FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
mp3 - pro sau contra...
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
d_m



Conectat la: 07 Iun 2003
Mesaje: 14

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2003 11:24 pm    Titlul subiectului: mp3 - pro sau contra... Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca mai exista vreun pasionat al muzicii - si posesor de calculator in acelasi timp care sa nu aiba HDD-ul plin de muzica comprimata. Totusi, multi audiofili detesta orice forma de compresie a sunetului ce le picura`n timpane. Sunt doar carcotasi.. au dreptate? Poate fi inselat auzul de algoritmii de compresie intr`un mod eficient si multumitor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iun 08, 2003 11:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Iun 17, 2003 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

d_m, problema comporta abordari din multe puncte de vedere:
psiho-acustic, statistic-matematic si de ce nu, subiectiv.
Il avem in redactie pe Cristian care preda tocmai un curs de compresie audio la Facultatea de Electronica si Telecomunicatii.
E materie grea ce preda el acolo, asta fiind si motivul pentru care articolul sau despre algoritmi de compresie cu pierderi sau fara am decis ca nu va fi de un larg interes, sau nu chiar la primul numar HI-Fi&Multimedia.
La un moment dat risca sa degenereze intr-o carte intrucat are asa de multi termeni de explicat si paranteze in paranteze plus basics de conversie AD ca am fi produs multe nemultumiri privind continutul.
Daca sunteti interesati, vom publica pe site (sub ce forma o sa vedem) ceva pe aceasta tema, chiar niste fisiere de downloadat la care pana si o ureche needucata va putea sa faca diferenta intre un sunet original si copia lui MP3. Desigur vor fi alese cazurile cele mai defavorabile. Si pe mine m-a pasionat subiectul mult timp. Viitorul ne va arata cred directia MP3 si anume: Mobile Audio unde galagia traficului va acoperi imperfectiunile, mai mult decit atat dat fiind faptul ca aproape toate statiile MF din tara transmit MP3 locul de ascultat radio-ul va fi tot in masina, urmand ca SACD sau DVD-Audio sa intre in casele noastre. Cred ca cererea de amplitunere va scadea in favoarea amplifurilor chioare iar tunerul in forma lui actuala va fi racordat la NET dar asta este numai o speculatie. Despre codarea DolbyDigital vs DTS Cristian iti va spune mai multe. Ce trebuie sa retii este ca ce se mastereaza pe un CD, de exemplu nu este muzica in forma "originala" din studio ci una "alterata" ca sa sune mai bine. Atunci cu ce ne deranjeaza inca o modificare prin codare asa zisa cu pierderi? Este numai o problema ca esti constient ca a fost alterat originalul, asa cum stim de exemplu ca fata de ampliful din casa care are THD 0.01 % exista in magazin unul mai bun cu un ordin de marime pe care ni-l dorim dar nu vom face diferenta.
Despre audiofili ce sa-ti zic, detesta CD-ul si poate au dreptate desi contine informatia "fara pierderi" dar numai la capitolul codare, nu si la ingroparea armonicelor din spectrul de dupa 20 kHz.
Oricum, nu MP3-ul este cel mai bun format de compresie. Daca vrei, problema este similara cu a elimina numai informatia redundanta din fisier dupa digitizare asa cum face RAR-ul sau ZIP-ul sau a gasi algoritmi mai eficienti de compresie asa cum incearca JPEG-ul cu o fotografie. Unde trebuie sa intervina aproximarea: la conversia AD sau mai departe, dupa digitizare? Tocmai aici se lupta SACD cu DVD-Audio
Sau hai sa punem problema altfel: O gramada de producatori seriosi de DVD/CD Playere care s-au chinuit ani de zile sa-si faca unitatile cit mai performante si-au inclus acum compatibilitate MP3 pe ele. Nu o faceau, pierdeau cota de piata. Au facut-o pentru ca i-a fortat masa de consumatori desi, daca se respectau, n-ar fi cedat. La fel se intimpla acum cu nebunia compatibilitatii DivX a DVD Playerelor desi personal sunt de parere ca e o prostie atit timp cit nu gasesti doua CD-uri codate la fel. Totusi producatorii se lupta pentru includerea suportului Divx.
Natura ne-a facut imperfecti si daca n-ar fi fost asa probabil tehnica audio-video nu s-ar mai fi putut inventa, poate nici noi n-am mai fi existat si ma opresc aici ca nu vreau sa scriu revista pe forum.
Imi cer scuze fata de toata lumea daca intarzii cu raspunsurile dar vreau ca revista sa ajunga mai repede la voi.
Doru Petrescu,


