FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
BOOMBOXES / GHETTO BLASTERS
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006 12:57 am    Titlul subiectului: BOOMBOXES / GHETTO BLASTERS Raspunde cu citat (quote)

Va mai amintiti de ele ? aici un link excelent cu poze,detalii la aproape toate modelele - - http://www.pocketcalculatorshow.com/boombox/golden1.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006 12:57 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fie nu va merge linkul fie nu stiti aceste aparate ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
lukaboy



Conectat la: 27 Feb 2005
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Are tata unul Hitachi, radio casetofon... si cu intrare pentru inregistrare din susra externa... la momentul respectiv( 1980 si ceva) am fost de-a dreptul impresionat de modul in care se deschidea casetofonul.

Imi aduc aminte si acum ca a fost o groaza de bani( 15000 lei, pe vremea aia o avere) si l-a luat de la un tip din Galati, care mergea pe vapor. Toata operatiunea s-a desfasurat noaptea, la adapostul intunericului. Nu intelegeam de ce nu am voie sa dau volumul mai tare...cand am mai crescut, am inteles...

Misto scule, asta merge si acum impecabil, a trebuit tras in banda ca nu prindea decat posturi japoneze, de la el de acasa!

trei pagini mai incolo l-am gasit : http://www.pocketcalculatorshow.com/boombox/graphics/hitachi-trk8290.jpg

immi aduc aminte de copilarie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006 10:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa va descriu cum arata primul meu walkman (mai degraba "carryman" Laughing ) marca National-Panasonic (pour les conaisseurs Wink )??
Primea 4 baterii AA si aveai nevoie de o curea zdravana la pantaloni. Cu putin noroc si un rand de baterii noi puteai asculta o caseta cap coada Laughing
Castile alea in schimb erau o pedeapsa: nu stateau neam pe dovleacul meu.
Exact in aceeasi perioada (1985-86) am vazut walkman marca Concord (??) care avea radioul extractibil (practic in forma de caseta).
Primele walkmanuri au fost nu numai mari cat niste hardughii dar si remarcabil de bine dotate: apareau ca aparatura pentru reporteri. Aveau inregistrare, microfon incorporat, derulare inainte-inapoi etc. Pe urma au inceput sa apara versiuni ieftine ce nu aveau decat play si derulare inainte. Dar devenisera mai mici.
Al meu (nu mai tin minte modelul) a costat ~3000 de lei pe piata neagra , adica 2xsalariul unui inginer si am lucrat o vara intreaga ca muncitor necalificat sa scot banii astia. Incredibil...

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cta



Conectat la: 26 Noi 2005
Mesaje: 606
Locatie: prahova

MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut acum mult timp ceva asemanator cu cele prezentate de tine dar SHARP se auzeau super beton si erau masive , puternice si rezistente la mecanica casetofonului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006 11:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SHARP dupa opinia mea a facut printre cele mai grozave boomboxuri alaturi de AIWA, JVC si Panasonic (sau National).
Tin minte ca la acele prime walkman'e ce si pe mine ma fascinau mult, trebuia sa ai o caldare de baterii, consumau enorm iar bateriile romanesti erau mai proaste decat astea chinezesti din piata gasibile acum! La toate se auzea motorasul cum zuruie direct in casti. Primul care intradevar s-a dovedit audiofil a fost un Panasonic cu autorevers pe care il mai am si acum in stare perfecta! Asta se auzea incredibil...pe vremea aia!

