FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxa subwoofer

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cburlea



Conectat la: 23 Feb 2004
Mesaje: 21

MesajTrimis: Vin Feb 27, 2004 1:10 pm    Titlul subiectului: Boxa subwoofer Raspunde cu citat (quote)

Hi! Smile
Dispun de un difuzor pentru joase, cu diam 145 mm (membrana activa) si as dori sa-mi construiesc o incinta adecvata Confused cum as putea sa o realizez?
Exista un program care-i poate seta dimensiunile si alti parametri? (neaparat trebuie sa aiba si port bass-reflex, nu Rolling Eyes Ce grosime trebuie sa aiba Pal-ul?
Va multumesc! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 27, 2004 1:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Feb 27, 2004 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Posteaza aici toti parametrii thiele-small ai difuzorului si am sa-ti proiectez incinta gratis Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 27, 2004 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai exista un topic cu acelasi lucru ...

http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=310
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Feb 28, 2004 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ai parametrii difuzorului eu recomand o incinta inchisa pentru el
aceasta ar trebui sa aiba cam 4 litri volum interior
Materialul cu grosime de 18 mm este suficient.

Dimensiunile incintei ar trebui sa aiva una din urmatoarele ratii
x, 1.14x, 1.39x
x, 1.26x, 1.59x
x, 1.28x, 1.54x
x, 1.60x, 2.33x
x, 1.62x, 2.62x

Bafta. Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cburlea



Conectat la: 23 Feb 2004
Mesaje: 21

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2004 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

'thiele-small' Shocked Question
In fine... nu stiu decat ca are:
Diametru: 145 mm
Impedanta: 8 ohmi
Putere: 120 W (cica!- ma rog, e mai chinezesc din fire)
Nu stiu care e frecventa de rezonanta! Nu mi-o pot spune nici cei de la care l-am achizitionat...
Nu stiu nici "fecventele in care lucreaza" Confused
Se pot gasi intr-un catalog Question
Si chiar nu pot sa fac o incinta bass-reflex??
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2004 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cburlea a scris:
'thiele-small' Shocked Question
Se pot gasi intr-un catalog Question
Multumesc!


Stupid

Eu cred ca glumesti Confused nici macar nu sti de cine-i fabricat si vrei sa-l gasesti in cataloage Razz

In fine... poti faci orice incinta, experimenteaza si tu putin

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cristimorar



Conectat la: 09 Dec 2003
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei multi care si-eu achizitionat boxe chinezesti stiu, probabil ca parametri T/S nu se primesc di driverele, asa ca trebuie calculate,
Cei care au un calculator acasa un program pentru calcul poti gasi la
www.audua.com.
Iar mai apoi sa calculezi volumul tipul incintei cu programul danezului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E foarte bun progamul Wink eu il folosesc pentru a masura orice difuzor care-mi trece prin mana Razz
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@frunzila : am si eu un difuzor Clarion pe 4ohm . Cu programul de mai sus mi-a dat : Fs=50Hz , Vas=20 l , Qts=0.4
Nu e cam mic "Fs-ul" pt. un woofer ? cam cat ar fi limita ? (stiu ca cu cat mai mic cu atat mai bine ) Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FS-ul e OK dar VAS e cam mic si cred ca are suspensia prea tare pentru un difuzor de bas.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 11:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai dreptate ...am facut un artificiu :am marit incinta la ~36 litri si suna mai bine...e pe bass-reflex.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community