Ultima modificare efectuata de catre Doru la Dum Noi 09, 2003 3:04 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
d_m



Conectat la: 07 Iun 2003
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mie Iun 18, 2003 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident, tehnic vorbind, nu te pot contrazice. In mod subiectiv insa, discutia suporta cateva delimitari. sunt detestabili indivizii care renega - in mod mai mult decat snob si ipocrit - muzica comprimata. (Cacofoniile se simt si`n scris? Smile) eu am un disc audio, facut din mp3-uri - Buddhist monks of Maitri Vihar Monastery - Mantras - care pt. mine este etalon in materie de inregistrari audio, alaturi de un extras al unui cor gregorian in Notre-Dame. Sunetul pare "perfect" - ca profunzime, relief, timbru etc. (Aici este indiscutabil aportul inginerilor de sunet care au facut inregistrarile cu pricina.) Sunt curios daca un connaisseur ar trece un "test" in care ar fi pus sa ghiceasca ce anume asculta - discul original sau un cd audio realizat prin reconversia mp3-urilor. Sincer sa fiu - daca mp3-urile au fost bine codate, l`ar pica cu brio, sau l`ar trece absolut arbitrar, indiferent de set-up-ul audio de referintza.
Pe de alta parte - conteaza indiscutabil in aprecieri si muzica preponderent ascultata de publicul la care ma refer.... dar despre asta in alt post.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2003 9:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

d_m,
nu am nimic impotriva mp3, dimpotriva, insa cunoscind cum se construieste mi-as dori sa pot edita "de mina" anumite pasaje asa cum fac in cazul masterarii DVD marile case de filme (variaza parametrii adaptivi impliciti la scenele "dificile"). Te cred ca esantioanele tale se aud bestial dar, neputind compara cu originalul, ramin cu indoiala in suflet sau mai bine spus cu neincrederea in faptul ca algoritmul de compresie a luat decizii "intelepte" pe toata lungimea track-ului. Ai dreptate cind spui ca genul de muzica ascultata influenteaza toleranta la MP3, mai mult conteaza si pe ce scule asculti muzica pentru a face diferenta.
Cum spuneam, walkman-ul si CD-ul din masina sunt una, alta e o sala de auditie cu scule si acustica ingrijit proiectata.
Altfel, am si eu citeva mii de mp3-uri pe hard pe care le ascult cu placere si fara multe mofturi. Doresc multa sanatate celor ce l-au inventat si au propagat astfel muzica pe net. Prea am ingrasat ani de zile buzunarele bulgarilor cumparind CD-uri la o calitate mai proasta de multe ori ca a MP3-urilor.
In ceea ce priveste cunoscatorii, pe un setup "de referinta", gresesti: 90% dintre ei vor face diferenta cu originalul unii mai inzestrati din prima, altii mai putin inzestrati dar cu oarecare cunostinte si experienta dupa a doua - a treia ascultare.
Cind spun cunoscator nu ma refer la cei ce stiu ce "scule" bune exista pe piata Hi-Fi si pot sa-ti povesteasca o zi intreaga, nici macar la unii care le poseda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
silviuc



Conectat la: 22 Iun 2003
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Iul 27, 2003 7:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce placa de sunet folosesti ?
ca veni vorba de mp3 - uri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
d_m



