FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Krell KSA100 - Schema

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2004 7:11 pm    Titlul subiectului: Krell KSA100 - Schema Raspunde cu citat (quote)

Salut ,

Dupa cum stie toata lumea , firma Krell face produse de calitate si apreciate de audiofili .

Dau mai jos un link in care se poate vedea o schema a unui amplificator Krell KSA100 care costa second hand 1500$.
http://www.woodbridgestereo.com/the_loft.htm
Link Schema:
http://lightning.prohosting.com/~tedl/krell-ksa100.jpg

Cred ca oricine poate vedea ce tehnologie inalta se foloseste . Mai ales tranzistoarele finale utilizate ce pot cumpara doar cu comanda speciala de la Motorola . Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 31, 2004 7:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2004 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

404 Error - File Not Found
The page or file you were looking for was not found.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
overdrive



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 70
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 11:08 am    Titlul subiectului: amplificator.... Raspunde cu citat (quote)

ai dreptate cu schema aia.am vazut o scheme mult mai complexe la amplifuri no name de mashina care mergeau super bine.dar daca nu scrie krell pe el nu face banii!kitul de final ii costa max 100$(oricite piese alese ar avea ei) shi il vind la fraieri cu 2000$.dar vorba ta nebun e ala care da! Wink ce ai mai facut cu difurile?cind pot sa vin sa facem o proba?am un kit de chitara bass de 200w in lucru care trebe probat shi eventual il las la tine sa imi zici cum se comporta. Wink bafta!
_________________
vivat tubes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD a scris:
404 Error - File Not Found
The page or file you were looking for was not found.

IDEM.
Vezi ca merge asa:
http://lightning.prohosting.com/~tedl/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Murcielad



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 45
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2004 3:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ROFL ROFL ROFL ROFL ROFL ROFL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 1:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa nu ne pripim....schema electrica generala pentru creatii STATE OF ART nu prea mai are mare relevanta. Se pune accent foarte mare pe schema electrica subtila, secundara, care nu se vede nicaieri, dar care ea exista si influenteaza performantele de top.Schema compusa din comportarea nestandard a pieselor, neliniar.
La nivelul asta de cerinte componentele electrice, piesele,nu prea mai sunt standardizate, decat asa...de forma.Practic un rezistor din aceea schema va fi privit ca o impedanta complexa, foarte complexa, valoarea rezistentza find doar un lucru general.
Eu cred ca acel amplificator nu costa doar 100 de dolari.........este extrem de greu sa stapanesti in amanunt comportarea fiecarei piese in diverse regimuri de functionare. Pe langa studiu e nevoie si de materiale fff scumpe. Nu uitati ce accent mare pune de ex Technics-ul (am luat aceasta firma fiind cunoscuta de multa lume) pe un "amarat" de transformator R-Core sau condensator TEH....chiar precizeaza prin revistele sale de prezenatare timpul luat (ani) pentru dezvoltarea lor si materialele de exceptie utilizate.
O schema electrica o poate face un om inteligent, pe cand o piesa buna este realizata cu o adevarata industrie intreaga in spate....
Sper ca producatorii romani sa vada dincolo de aspectele de suprafata ale problemelor astfel reusind sa ajunga la nivelul celor de la Krell.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greieras ,

Tu ai putea sa lucrezi ca si copywriter de publicitate la scule Laughing Laughing Laughing !

Iti dai seama , cred , ca genul asta de mesaj este comic pentru cine face amplificatoare . Oricum esti talentat si poti face o cariera in domeniu .

Toata chestia este sa nu crezi ce spui pt ca o sa suferi cand o sa afli adevarul si o sa ai si o senzatie de jena Wink !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident ca adevarul este pe undeva pe la mijloc. Nici Krell-ul ala nu costa 100 de dolari (il mai costa si cutia Wink) dar nici galagia de marketing a Technics-ului nu e o chestie demna de luat in seama. De ce? Pentru ca componentele lor, "studiate" ani de zile si cu denumiri care de care mai exotice, nu suna.
Stiati, spre exemplu, ca cd-playerele cu MASH, mult laudate acum cativa ani, aveau o rezolutie de 3.5 biti? (in loc de 16). Altfel spus, in loc ca redarea sa aiba finetea normala de 65536 de trepte, se regaseau doar.. 11 (!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz a scris:
Stiati, spre exemplu, ca cd-playerele cu MASH, mult laudate acum cativa ani, aveau o rezolutie de 3.5 biti? (in loc de 16). Altfel spus, in loc ca redarea sa aiba finetea normala de 65536 de trepte, se regaseau doar.. 11 (!)

Shocked
Daca'i adevarata (imi rezerv dreptu' la indoiala in orice situatie), informatia'i beton!
Imi aduc aminte ca vazusem niste extrasuri in care se prezenta rezultatu' folosirii MASHului, constand practic din smotharea trecerii in pct. de zero...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am sa sufar si nici jena nu o sa am pentru ca nu imi voi cumpara probabil niciodata ceva de la Krell, neavand banii Smile
Mai repede voi face o achizitie a aceluiasi amplificator cu 100 $ de la prietenii nostrii electronisti, astfel beneficiind de calitate Krell la bani romanesti Laughing Laughing Laughing
Tin minte ca in facultate erau 3 tipuri mari de contactoare...cele cu stingere in aer, in vid si SF6(hexaflorura de sodiu). Privite pe schema electrica faceau acelasi lucru......numai ce cele in vid si SF6 costau de cateva zeci sau sute de ori mai mult......justificandu-si pretul mare prin complexitate (vid) sau materiale (SF6)...si calitate + durabilitate bineinteles.
Acum nici nu neg ca au murit bisnitarii de tipul Technics Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community