FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Canon A60 - da/nu
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
BeNnY



Conectat la: 25 Mar 2004
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2004 10:38 pm    Titlul subiectului: Canon A60 - da/nu Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor, sunt freshman aici Smile

Insa am nevoie de "parerea unor experti" Smile

Vreau sa-mi cumpar pana pe 10 aprilie un Canon A60 dar sa ajung pana in 200 de euro... As fi preferat sa-mi iau un Nikon insa in Romania nu prea se gasesc Nikon-urile (fapt care mi se pare o porcarie!) Asa ca as avea nevoie de parerea voastra. Merita Canon A60-ul?

Foto:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 25, 2004 10:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2004 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merita e un aparat f bun. Parerea mea ar fi sa-l iei de nou insa. Ceea ce e cam greu la 200 eur...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BeNnY



Conectat la: 25 Mar 2004
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2004 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca prin SUA e vreo 160-170 $ insa daca reusesc sa iau din SUA, mai bine iau un Nikon... nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Mar 26, 2004 9:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu. Eu tot canon mi-as lua. E mai bun. Problema e la vama daca il iei de afara. Desi daca vii cu el de gat ai mari sanse sa scapi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Soparla



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 126
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 26, 2004 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am jucat mult cu un Canon A60, dar nu sunt expert in foto digital. Ia te rog observatiile de mai jos ca din partea unui user obisnuit mai mult cu camere foto clasice.

PRO:
Aparatul este bun, are 12 moduri de lucru (inclusiv automat/semi/manual), face foto multumitoare in lumina redusa (chiar si fara blitz...) dar cele mai bune foto le-am scos afara. Are posibilitatea de a inregistra si filmulete in format AVI cu sunet, acum depinde de ce card ai. Aparatul foloseste FlashCard (sfatul meu este sa ai macar unul de 128 MB). Bateriile (acumulatorii) te pot tine un card de 128 MB, chiar si cu blitz (aprox 550 foto in rezolutie normala, 220 in rezolutie 1600x1200). Timp de expunere minim 1/1000 (il poti bloca la valoarea asta daca vrei sa iei foto in miscare rapida - ex. copii care nu stau locului Laughing ). Sistemul optic are aceeasi calitate ca la camerele Canon analoage mici (daca ai folosit) - nu te astepta insa la lentile de sticla...

CONS:
Ecranul din spate nu este protejat ca la A80, daca nu esti atent il zgarii usor. Intervalul intre foto este enervant de mare uneori (mai ales la foto in rezolutie mare) - cred ca e dat de timpul de incarcare pe card. Evident, ai o latenta de cateva zecimi de secunda ca la orice camera digitala... Ceea ce vezi prin vizorul lui (nu pe ecran) este mai putin decat ceea ce vei avea in final pe ecran (vizorul iti "taie" din marginile pozei).

Legat de alegere, depinde la ce vrei sa il folosesti. Daca ai nevoie de o camera foto robusta si cu care sa faci foto de calitate buna in situatii variate, poti sa il iei linistit.

Daca te intereseaza, spune-mi si iti trimit cateva mostre de foto pe PM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BeNnY



Conectat la: 25 Mar 2004
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 26, 2004 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai.... ma intereseaza!

Asta e o pasiune a mea asa ca n-o sa-l folosesc la ceva in special! Imi place foarte mult fotografia... Si acum a venit timpul sa-mi iau si eu un aparat Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 26, 2004 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EU am un Canon A60 si sunt foarte multumit de el. Pentru un utilizator Home este un aparat excelent si usor de folosit.

Daca are cine sa ti-l aduca din Germania, l-am vazut saptamana trecuta in magazinele Saturn la 189 EURO din care mai recuperezi 13% TVA. La vama daca nu ai cutie la el si-l ai atarnat de gat nu se uita nici draku.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 26, 2004 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

este un aparat bun....cumpara-l linistit. Isi merita banii.Bafta la fotografii cat mai reusite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Vin Mar 26, 2004 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DA, merita.
_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Ovideo



Conectat la: 16 Mar 2004
Mesaje: 18
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2004 9:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este f.bun pentru home user, am si eu unul cumparat anul trecut in august si sunt f.multumit de el, face poze super.Foloseste-l la rezolutie maxima!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BeNnY



Conectat la: 25 Mar 2004
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2004 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok! Sper ca ce am auzit despre el se va adeveri...

Acum... vreo sugestie de unde l-as putea cumpara? (De undeva din Romania - Bucuresti)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2004 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt doi importatori de Canon Digital: IT&S si Tornado.
IT&S are sediul pe langa hotelul Marriott pe calea 13 Septembrie - www.its.ro, cred ca daca te duci la ei le showroom iti vor vine.
Tornado, vinde prin parteneri (reteaua Twister), Metro si cred ca Carrefour.
Parerea mea este sa verifici preturile la Cora, Carrefour si IT&S. In Metro nu cred sa gasesti modelul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2004 11:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tornado au preturi mult mai bune.
_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MariusI



Conectat la: 21 Feb 2004
Mesaje: 83

MesajTrimis: Mar Mar 30, 2004 12:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut un A40 si acum am un A70. Iti spun ca daca ar fi sa mai aleg inca o data, tot pe astea le-as lua (in gama corespunzatoare de pret). Incearca totusi sa gasesti pe cineva care sa il aduca de afara, pentru ca aici dai pe el cat nu merita.

Ca raspuns la observatiile Soparlei:
- ecranul se protejeaza cu folie gen Hoodskin sau orice alta folie pentru PDA-uri
- timpul intre poze nu este mare, poate are el un card prea puturos..
- viewfinder-ul acopera cca 80% din imaginea captata, dar asta e un lucru normal in categoria asta de aparate (cred ca kork poate sa ma corecteze aici)

In concluzie, merita, e un aparat bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 30, 2004 9:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kork, relax, nu lucrez la IT&S sa le fac reclama. Sau poate lucrezi tu la Tornado Smile

Pe piata de IT pe care lucrez de 10 ani, preturile variaza chiar si la importator/distribuitor oficial in functie de diverse chestii. Nu are sens sa dam detalii aici.

Eu am recomandat IT&S pentru ca lucreaza direct cu End Userii si au showroom, pe cand produsele Tornado le poti gasi numai la partenerii acestei firme. Care parteneri pe langa cei enumerati mai sus ii poti gasi pe www.twister.ro. Am recomandat Cora si Carrefour pentru ca le livrez marfa si eu si stiu cum si cat negociaza si ce adaosuri isi pun. Daca au A60 in magazin 90% vor fi mai ieftine decat in orice magazin din Bucuresti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community