FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PICK-UP GALLERY
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 10:57 am    Titlul subiectului: PICK-UP GALLERY Raspunde cu citat (quote)

In dorinta de a stringe la un loc cit mai multe informatii despre pick-up-uri invit membrii forumului, posesori de astfel de scule, sa-si prezinte dotarea de acasa ( nu poze sau prezentari de pe net, ci acele scule care ii incinta zilnic).

Cred ca este util un astfel de subiect pentru toata lumea, mai ales pentru iubitorii si pasionatii de analog, dar si pentru cei mai "tineri" iubitori ai digitalului, pentru imbogatirea cunostiintelor.

As propune o prezentare de tipul:

1. modelul de pick-up ( sau pick-up-ri, uni sunt mai dotati)

2. model brat (sau mai multe dupa posibilitati)

3. tip cabluri si conectori

4. doze utilizate ( tip, caracteristici principale, pareri despre sunet si comportament)

5. preamplificator utilizat (caracteristici)

6. diverse accesorii (protractoare, perii, dispozitive de reglat forta de apasare, dispozitive de curatat viniluri, solutii de curatat si altele)

Pentru ca prezentarea sa fie cit mai completa ar fi bine de postat si poze (subliniez numai cu scule personale nu "avioane" de pretutindeni).

P.S.
Am deschis acest subiect si in dorinta de a revitaliza un pic forumul si pentru a scapa de polemicile din ultimul tip care cred ca deranzeaza pe toata lumea si din pacate nu aduc informatii noi.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 10:57 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttt



Conectat la: 13 Noi 2005
Mesaje: 195

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O initiativa salutara, mselescu.

Eu doar atat am de spus, neavand pick-up. Deocamdata. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As incepe eu:

1. Clearaudio Champion

2. Rega RB250ST

3. Clearaudio Sixstream cu RCA Nordost

4. Shure M92E : tip MM
nivel semnal 5mV
banda de fregventa:20Hz-18KHz
ac biradial 0,4x0,7mm
greutate 7,4gr
forta de apasare 0,75-1,5gr , optim 1,25gr
impedanta 47Kohm
sunet cald, cu o buna separare a canalelor, o buna imagine sonora cu multe detalii , un bas amplu dar cu o mica sibilanta a inaltelor mai ales spre sfirsitul discului

5. preamp pe lampi model MC767-RD pentru MM/MC
MM imput level 2,5 mV
MM imput impedance 47KOhm
MM signal to noise ratio 91dB
MC imput level 0,5mV
MC imput impedance 100Ohm
MC signal to noise ratio 86dB
Output impedance 100KOhm

6. Rega Stevenson alignament protractor v.2

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit pe forum ,la un alt subiect, ceva legat cu lauda de care are mai tare si mai.... scule acasa.

Eu nu doresc asa ceva ci o prezentare a ceea ce are fiecare legat de subiect.

Din ce am citit in ultimul timp pe forum la subiecte legate de pick-up, doze sau altele am sesizat ca un numar importat de membrii sunt dotati si cu asa ceva.

Va rog impartasiti si celorlati ce aveti si mai ales ce ati testat(doze, braturi, protractoare....) si ce impresii v-au facut.

Sa vedem: vinilul ramine REGE?

Hai nu fiti rusinosi si revitalizati informatiile despre analog, vinil , pick-up, doze....

P.S.

Poate se vor inspira si cei care nu sunt dotati cu asa ceva si cine stie poate va creste numarul iubitorilor de pick-up-uri si viniluri.

Pe alte forumuri sunt subiecte intregi legate numai de doze sau numai de braturi sau numai de accesorii sau numai de viniluri si mai pot continua.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar nu mai are nimeni pick-up sau le tineti secret?
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 6:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Unitra gs-431 si Technics SL-20
2. Bratele lor originale
3. Technics-ul are cablul si mufele lui, Unitra are Cordial si mufe WBT
4. Doza Clearaudio Aurum Beta pe Unitra , JVC Z-1 pe Technics
5. AKAI PR-A04 si unul pe lampi facut la pila
6. Perie de curatat viniluri Bandridge, Solutie Audio-Technica AT607 pt. curatat ace, alcool izopropilic pt sters curelele, procesor DBX (cass deck Technics RS-B 100), un ciocan mare de 5kg in caz ca ma enerveaza vreo scula.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea am asa mult timp sa descriu multe iar despre poze am tot pus pe aici, plus trebuie sa sterg din cele vechi, caci am utilizat tot spatiul alocat, dar in mare

