FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Jazz!!!
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 10:37 am    Titlul subiectului: Jazz!!! Raspunde cu citat (quote)

vad ca se discuta numai de house, electronica, etc. Cine are ceva de spus despre jazz ???! Eu in ultimul timp sunt un impatimit al Jazz-ului si al Blues-ului. Am trecut si eu prin faza aceea cu house, etc. dar a trecut.
Astept impresii despre Jazz. Numai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 10:37 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu sunt un impatimit al jazz-ului, dar nu numai. Ascult mai mult jazz clasic si swing, in special acustic. Imi place si cel electric dar intr-o anumita masura.
Una din cele mai "terifiante" experiente pe care am avut-o in ceea ce priveste muzica live a fost concertul Duke Ellington Orchestra (pe care am avut ocazia sa-i vad si ascult la Ateneul Roman).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A evolua pentru mine insemana a asculta si alte genuri de muzica, si acoperind incet-incet tot mai multe, nu a trece de la un gen la altul; se poate asculta jazz si fara a renunta la techno, pink floyd, beethoven, dream theatre, metallica, alphaville, etc. Eu nu ascultam jazz-ul, pentru ca nu il intelegeam, era prea greu pentru mine (pentr altii e greu pink floyd, desi le place, dar nu se omoara, desi ar vrea sa le placa mai mult), insa aveam si am toata stima pentru cei care asculta asa ceva. Mai nou am luat de la u nprieten niste discuri, si am ales unele piese de acolo, care, culmea, imi plac. Nu tot, deci unele nu ma incata asa de mult, dar altele... imi pare rau ca nu am ascultat pana acuma, parca. Asa ca eu sunt la inceput cu jazz-ul, dar in continua dezvoltare. Ce m-a enervat o data, locuiam cu un amic in chirie, si cand eu dormeam o data, el a pus jazz, si a plecat la bucatarie; daca punea alt gen, era ok, dar jazz-ul ala unde instrumentul de suflat iesea mult in fata celorlalte, m-a disperat, ca el a dat muzica tare, sa auda din bucatarie instrumentele care se aud mai fin, si deci la mine in camera se auzea trompeta mult prea strident, m-a deranjat, dar ce sa-i fac? Si toate aste se intamplau pe sculele mele, ca el a ramas la galeata cu becuri Embarassed . Cum eu voi continua sa ascult jazz, astept sa vad reactia lu' ai mei si a prietenilor, e o schimbare (in bine, evident), la care multi nu se asteapta de la mine. Am fost extrem de surprins sa gasesc o piesa jazz pe un album Pet Shop Boys, in 1995 au scos acel dublu CD Alternative, pe care este si aceasta piesa (care apare si ca fata B la nu stiu ce single), piesa in cauza fiind a 13-a si se numeste If Love Were All. Pe penultimul album Jean Michel Jarre mai sunt ceva tente de jazz.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MiniDisc a scris:
A evolua pentru mine insemana a asculta si alte genuri de muzica, si acoperind incet-incet tot mai multe, nu a trece de la un gen la altul; se poate asculta jazz si fara a renunta la techno, pink floyd, beethoven, dream theatre, metallica, alphaville, etc.

Prin '86, pentru mine nr.1 era fara drept de apel Pink Floyd. Am avut pe benzi aproape toata discografia PF, lipsindu-mi cateva coloane sonore. De atunci a trecut ceva timp, am ascultat destul de mult si nu stiu daca se cheama c-am evoluat dar in mod sigur m-am schimbat in ceea ce priveste muzica. Nu mai am rabdare sa ascult Pink Floyd, King Crimson, Yes, Colosseum, Jethro Tull, Genesis, Supertramp, samd. I-am ascultat suficient, acum ma plictisesc. Mai ascult din cand in cand o melodie-doua si schimb CD-ul. Nu mai am rabdare sa ascult blues (ma refer la "clasici" gen BB King). Mi se pare ca toti suna la fel si nu aduc nimic nou.
Acum ascult absolut orice muzica care imi cade in mana si mi se pare ca am devenit foarte selectiv. Cu greu gasesc ceva (de orice gen) care intr-adevar sa imi placa si, sincer, chestia asta nu imi convine nici mie. Dar asta s-a intamplat si n-am ce face.
Nici in materie de jazz nu imi place tot. Dar in jazz am cele mai mari sanse sa gasesc mai multa muzica care intr-adevar sa-mi placa si pe care s-o ascult si re-ascult cu aceesi placere. Deocamdata Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ooo , yeaaah Cool , that is what I like !

Ascult in ultimul timp ( de vreo 2 ani ) asa numitul Acid-Jazz . Este o combinatie de house cu progresive si cu jazz . Din cand in cand , in piesa raman numai solouri de clarinet , bass-sax , chitara sau pian acustic . Dupa un astfel de solo facut de oameni si inregistrat acustic ( nu midi ) intra basul facut pe Unimog sau pe contrabas . Iti da niste trairi ce eu nu pot sa le descriu in cuvinte .

