FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Intrebare amplificator
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cris007



Conectat la: 07 Noi 2004
Mesaje: 45

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 9:40 pm    Titlul subiectului: Intrebare amplificator Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Am tot citit pe forum cat am putut dar nu am gasit un raspuns concludent la o intrebare care ma preocupa in acest moment:

Exista amplificatoare stereo care merita mentionate pana in valoarea de 2000RON? Sau sunt toate cam la fel si deci pretentiile de hi-fidelity incep de la 1500Euro in sus? Nu vreau sa cheltuiesc din start o suma mare de bani dar totusi asi dori sa stiu daca exista ceva ce trebuie mentionat in zona 2000RON.

Ma intereseaza sa conduc niste boxe bookshelf intr-o camera de apartament (destul de mare asi zice eu insa zona de ascultare nu va fi mai mare de 3-4m). Imi place sa ascult multe genuri de muzica iar muzica clasica se afla in mod categoric printre acestea. Nu, inca nu m-am hotarat ce boxe sa iau (am gasit sugestii interesante in discutiile voastre) dar nu vor fi nici acestea super mancatoare de putere, ma intereseaza un volum normal la care sa am o muzica normala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 9:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic pentru inceput sa te gindesti si ce boxe vrei sa ei deoarece amplificatorul trebuie sa se potriveasca cu boxele si sa fie cam in aceeasi categorie de pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cris007



Conectat la: 07 Noi 2004
Mesaje: 45

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am 2 variante: Fie iau niste boxe scumpe despre care am auzit lucruri bune aici (Spendor) pana in 4000RON fie iau niste Pioneer CS-5070/7070.
In acest moment nu sunt convins ca trebuie sa dau 4000RON pe boxe ca sa aud muzica la o calitate decenta si inclin spre Pioneer-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fii convins ca trebuie sa dai 4000 pe boxe. Daca ai posibilitatea.
Sau poti sa ti le faci singur si atunci cu 2000-3000 te descurci.

NAD 316 si Bada DC211, ca amplifuri luate noi.
Poate mai sunt altele dar nu le stiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 10:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cris,

Daca nu te deranjeaza lipsa telecomenzii pt. butonul de volum atunci mai bine ia-ti un amplificator profesional de studio, din cele cu racire prin convectie. Poti incerca un Crown, Alesis, Begringer, APart, Arts, t-Amp, InterM etc. Ca exemple:

http://www.alesis.com/ra300
http://www.alesis.com/ra500
http://www.behringer.com/EN/Products/A500.aspx
http://www.crownaudio.com/amp_htm/d.htm

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pioneer CS-5070/7070 sunt dezamagitoare, parerea mea

E interesanta ideea cu "amplificator profesional de studio" dar ma intreb cati altii aici de pe forum mai recomanda asa ceva pt niste bookshelfuri.

_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In studio tot pt. bookshelf-uri se folosesc.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Decat sa ai doua lucruri proaste, mai bine ia boxe bune si un amplif de genul mentionat de DorinD. La un astfel de amplif , daca vrei vreodata, vei avea nevoie de foarte putin ca sa-l faci sa cante foarte placut.Iti recomand ceva de la Alesis si evita Behringer-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate nu ati bagat de seama ca omul vrea sa ASCULTE muzica, ce cauta behringer printre recomandari?
Votez pentru NAD (oricare) cu ambele maini.
Cu un NAD la vreo 8-10 milioane si o pereche de Magnat Monitor 220 la maxim 100 euro isi face un sistem care suna frumos, nu e nevoie sa arunce cu banii pe vremurile astea. Mai apoi poate creste pretentiile, dar pentru primul sistem, asta e propunerea mea.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu NAD e ok, dar cu MM220 !?!?!? - stiu si eu!!! uite, poate linku asta ajuta:
http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=4&t=69527&start=0

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cris007



Conectat la: 07 Noi 2004
Mesaje: 45

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc baieti pentru sugestii, nu ma grabesc inca desi imi arde buza sa cumpar ceva chiar si azi (din fericire pot sa-mi ascult muzica la niste casti bune deocamdata).

Vroiam sa va mai intreb ceva. In general, din cate am inteles, in zona asta de pret avem de-a face cu amplificatoare din clasa A/B. Am inteles ca acestea merg pentru putere mica in zona A apoi comuta pe A/B. Nu reusesc sa-mi dau seama la aceste modele ce inseamna "zona de putere mica" in care merg in clasa A (am gasit la un amplificator Advance Acoustic specificat 10W in clasa A de exemplu dar la altele e greu de gasit aceasta informatie sau imi scapa mie). Are rost sa ma intereseze acest aspect sau imi pierd timpul?

Am vazut ca amplificatoarele pe lampi (cred ca voi le spuneti "lampase") au puteri mici. Asta inseamna ca trebuie cuplate la boxe sensibile, corect? Pot sa presupun ca daca iau totusi niste boxe sensibile (pana la urma cred ca de la boxe vine cea mai mare schimbare in calitatea sunetului) atunci se poate spune ca voi sta destul de mult in zona de amplificare clasa A pentru o auditie la volum normal?

In sfarsit, headphone amp-ul care vine cu un amplificator de acest nivel e decent (adica e ceva de mentionat in mod special la cineva) sau nu se compara cu ceva dedicat oricat de ieftin ar fi acesta (de exemplu Pro-Ject Head Box).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 3:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Cu NAD e ok, dar cu MM220 !?!?!? - stiu si eu!!! uite, poate linku asta ajuta:
http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=4&t=69527&start=0


topicul din link se refera la MM Supreme 200, ceea ce e alta calimera.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

florinfloreanu a scris:
diy-audio a scris:
Cu NAD e ok, dar cu MM220 !?!?!? - stiu si eu!!! uite, poate linku asta ajuta:
http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=4&t=69527&start=0


topicul din link se refera la MM Supreme 200, ceea ce e alta calimera.


O fi !!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In gama asta de pret nu cred ca ai clasa A pura.
Predive-ul amplifului e clasa A iar etajul final e clasa B.
Sau alte combinatii poate.

Cred ca nu are sens sa iti bati capul cu asta.
Boxe sensibile e greu de gasit. Ce buget aloci?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Noi 05, 2010 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cris007 a scris:


Vroiam sa va mai intreb ceva. In general, din cate am inteles, in zona asta de pret avem de-a face cu amplificatoare din clasa A/B. Am inteles ca acestea merg pentru putere mica in zona A apoi comuta pe A/B. Nu reusesc sa-mi dau seama la aceste modele ce inseamna "zona de putere mica" in care merg in clasa A (am gasit la un amplificator Advance Acoustic specificat 10W in clasa A de exemplu dar la altele e greu de gasit aceasta informatie sau imi scapa mie). Are rost sa ma intereseze acest aspect sau imi pierd timpul?


Amplificatoarele push\pull in clasa A\B functioneaza pana la o anumita putere (data de curentul de mers in gol) in clasa A. In momentul in care puterea creste si depaseste curentulde de mers in gol amplificatorul trece in Clasa B. De aceea se numesc amplificatoare in clasa A\B. Unii producatori, extind aceasta putere de functionare in Clasa A pana la 10W si nu ezita sa se laude cu acest aspect.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community