Conectat la: 07 Iun 2003
Mesaje: 14

MesajTrimis: Dum Iul 27, 2003 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nici nu merita mentionata aici. Da`mi voi lua anu` asta un Audiophile de la M-Audio. am facut o pasiune pt. brandu` asta......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
thedeady



Conectat la: 31 Oct 2003
Mesaje: 10
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Noi 09, 2003 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea mp3-urile sunt o solutie buna pentru cei neinteresati de superlative audio sau (ca majoritatea romanilor) fara prea multi bani.
Eram un mare fan al mp3-ului cat timp am ascultat CD-uri bulgaresti, dar dupa ce am pus mana pe cateva originale,unele chiar High Definiton (20 bit) mi-am schimbat total parerea.
P.S.Ar fi interesanta si o discutie despre SACD bazata pe experiente proprii nu teorii. Nu cred ca multa lume stie ce-i cu formatul acesta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Michidutza



Conectat la: 15 Noi 2003
Mesaje: 34
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DAca ascultam MP3 pe calculator conteaza si cu ce player le ascultam si ce decoder foloseste.DE exmplu o combinatie buna ar fi Winamp 2.XX cu decoderul MAD care cica ar fi cel mai bun!SI stie cineva de unde pot sa fac rost de winamp 2.7 ca parca a disparut de pe NEt!
DEspre auditia mp3 eu am statia legata la calculator printr-un cablu jack-2 mufe RCA,si placa de sunet integrata AC 97'."statia" Twisted Evil daca ma istie cineva un JVC MX-S2 daca a auzit cineva de el findca il am de vreo 6-7 ani cred, si-mi place cum se aud(intr-adevar nici n-am auzit vreoadata un sistem hi-fi)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
radu_s



Conectat la: 31 Iul 2003
Mesaje: 18
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru a scris:
. Daca vrei, problema este similara cu a elimina numai informatia redundanta din fisier dupa digitizare asa cum face RAR-ul sau ZIP-ul sau a gasi algoritmi mai eficienti de compresie asa cum incearca JPEG-ul cu o fotografie.


Exista deja formate de compresie "lossless".De exemplu : FLAC,SHN si altele.Problema lor este rata de compresie care este destul de scazuta.Am facut un mic test : am extras o melodie de pe CD-DA in trei formate : wav,mp3 (320kbps) si flac.Atasez cateva imagini cu rezultate.
Diferente exista dar nu am avut "material" serios pe care sa fac teste.
Va las pe voi sa incercati daca aveti timp si sa ne spuneti si noua parerile voastre.
Un link interesant http://wso.williams.edu/~jmaster/shnmp3/ cred ca mai interesant decat ce am postat eu. Wink

Bafta



test_mp3.jpg
 Description:
 Filesize:  48.01 KB
 Viewed:  188 Time(s)

test_mp3.jpg



flac_info.jpg
 Description:
 Filesize:  32.58 KB
 Viewed:  157 Time(s)

flac_info.jpg



test_flac.jpg
 Description:
Fisierele rezultate
 Filesize:  12.89 KB
 Viewed:  153 Time(s)

test_flac.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul MSN Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Michidutza a scris:
DAca ascultam MP3 pe calculator conteaza si cu ce player le ascultam si ce decoder foloseste.DE exmplu o combinatie buna ar fi Winamp 2.XX cu decoderul MAD care cica ar fi cel mai bun!