Jazzul este si va ramane o muzica pentru oamenii care au trecut de bariera mentala a melodicitatii . Nu spun ca jazzul nu este melodios . Spun ca este deasupra . Ca sa poti aprecia un jazz de calitate trebuie sa asculti si sa stii foarte multa muzica inainte . Jazzul experimenteaza si improvizeaza in permanenta . Nu este o muzica " trecuta " sau pe care sa o poti potrivi unei anumite perioade . Este mereu nou pentru ca ofera sufletului trairi ce transced placerilor comune .

Fiecare iubitor de muzica poate gasi in jazz anumite piese sau interpreti care sa fie pe gustul lui . O greseala a celor care nu au rabdare este sa asculte doar cateva piese jazz , de acelasi gen si sa concluzioneze ca asta e jazul .


Ultima modificare efectuata de catre DJ DNA la Mar Mar 02, 2004 11:54 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Fiecare iubitor de muzica poate gasi in jazz anumite piese sau interpreti care sa fie pe gustul lui . O greseala a celor care nu au rabdare este sa asculte doar cateva piese jazz , de acelasi gen si sa concluzioneze ca asta e jazul .
Da, singurul lucru de care ai nevoie este sa ai acces la muzica potrivita pentru a descoperi jazz-ul intr-un mod cat mai usor si mai placut. Iti place rock-ul progresiv? Ok, incearca jazz-rock-ul (electric in general) si vei descoperi o bogatie si mai mare. La un moment dat singur vei lasa deoparte partea de fuziune si vei descoperi alte orizonturi. Si altele, si altele ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 2:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu iubesc jazzul.

Sunt atras mai ales de:
free-jazz : Art Ensemble Of Chicago, Anthony Braxton, etc...
forme mai noi: Erik Truffaz, Nils Petter Molvaer, Red Snapper ...
ciudatenii: John Zorn, Lounge Lizards, James Blood Ulmer ...

si altele
Sus
balauru



Conectat la: 20 Mai 2004
Mesaje: 75
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2004 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt un fan al genului, dar pt. iubitori pot oferi urmatoarele 2 discuri (copii).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2004 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le vinzi? Daca DA, cu cat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
taicanoe



Conectat la: 02 Sep 2003
Mesaje: 31
Locatie: Resita/Caras-Severin/Ro.

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2004 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vreau si eu (o copie) dupa al II-lea CD.
_________________
S'auzim numai de bine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
balauru



Conectat la: 20 Mai 2004
Mesaje: 75
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2004 3:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am originalele, numai copiile, deci nu am ce sa vand. Cine este interesat, un e-mail me cu nume+adresa, ca sa stiu unde sa le trimit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2004 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Ooo , yeaaah Cool , that is what I like !

Ascult in ultimul timp ( de vreo 2 ani ) asa numitul Acid-Jazz . Este o combinatie de house cu progresive si cu jazz . Din cand in cand , in piesa raman numai solouri de clarinet , bass-sax , chitara sau pian acustic . Dupa un astfel de solo facut de oameni si inregistrat acustic ( nu midi ) intra basul facut pe Unimog sau pe contrabas . Iti da niste trairi ce eu nu pot sa le descriu in cuvinte .


Da si tu niste exemple de formatii/cantareti m-ai facut curios.

balaure vreau si eu. Cum facem sa ne vedem? Hai luni la un baschet Wink.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
jpaul



Conectat la: 29 Iul 2003
Mesaje: 107
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2004 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe ce am pus mina recent:

Larry Coryell- Moonlight Whispers
Tuck & Patti- Chocolate Moment
Billy Cobham- The Art of Three
Sarah Vaughan- Saasy Swings The Tivoli
Bella Fleck & The Flecktones-Live At The Quick
Arild Andersen- Sagn
Anouar Brahem- Thimar
John Abercrombie- Open Land
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mie Iun 09, 2004 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD a scris:

Da si tu niste exemple de formatii/cantareti m-ai facut curios.)


The music played by a generation raised on jazz as well as funk and hip-hop, Acid Jazz used elements of all three; its existence as a percussion-heavy, primarily live music placed it closer to jazz and Afro-Cuban than any other dance style, but its insistence on keeping the groove allied it with funk, hip-hop, and dance music. The term itself first appeared in 1988 as both an American record label and the title of an English compilation series that reissued jazz-funk music from the '70s, called "rare groove" by the Brits during a major mid-'80s resurgence. A variety of acid jazz artists emerged during the late '80s and early '90s: live bands such as Stereo MC's, James Taylor Quartet, the Brand New Heavies, Groove Collective, Galliano, and Jamiroquai, as well as studio projects like Palm Skin Productions, Mondo Grosso, Outside, and United Future Organization. (cf. AMG All Music Guide )


din ce mai am prin casa:

Red Snapper
Troublemakers
Erik Truffaz
Sus
kai



Conectat la: 26 Apr 2004
Mesaje: 65
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2004 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ascult din cand in cand dar din pacate nu am CD-uri, numai mp3-uri jerpelite, tocmai din cauza asta ascult mai rar ca numa' ma enervez cat de prost sunt inregistrate(96 si 128 kb).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 1 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community