FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandari.....
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2003 10:55 am    Titlul subiectului: Recomandari..... Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni , cam ce scule de mare putere recomandati (receiver, 4 boxe turnuri + subwoofer) ptr. o auditie in home theater TOTALA(!!!) ?Indiferent de pret....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mai 31, 2003 10:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2003 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ehei, grea intrebare.
Una din ideile pe care vrem sa le transmitem prin revista este tocmai faptul ca nu neaparat bugetul este reteta succesului in ceea ce priveste satisfactia cumparatorului decit daca isi cumpara sculele pentru musafiri.
Nu exista doua urechi la fel, cum nu exista doua incaperi cu aceeasi acustica. Chiar daca iti iei o "scula" cu calibrare automata a parametrilor raportati la acustica incaperii vei vrea sa mai schimbi ceva ca sa fii pe deplin satisfacut. E pina la urma o problema de gust.
Daca bugetul nu conteaza o mare parte din bani ar trebui sa mearga catre designul acustic al incaperii, lucru pe care multi il pierd din vedere.
Degeaba ai o dinamica mare la aparat daca nu poti asculta la volumul optim. La rindul meu am trait multe dezamagiri in goana dupa scule, multe din ele datorate asteptarilor mult prea mari. Ca exemplu, redarea unui simplu CD pe un CD-Player prin iesirea analogica difera ca rezultat de la Sony la Technics. Prea tirziu. Imi vindusem deja CD-Playerul Sony in favoarea unui 110+1 CD-uri de la Technics. Am trecut apoi de la receiverul Sony stereo la Onkyo 5+1 apoi la Pioneer 5+1. CD-urile mele n-au mai sunat ca la inceput. M-am mutat apoi in alta casa si simpla pozitionare a boxelor mi-a schimbat iarasi sunetul. Nu are rost sa continui.
Conteaza iarasi daca vrei un rezultat bun pe muzica sau pe film.
Conteaza facilitatile receiverului (ex: nr de intrari digitale si felul lor, inclusiv faptul ca sunt sau nu asignabile unei surse), conteaza corectiile de ton, conteaza (de ce nu?) telecomanda: poate invata codurile celorlalte aparate? imi place amplasarea butoanelor? Am deja linia cu 2 scule Pioneer, pot s-o iau pe-a treia de la Sony? Vreau un upgrade la 6+1 dar Shit! canapeaua e pe peretele din spate si nevasta nu ma lasa s-o mut.
Ceilalti forumisti ar putea sa-ti spuna mai mult din experientele lor, oricum cind vorbim de bani multi ar trebui sa poti sa-ti duci sculele acasa si daca suna OK sa le achiti , daca nu - sa le returnezi vinzatorului !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2003 2:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manuel,
Pt o auditie HT (banuiesc ca te referi la filme) iti trebuie un dvd-player care sa aibe iesire dts digitala(la ora actuala cam toate au),un amplificator sau receiver care sa decodifice semnalul(deci sa aibe decodificare DD 5.1 si dts, cel putin astea doua) si un set de boxe.Configuratia minima cu rezultate bune este 5.1 boxe(clar si ampliful sa fie 5.1).Unele dintre amplifurile cu 5.1 creaza virtual si a-l saselea canal(o gaselnita inginereasca).Dar pasul urmator la amplif este 6.1 unde ai nevoie de 6+1 boxe(subwoof,2 fata , 2 laterale, 1 fata centru si 1 spate centru).
Acum depinde ce intelegi prin mare putere.daca ai o camera nu f mare ,nu-ti trebuie o putere extraordinara. Dar un panasonic he 200(cred) are 6.1 canale si scoate 130w /canal. Crezi ca este suficient?
Boxele eu iti recomand sa duca ceva mai mult decit ampliful.Astea tu decizi de care vrei si cum sa le imperechezi.
Am uitat sa spun ca exista si amplifuri care au dvd-playerul incorporat si scot la fel, o putere destul de mare(6x100) cu distorsiuni acceptabile( 0,6%).
Eu ti-am dat doar un exemplu de receiver dar ele sint multe care sa faca treaba asta.Depinde de tine si de citi bani vrei sa bagi.Dar cred ca o sa te coste ceva. Bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2003 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un dvd player PIONEER 454 aparut anul trecut.
Vreau sa imi iau un cd player care sa redea si mp3 (si sa aiba un sunet curat),apoi m-am gandit la un receiver KENWOOD 9060 care are pro logicII, dts ex si multe setari misto- de 6 ohmi(desi varianta americana a modelului are comutator de 6-8 ohmi), numai ca nu stiu ce boxe sa imi iau(mi-as dorii niste pioneer 510-turnuri dar au impedanta de 8 ohmi si nu prea stiu cum o sa se potriveasca cu impedanta de 6 ohmi a receiverului); boxele de 6 ohmi sunt desul de rare(era acea generatie de la technics da' sau cam dus..)....
Despre acest receiver kenwood am citit cele mai bune reviews-uri...in comparatie cu sony sau panasonic.
Astept si parerea voastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2003 3:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu de ce zici "in comparatie ccu sony si panasonic". Eu am un sony str de 1075 si pot sa-ti spun ca se aude f bine.Si la redare muzica si la redare coloane sonore multicanal.Si in plus are impedanta pe 4 ohmi, asa ca se pot folosi cam orice boxe de la 4 ohmi in sus.
Nu zic ca aparatele kenwood nu sint bune, dar eu am mai multa incredere in sony.
Uite si un link cu un panasonic
http://catalog2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/servlet/ModelDetail?storeId=11251&catalogId=11005&itemId=63391&catGroupId=11135&modelNo=SA-HE200K&surfModel=SA-HE200K
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2003 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok.La ce pret ai achizitionat acest sony?Si ce boxe folosesti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Iun 05, 2003 5:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Receiverul l-am luat la 400$(a fost o oferta promotionala atunci) iar ca boxe folosesc un set de HT jvc.Pe fata si centru si spate sint jvc, doar lateralele le-am schimbat cu 2 boxe mission.
La ce intrebi tu pe alt post, nu-ti trebuie 4 turnuri.Cele 2 de fata daca u basi buni nu ai nevoie de subwoof iar pt latyerale doua shelf (mai mititele pe doua cai sau chiar 3) sint arhisuficiente.
Stai sa-ti dau un link cu un sistem de boxe HT sony.
http://www.sonystyle.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/en/-/USD/SY_DisplayProductInformation-Start;sid=vO2jRjE1_TujAA_rGOapTX4k0Zd1rvGjAyw=?CatalogCategoryID=ZGIKC0%2eN010AAAD1kg1in4zn&ProductID=ifMKC0%2eNrv8AAAD1kmBin4zs&Dept=hav
Daca mai pui si un receiver bun linga ele o sa ai HT in living. Very Happy Sint mititele si nu iti ocupa spatiu ca celelalte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Iun 05, 2003 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi dar deja am un HT cu boxe mari in fata si cu sateliti mici si nu sunt multumit ptr. ca cele frontale imi ofera un bass mult mai puternic decat satelitii.Doresc formarea unui cerc surround uniform.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jpaul