Winamp... Rolling Eyes
Parerea mea pur personala este ca Winampu'i slabut... Bine, exista si alte balarii pe piata, da' pana si Windows Media Playeru' mai bun. Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 2:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt pro mp3 pt ca este cel mai des intalnit format audio din calculatoarele noastre si mai sunt pro pt ca unele fisiere, daca sunt codate bine, nu se aude diferenta intre original si mp3.cam 80% din mp3-urile mele sunt codate acceptabil
sunt contra mp3-urilor pt ca pot fi codate foarte prost (15%) pt a ocupa putin spatiu pe hdd si prefer sa nu le mai ascult mp3, ci sa pun cd-ul audio daca il am, sau chiar sa-l cumpar
unele mp3-uri care sunt codate la 192 sau chiar 320 kbps se aud execrabil fata de unele codate la 128 kbps (restul de 5%)...in cazul acesta sunt contra mp3-urilor

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
misu



Conectat la: 23 Aug 2003
Mesaje: 33

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 12:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai baieti, la cate scule capabile se vand la noi , mp3-ul e rege!
fara o scula buna nici nu are rost sa ne batem capul...
apropo WINAMP : E DE CACAO.
va recomand MUSICMATCH JUKEBOX.
ce parere aveti despre ATRAC?
pe mine m-ar interesa f .mult articolele despre compresie.
si daca tot avem pretentii ridicate - compresia f. pierderi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

misu a scris:
mai baieti, la cate scule capabile se vand la noi , mp3-ul e rege!

Confused
In practica e vorba nu de cate scule sunt pe piata (sau cate gasesti), ci de puterea financiara... Un japonez micut cumpara the system of your dreams cu banii dati de unu' ca noi pe o placa de sunet si un sistem de boxe sateliti+subwoofer (si nu ma refer la Kef'u' sau Sony'u' aflate in discutie, OK? Wink ).
Iar pe urma vine... urechea si gustu' omului. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2004 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce vreau eu sa spun: Lucrurile din cate vad eu cam bat asa: cel mai bun mp3 redat pe un low-end hifi system, e o idee mai jos decat ATRAC3 -ul de la MD-ul meu MDS-JB930 din gama QS care scrie pe afisaj clar : HiFi MiniDisc deck...bla,bla... redat pe un sistem de amplif+boxe din anii 80 romanesc (dar care suna mult peste combine si galeti cu beculete (cu am citit in alt subiect pe acest forum); amatorii de mp3-uri imi scot ochii ca daca il faci la 320 nu se mai simte diferenta, pai ok, dar hai sa vedem cate piese de pe hardul tau sunt asa? Ideea e ca lumea nu le face la 320, dureaza mai mult facutul, si ocupa mai mult spatiu (ceea ce noi nu vrem de la mp3-uri); lumea isi ia muzica de pe net, multi nici nu stiu prea multe despre compresie, frecventa de esantionare, cuantizare si convertoare D/A, sau merg la prieteni cu hardul, il umple de muzica, si acasa "sa vezi CATA muzica am eu..." nu mai conteaza ca sunt jumatati de piese, se aud naspa (unele chiar la 192 sau mai sus codate) sau inceputul piesei contine sfarsitul piesei de pe CD-ul de pe care a fost tras, sau in timpul piesei se aud de parca ai asculat un CD murdar de praf, si mai tzacane cand si cand, enervant. Deci lumea nu are grija sa fie mp3-urile ok, le iau de pe CD-uri sau harduri fara sa se uite la calitate, si asa se imprastie mai departe; asta e ok pentru cei care asculta mp3-urile in boxele de calculator de inaltimea unui pix, si latimea uni mouse, insa pentru cei care vor HiFi.... traiasca CD-urile, vinyl-urile, SACD si DVD-A!
Am o banda de mag trasa de pe CD si redata pe un Rostov, prin ampliful ala din anii 80, prietenii mei nu m-au crezut cand le-am zis ca aia e banda de mag. Chiar banda aia de mag (19.005 cm/s)suna mult peste foarte multe mp3-uri.
Deci: eu sunt anti mp3, pro ATRAC3 sau mai bun!

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MiniDisc ia zii si mie exista codec ATRAC pt. PC (MS Windows) si player software Laughing sa aud si eu ce "poate". Parca e un format proprietar Sony dar se poate sa existe si CODEC software...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community