2000 ron!
M-ar interesa deasemenea si sh uri( amplificator). boxele as vrea sa le iau noi.
Daca aveti ceva propuneri sunt nerabdator sa le citesc!
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 26, 2006 5:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 26, 2006 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

B&W 303 sunt niste boxe nesperat de bune si merg perfect in 16mp; insa din pacate cer o amplificare coioasa! La banii tai e greu, poate as indrazni chiar sa-ti sugerez un amplif stereo HK nou pentru ele daca esti hotarat contra unui second-hand, cea mai buna solutie (dar si cu riscuri, evident); la banutii tai mai poti incerca si ceva oferte de boxulite CHARIO cat si un amplif Cambridge Audio Azur 540 sau un Aeron cat mai maricel din cele 3 modele integrate (depinde de pret si daca mai exista in oferta).
Te vor contacta negresit negustorii nostri care stau la panda pe aici; eu ti-am exemplificat doar cateva posibilitati gasibile teoretic.
Un lucru pot sa-ti confirm clar: acele mici B&W sunt foarte reusite!
Sus
liviurad



Conectat la: 09 Ian 2006
Mesaje: 69
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 26, 2006 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nota: B&W 303 cred ca au portul de bass reflex pe spate ceea ce inseamna ca trebuie pune departe de perete (60-100cm)
_________________
decit sarac si bolnav ... mai bine bogat si sanatos ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
kosmin



Conectat la: 26 Ian 2006
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2006 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-am cumparat pana la urma b&w dm303 si un rotel ra-01! am sarit putin de buget insa cred ca se merita! se aude destul de bine iar pentru o camera de bloc acest ra-01 se pare ca este suficient! am inteles ca in timp isi vor mai da drumul atat boxele cat si amplificatorul!
Acum ce trebuie sa fac este sa schimb sursa! am ajuns la concluzia ca trebuie sa imi iau un cd player! mp3 urile pierd din calitate! am eu o placa de sune audigy 2 zs insa totusi cred ca e nevoie de mai mult de atat!
imi puteti recomanda ceva la capitolul asta?
Trebuie sa imi iau si cabluri bune! este careva pe forum care se ocupa de asa ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
qsad



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 3:22 am    Titlul subiectului: Re: nou sistem HiFi Raspunde cu citat (quote)

Mai intai, felicitari pt achizitia Rotelului, e o alegere excelenta: Calitate super-solida la bani (pt domeniul "high end") putini!

Cablurile despre care intrebi sunt motiv de dureri de cap pt multi "audiofili" si deasemenea responsabile pentru gauri in buget deseori surprinzatoare! Cabluri bune (de ex. Cable Talk, Monster Cable s.a.) costa 5-10 euroi / metru si mai mult Crying or Very sad

In principiu criteriile de selectie sunt simple:
- sa fie cit mai groase (comparatia intuitiva cu o tzeava e corecta!)
- sa fie din cupru cu procent cit mai scazut de oxizi (ideal <0.00025)
- sa fie bine izolate/ecranate

Evident, cabluri bi-wire costa mai mult - aici tu trebuie sa decizi daca vrei bi-wiring sau nu.

Tot evident: cablurile pt boxa dreapta/stinga trebuie sa fie de lungime egala! (Nu ride, m-au mai intrebat citiva.)

Oricum merita acordata importanta subiectului - nu demult un prieten m-a invitat sa-ti ascult noul sistem. Amplif denon chiar misto, boxe mission super-capabile. Sunet slab, plat, anemic, ba chiar si un hiss penibil.

Motivul: cabluri (si conectoare, si spre boxe) subtiri si ieftine. (Probabil din Obor Cool )

Bafta - si auditii placute!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community