Conectat la: 29 Iul 2003
Mesaje: 107
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Iul 30, 2003 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De mare putere ? Ai de gind sa deschizi o sala de cinema ? Sau doar sa te lauzi la musfiri ? Nu conteaza pretul ? UN HT de virf poate ajunge peste pretul unei case in Romania ! De exemplu un sistem de boxe Revel F30 are un pret de lista de 12000 euro !
Mai intii si mai intii trebuie sa stii bine ce buget ai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Iul 31, 2003 1:11 am    Titlul subiectului: ce buget mai Raspunde cu citat (quote)

daca incintele astea va incalzesc e bine.Dar golesc buzunaru'

MISSION Pilastro-incinte acustice de podea de mare putere
3 caibass-reflex
putere 15-500 w
25-48.000Hz
6 ohm


La un pret de numai 30.000 euro adica 1 miliard si ceva

Surprised
Daca mai bagi si un pc pe langa o linie puternica si bine supraalimentata,iese ceva fain.Va spun eu.
Astea fac ca Sony sau technics sa planga incet si bine.

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Iul 31, 2003 1:15 am    Titlul subiectului: ce buget mai Raspunde cu citat (quote)

daca incintele astea va incalzesc e bine.Dar golesc buzunaru'

MISSION Pilastro-incinte acustice de podea de mare putere
3 caibass-reflex
putere 15-500 w
25-48.000Hz
6 ohm


La un pret de numai 30.000 euro adica 1 miliard si ceva

Surprised
Daca mai bagi si un pc pe langa o linie puternica si bine supraalimentata,iese ceva fain.Va spun eu.
Astea fac ca Sony sau technics sa planga incet si bine.

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Iul 31, 2003 10:18 am    Titlul subiectului: Re: ce buget mai Raspunde cu citat (quote)

danaila_catalin a scris:
Astea fac ca Sony sau technics sa planga incet si bine.

