FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ecranare Boxe
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
SnowDog



Conectat la: 22 Ian 2004
Mesaje: 84
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 23, 2004 12:16 pm    Titlul subiectului: Ecranare Boxe Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva cum se poate ecrana impotriva radiatilor magnetice o boxa? As dori sa aflu cu ce matriale care se gasesc si la noi as putea sa ecranez o boxa si daca este posibila ecranarea fara dezmembrarea incintei. Astept parerile voastre.

Mersi mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 23, 2004 12:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Feb 23, 2004 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prin invelirea ei in tabla de otel Laughing sau mai simplu prin schimbarea difuzoarelor cu altele care au magnetul ecranat
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Lun Feb 23, 2004 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

esti rau Laughing Laughing dar bine intentionat Twisted Evil
e intr-adevar o intrebare
Sus
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Lun Feb 23, 2004 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din cate stiu eu (poate ma insel) cu folie de aluminiu / staniol Laughing , "captusesti" peretii interiori ai boxei dar s-ar putea sa modifici parametrii/banda de raspuns a incintei
mai intreaba si tu pe cei care fac boxe
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
SnowDog



Conectat la: 22 Ian 2004
Mesaje: 84
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 23, 2004 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu ce pot acoperi doar magneti difuzoarele ca sa le ecrane Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Feb 23, 2004 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cos22tm a scris:
din cate stiu eu (poate ma insel) cu folie de aluminiu / staniol Laughing , "captusesti" peretii interiori ai boxei dar s-ar putea sa modifici parametrii/banda de raspuns a incintei
mai intreaba si tu pe cei care fac boxe


Da,
pot sa ecranezi doar magneti, le faci palarii din cutii de la conserve. Cauta care sunt mai groase putin in tabla Laughing

Merge captusita numai cu metal FEROS sau altul pe care-l trage magnetul Razz

Eu fac boxe Embarassed

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Feb 23, 2004 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Orice material neferos ( alama , aluminiu , cupru , etc ) lasa sa treaca in orice sens un camp magnetic .

Daca este o aplicatie critica iti pot sugera o solutie " activa " . Faci o bobina cu cateva mii de spire in jurul magnetului Wink si o alimentezi la o sursa de curent continuu variabila ( 50- 80Vcc/0.5A in asa fel incat sa anulezi campul magnetic al difuzorului cu unul de sens contrar .

Eu nu am incercat aceasta metoda dar nu vad de ce nu ar functiona .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SnowDog



Conectat la: 22 Ian 2004
Mesaje: 84
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2004 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, deci sa invelesc magneti intr-u material Feros vreo idee de conserva Laughing care as putea so folosesc.

Thanks
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2004 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ecranajul boxelor se face mult mai bine cu ajutorul unor circuite sau a unor magneti care anuleaza campul magnetic generat de difuzoare decat prin captusirea magnetului difuzoarelor cu metal, de oricare ar fi acesta.

There are two popular methods currently used to reduce the stray magnetic fields around a speaker. The first involves placing a driver’s magnet system in a magnetically conductive assembly that effectively limits the magnetic field to within the assembly. This type of structure can properly be referred to as a "shielded" structure. The second and equally popular method uses an additional magnet on the back of the woofer or tweeter to bend the existing stray field back in on itself. This arrangement is sometimes called a "bucking magnet" configuration; it involves no shielding whatsoever. Occasionally, both methods are incorporated into a single speaker's design. No matter the method, the effect, as far as our discussion here is concerned, is the same: a significant reduction in the intensity of a speaker’s stray magnetic field.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2004 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista si magneti de compensare care sunt exact la fel cu magnetul difuzorului si se lipesc peste magnetul existent. Nu toate difuzoarele accepta aces lucru.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
SnowDog



Conectat la: 22 Ian 2004
Mesaje: 84
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 25, 2004 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca incerc sa fac un capac de tabla de inox pentru magneti, cati milimetri trebuie sa aibe tabla ca sa ecraneze cat de cat bine, si o distanta de 30cm fata de TV este aceptabila Question Cunoaste ceva site-uri unde as putea sa aflu mai multe despre ecranare Question . Astept parerile voastre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Feb 25, 2004 8:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este buna din INOX. Trebuie sa o faci din tabla care rugineste

Grosimea ar trebui sa fie cam de 1 mm si sa acopere in intregime magnetul asa ca si cum ai pune o caciula peste el Laughing

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Feb 28, 2004 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.visaton.com/english/chassis.htm Dai click pe "accesories" apoi pe "products" si te uiti dupa ce incepe cu KM (ex KM 140,KM 80..etc).

Din pacate la vitacom aduc o gramada de produse visaton la comanda numai magneti nu.Asta era acum vreun an,nu stiu care e situatia acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Murcielad



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 45
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2004 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am pus un macnet peste cel al difuzorului si a mai disparut din intensitatea campului insa nu complet probabil mai trebuie si o cutie de conserve Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SnowDog



Conectat la: 22 Ian 2004
Mesaje: 84
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2004 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stie careva care ii distanta minima sau maxima fata de TV la care poti sa pui o boxa neecranata?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community