Dar imi aduc aminte de un boombox argintiu SHARP care intradevar suna bine! Pe vremea aia eu iubeam magnetofoanele (si acum! Very Happy ) si aveam tot dispretul pentru aceste ladoaie de plastic cu maner; cum prindeam pe cineva incercam sa-l "aduc" pe calea cea buna explicand ca un mag si 2 boxe este infinit mai bun decat o lada din aia lucitoare cu caseta! Insa am intalnit si din astea care sunau binisor, cum era acest SHARP. Partea buna este ca le puteai cara la petreceri mai usor dacat o hurdubaie de mag si 2 ditamai boxele! Very Happy
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Vin Feb 10, 2006 2:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astai cel mai fain MANELO-BLASTER :

MANELE 1, MANELE 2 si MANELE 3 Laughing :



Ca la incubator iar culoarea se potriveste ca o manusa Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 10, 2006 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hei eu mai am si acum o jucarie din aia triplu cass negru cu nume de supermarket american, pe care am dat in `87 cam 7000 lei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 11, 2006 1:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Postez si eu una din "jucariile" pe care mi le aduc aminte din perioada 1986 Laughing
Sanyo C4, o superscula la vremea ei, facea furori printre pustanii din epoca Wink
Foarte fatoasa, cu boxe detasabile, mi-a adus-o fratele meu si am vandut-o in '87 cu aproape 20.000 lei Shocked
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Sam Feb 11, 2006 1:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acuma l-e ia locul celularele.

Mai nou vad pe strada tot mai multzi care umbla cu celularul la urechie de zici ca telefoneaza dar īn realitate asculta MP3'uri pe galena aia mica īn calitate de GUNOI POLIFONIC cu toate ca are iesire pt. casti.

Sīnt curios ce minuni v-or mai urma la generatziile viitoare.
Vreun microcip implantat īn cur care cīnta cīnd te īndesi ? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Sam Feb 11, 2006 6:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aia de care zici tu sint demodati

http://store.usbwatches.net/by-memory-type-mp3-sunglasses.html?OVRAW=mp3%20glasses&OVKEY=glasses%20mp3&OVMTC=standard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Von Soundcard



Conectat la: 20 Oct 2005
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 11, 2006 8:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Treaba cu microcipul implantat care sa cinte sau in aceeasi ordine de idei sa deseneze, scrie, memoreze s.a.m.d. nu e deloc departe de realitate, si nici punctul de vedere al tot mai multor oameni, din pacate, dar acela va fi implantat linga ureche. Cel din c*r va avea alte functii...
Apropo de boomboxes, sau casetofoane, cum le cunosteam noi, populatia nativa, am avut doua in casa pe vremuri, aduse... pe cai speciale Smile Unul era JVC (parca) si era rosu, iar al doilea Sharp, argintiu, amindoua duble si cel putin unul cu boxele detasabile. Se auzeau bine pentru standardele mele de atunci si aratau... mult mai bine ca o nava spatiala. Pe vremea aceea majoritatea oamenilor se imparteau in doua categorii: cei care aveau casetofon si cei care aveau combina. Ah, si cei care n-aveau nimic... Dupa citiva ani ai mei au luat o combina Schneider iar casetofoanele au cazut in desuetudine.
Si inca ceva, la noi nu se poate aplica termenul de Ghetto Blaster caci altfel ar fi devenit foarte repede Securitate-Beci Blaster, iar proprietarul raminea cu partile de Boom si Box, separat Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c_cris85



Conectat la: 23 Dec 2005
Mesaje: 201
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 11, 2006 3:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si acum la bunici (anul asta implineste 16 ani) un boombox GIANT trimis de unchiul meu din SUA. Era un casetofon f. misto, 2 difuzoare intre care avea un subwoofer. A rezistat si la ultimul test de rezistenta, cand a cazut intr-o rapa si s-a rostogolit cantand vreo 100 de m pana s-a oprit intr-o stanca. in afara de zgarieturi si mici indoituri ale plasei metalice n-a patit nimic. O sa-i fac o poza cu prima ocazie (acum arata destul de rau Sad ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 11, 2006 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ala rosu mic si lung cu 2 sau chiar 3 casete se numea pe vremea aia, "sobolan"! Very Happy
Sus
c_cris85



Conectat la: 23 Dec 2005
Mesaje: 201
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 11, 2006 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

2 deck-uri erau recordere?? WOW Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community