Cine's technics sau Technics astia? Rolling Eyes Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Iul 31, 2003 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mar Ian 03, 2006 6:12 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Aug 04, 2003 11:07 pm    Titlul subiectului: BUGETU NU CONTEAZA Raspunde cu citat (quote)

DACA AI "BUGET",AI SI:RECEIVER DENON AVR3803 -PE 7.1/7X150W LA 6 OHM LA 1.200 EURO
SAU MARANTZSR9200 RECEIVER CERTIFICAT THX ULTRA 7.1/7X140W PE 8 OHM LA NUMAI 3.500 EURO
SI NISTE INCINTE MISSION PILASTRO,DAR MA TEM CA NO SA AI BANI PENTRU 2 PERECHI ,CACI O PERECHE SINGURA TE COSTA CAM 30.000 EURO.
DECI NU CRED CA AI 1 MILIARD/PERECHE,DACI CAM 2 MILIARDE+AMPLIF/RECEIVER.
ASA CA MAI INCET CU BUGETUL MARE.
SAU IATI NISTE GRIFFIN DEFrequency response
20 - 20000 Hz (+/- 2 dB)

Frequency range
16 - 30000 Hz (- 10 dB)

Harmonic distortion
less than 0.3% @ 100 dB SPL, 50-20000 Hz

Impedance
8 ohms woofer


4 ohms midranges


12 ohms tweeter

Power rating
1600 W peak on music signals


300 W continuous pink noise

Average sensitivity
96 dB (2.83V / 1 m)

Tweeter sensitivity
102 dB (2.83V / 1 m)

Midrange sensitivity
96 dB (2.83V / 1 m)

Woofer sensitivity
94 dB (2.83V / 1 m)

Peak level @ 3 m
121 dB (1600 W input, two speakers)

Peak level @ 1 m
131 dB (1600 W input, two speakers)

Power recommendation
300 W per channel for studio monitoring

Passive crossover
1700 Hz, Linkwitz-Riley 4th order acoustic
No passive equalization

Reference listening axis
1200 mm (47 1/4 in) above floor

Dispersion
Within 2dB of response on reference axis
10 degrees arc vertical
30 degrees arc horizontal

Connectors
4 ga high current binding posts, gold plated
Separate connectors for woofer, midranges and tweeter (tri- wiring)

Weight woofer cabinet
120 kg (265 lb)

Weight mid/hi cabinet
90 kg (198 lb) shipping
200 kg (441 lb) installed

Physical dimensions
(WxDxH)
725 x 778 x 1620 mm
(28 9/16 x 30 5/8 x 63 3/4 in)

Finish
Black laquer / veneer
Custom finish upon request





System Controller



Frequency response
Determined by filter and equalizer settings

Harmonic distortion
less than 0.001%

Input impedance
15 k ohms

Output impedance
50 ohms

Inputs
XLR - single ended and balanced on same connector

Outputs
XLR - single ended and balanced on separate connectors

Single ended pin layout
+ on pin 2, audio gnd on pin 3, chassis gnd on pin 1

Balanced pin layout
+ on pin 2, - on pin 3, gnd on pin 1

Controller functions
4th order Linkwitz-Riley crossover at 130 Hz


Equalization


Subsonic filtering


Level calibrations

Adjustments
Mid level; +/- 3 dB above 1000 Hz

(not user-controllable)
High level; +/- 3 dB above 3000 Hz


Bass tilt +/- 3 dB at 20 Hz


Individual level calibrations

Maximum input level
+30 dBV RMS (balanced)

Maximum output level
+30 dBV RMS (balanced)

Weight
2.3 kg (5.1 lb) controller unit
1.5 kg (3.3 lb) external power transformer

Physical dimensions
(WxDxH)
483 x 140 x 44 mm
(19 in x 5 1/2 in x 1 23/32 in)

Finish
1U black steel rack-mount chassis
Griffin Gold aluminium front plate

Power requirement
115 V 60Hz AC (US)
230 V 50 Hz AC (Europe)

Power consumption
13 W

ASTEA LA 36.000 DOLARI+INSTALARE ACUSTICA.
NU CRED CA AI BUGET.
VEZI CA AI SI POZE



griffin2.jpg
 Description:
 Filesize:  25.82 KB
 Viewed:  3313 Time(s)

griffin2.jpg



griffin2.jpg
 Description:
GRIFFIN LA 35.000 EURO
 Filesize:  25.82 KB
 Viewed:  3313 Time(s)

griffin2.jpg



_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Aug 04, 2003 11:12 pm    Titlul subiectului: SI MISSION Raspunde cu citat (quote)

MISSION PILASTRO LA 30.000 EURO
_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community