FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cambridge Azur 640a+c v2 vs Cambridge Azur 640a+c v1

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Lun Ian 30, 2006 12:33 am    Titlul subiectului: Cambridge Azur 640a+c v2 vs Cambridge Azur 640a+c v1 Raspunde cu citat (quote)

Salut !

Se regaseste diferenta de pret (100 $/buc.) intr-o mai buna calitate al v2-ului ?

Multumesc !

Bogdan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 30, 2006 12:33 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
anicul



Conectat la: 26 Mai 2004
Mesaje: 57
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 30, 2006 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit review-uri (Nov 05 - Jan 06) in care se lauda foarte mult V2.0-urile de la Cambridge. Si 540 si 640. Probabil ca ceva schimbat in bine este pe ici pe colo.
Din pacate nu au ajuns in Ro ca sa poata fi ascultate. Cei de la ExpertHIFi nu stiu cand vin noile modele. Nici despre Azur 640H - music server - nu stiu cand soseste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Lun Ian 30, 2006 11:54 am    Titlul subiectului: re Raspunde cu citat (quote)

Multam' de raspuns !

Sunt cu "best price" la Richersounds (cu 7 magazine si in Londra) la pretul de 250 £ (640c v2) respectiv 300 £ (640a v2) cu toate taxele, pentru cine are pe cineva pe acolo si le poate trimite in tara cu trucker-ii (30-50 € transportul).

Bogdan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Ian 30, 2006 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

popy, dupa ce reusesti sa cumperi direct din Anglia la preturile alea gasite de tine pe net si cu camionagii aia cu 50 euro, dupa ce te vezi cu lazile acasa, NU UITA sa ne povestesti si noua toata istoria!...si nu uita sa faci calculul la urma cat au costat!

Eu pun pariu ca in cel mai fericit caz te va costa poate cu 30 euro mai putin decat le cumperi aici cu garantie si factura! Dar mai mult ca sigur ca va costa mai mult deoarece trimisul banilor costa, transportul costa mai mult si implica riscuri, unul din ele fiind vamuiala sau tzeapa pe care potzi sa ti-o incasezi. Fa socoteala bine si vezi ca in primul rand acele preturi afisate de net de multe ori sunt niste povesti de atras clientela! sorin6 care stie cum sta treaba a semnalat de multe ori fenomenul cat si eu m-am convins mergand la fatza locului ca se obisnuieste ca pe net sa se afiseze preturi mai mici dar cand vrei sa cumperi ori afli ca nu au ori ca e alt pret....doar atunci cand PRACTIC vrei sa cumperi NU cand intrebi! Dar presupunand ca preturile alea sunt reale si ca le vei cumpara pe atatia bani trebuie socotita; conversia, comisioanele de transfer bani, amicul care oricat de amic ar fi pe gratis nu cred ca e fericit sa bata drumurile, etc, culminand cu transportul care din UK este cel mai scump si mai lung! O mare belea e si vama. Toate implica timp si mult risc, de la faptul ca amicul de acolo poate sa "uite" sa-ti faca serviciul pana la transport pana acasa la tine. Gandestete bine cat merita riscul acesta platit?!
Eu mi-am socotit de multe ori problema si am constatat ca daca pretul de acolo nu este cel mult jumatate din pretul de aici nici nu merita incercat cu tot cu prieteni dincolo care sa-ti trimita!
Cambridge Audio din pacate sunt recunoscuti ca au cam multe defecte si probleme in garantie; citeste pe forumurile audio din UK deoarece multi au CA si NAD acolo! Ce faci daca, dupa o aventura de durata si asteptare ingrijorata vei primi niste scule cu defect? Platesti un transport invers ca sa fie duse la reparat acolo...in caz ca mai e cineva amator sa le duca si sa umble pentru ele! Citeste acolo in UK pe forumuri cum sunt oamenii aia purtati pe la service'uri! Situatia lor de multe ori seamana cu aceea de aici si multi injura!...si culmea, vrei sa cumperi prin corespondenta o marca recunoscuta pentru probleme! Very Happy Daca era un Krell sau J.R. sau alta chestie tare inteleg ca nu te pasa garantia!

Ti-am zis toate astea prieteneste; sunt opiniile mele dupa ce si eu am rumegat aceste probleme si imi dau seama ca esti in faza de visare cu banii in buzunar si internetul pe monitor. Plus ca sunt foarte curios cum vei reusi pana la urma ceea ce nu este exclus deloc! e posibil sa ai pe cine sa te ajute caz in care sunt curios cat a fost costul la urma cat si timpul necesar?!

Oricum, bafta!...si cumpara versiunea mai noua, e logic ca tot dai un ban!
Sus
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Lun Ian 30, 2006 4:26 pm    Titlul subiectului: re: Raspunde cu citat (quote)

Merci de sfaturi !

Este firesc sa-mi fac o gramada de griji si nimic din ce spui nu-mi este strain. Dar plec de la premiza ca in Romania pana la sfarsitul anului nu am cum sa cumpar C.A. v2, iar eu nu stau cu 80 mil. in buzunar pana atunci ! Asa ca am sa risc. De-oi avea nesansa unui aparat bun, asta e ! Mai platesc 100 USD dus-intors. Filiera exista de 2 ani si nu are fisuri, pana acum.

Dar nu-i imposibil sa merg in final pe varianta romaneasca dupa ce discut saptamana asta cu soferul.

Multam' !

Bogdan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Lun Ian 30, 2006 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am apelat de vreo 2 ori la varianta E-bay dar am avut prieten care a venit cu 'scula' in portbagajul masinii si i-am dat eu banii cand a ajuns aici !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Vin Feb 03, 2006 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti de incinte Quadral Argentum 09 pentru Cambridge v2 ?

http://www.quadral.de/index.php?pID=5_9
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Vin Feb 03, 2006 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai exact:

http://www.quadral.de/index.php?pID=5_9&inc=produkte/detail.php&prodID=16&PHPSESSID=9c3bee968e6b1852f2365d5c118b4ffe
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 04, 2006 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cd-ul 640v2 are inca un dac WM8740 in plus. Probabil influentati de la Arcam cu quad dac design...Asta ar trebui teoretic sa imbunatateasca sunetul. Se pare ca etajul final este neschimbat, cu ne5532. Eu m-as uita spre noul Azur 740, facut in colaborare cu Anagram tech. , cu upsampling si dac AD1955, un player spre hi-end la pret de CA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unde ai vazut Cambridge Azur 740 ?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Site-ul Cambridge nu da o vorba de Azur 740, in altele insa da. Ma intereseaza o sursa din UK (Londra de preferat).

Multam' !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Goooooooooogle.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai asteapta, abia ce a iesit deci e scump de nu face (asta... DACA il gasesti)
Pana una-alta te poti orienta inspre 640A la 390E (ampli), 640C la 450E (CD) eventual 640T (tuner DAB) (preturi in FR, deci... la 3 ore de tren de Londra... ) Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Mai asteapta, abia ce a iesit deci e scump de nu face (asta... DACA il gasesti)
Pana una-alta te poti orienta inspre 640A la 390E (ampli), 640C la 450E (CD) eventual 640T (tuner DAB) (preturi in FR, deci... la 3 ore de tren de Londra... ) Rolling Eyes


Pe http://ws1.richersounds.com/splashpage.php C.A. 640c v2 costa 370 euro iar C.A. 640a v2 costa 440 euro !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2006 8:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma rog... eu ma gandeam la ce cunosc eu... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community