TECHNICS SL M3 - cu armul sau de TITANIU si doza PICKERING si SHURE V15

http://www.hcmy.com/SL_M3.html

SANSUI SR 929 - Doza SHURE V15 si DENON DL 304 - un picap superb - fully manual, baza lacuita lemn pian, arata si functioneaza superb

http://www.classicsansui.net/Turntables.htm#SR838

DENON DF 47 - doza SHURE si GRADO GOLD

JVC QL Y5F - un clasic 1979 - doza SHURE V15 , AT ,PICKERING - brat servo control

http://cgi.ebay.com/JVC-Turntable-QL-Y5F-STANTON-Cartridge-681EEE-RARE_W0QQitemZ5868787891QQcategoryZ3283QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

AKAI APQ80 - Model cu soft touch switches

Acum ma uit dupa ceva mai exotic, as vrea sa gasesc un MICRO SEIKI dar si un Clearaudio master ref sau Acoustic signature - sa vedem ce iese
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Dual 704
2. Brat original
3. AudioNote ANC, cu Neutrik Pro.
4. V15 tip 3 (cu ac schimbat Confused )
5. Cel din amplificator
6. perie de curatat discuri, bula Smile
Au fost dar s-au dus: ProJect RPM4 , doze Grado, Benz ACE, Glider Number One etc...

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IR Babuin + CC : pareri despre doza Shure V15 (tip, carcteristici, cum suna)?

CC : cum au fost dozele testate? Cum sunau? Cum s-au comportat MC-utile de nivel mic cu pre-ul?

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre Benz ACE am scris AICI

Glider-ul (M) l-am avut sapt. trecuta, si l-a luat un prieten, asa ca am apucat sa il compar cu ACE-ul (L) (care acum e tot al lui hihi ).

Dpdv al echilibrului Glider-ul mi se pare cel mai liniar.
ACE-ul are partea de inalte f. usor in fata, iar cea de joase f usor in spate.
Ambele au aceeasi natura de sunet (evident) f. muzicale si f. precise
Se pot asculta piane si viori fara sa te zgarie pe timpan Laughing

Shure V15tip 5 am avut la proba acum vreo 2 sapt.
Dpdv al echilibrului, mi se pare usor mai basoasa, si cu inaltele usor atenuate. E capabila sa redea detalii fine, si ce are deosebit : basul pentru muzica dinamica Exclamation
"Loveste" bine.
In schimb nu are muzicalitatea dozelor MC.

Shure V15 tip 3 o am in continuare, dar fiind cu ac schimbat, nu merge la parametrii optimi (cred) . E un pic cam analitica, nu ma implica in muzica (preferam Grado-ul de pe RPM4 care e mai muzical, dar cam bleguta fata de Shure) destul de dinamica, dar cam "controlata" pe partea de bas. Pe muzica disco am preferat M92-ul de la Bogdan, comparativ cu V15tip3. Repet, nu o consider ca fiind OK, din cauza acului schimbat.

Daca voi mai cumpara vreun pick-up, cu siguranta va fi cu Glider pe el. Laughing

Nu am avut probleme cu dozele MC(L) si chiar mi s-a parut ca brumul e atenuat fata de alte MM-uri. Prietenul meu foloseste step-up transformer pentru Glider, si merge cu un preamplif MM.

Dozele le-am testat atat pe Dual cat si pe un Thorens (model mediu, nu mai stiu numarul)

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AM uitat sa precizez ca am un sertar plin cu doze MM/MC Pickering/Grado/AT/Denon/Sumiko/Koetsu/etcetc, unele inca sigilate, acuri de rezerva, discuri /vinil de test, niste dispozitive de reglat dozele, ceva perii pt vinil de carbon si pt curatat acele, fel de fel de lichide si geluri, fel de fel de vibrapoduri, fel de fel de maturi de cauciuc,de plexi,etc,un aparat de spalat discurile, mai multe preampuri MM/MS solid state si astept acum pe lampi. mai am un dispozitiv care se monteaza pe baza si sterge/deprafuieste discul in timpul mersului, apoi citeva mii de viniluri - tot soiul de muzica, citeva de 180-200 grame audiofile, cam 75% din ele le-am gasit sigilate !
Despre SHURE V15 - cel mai mult imi place cum suna TYPE IV cu ac de berillium , nu cel micro-ridge

Acum trebuie sa ma decid intre cele 3 -

Acoustic Signature analog one - http://www.needledoctor.com/core/media/media.nl?id=7&c=ACCT106601&h=ec2b4065ab8c30f693b7

Clearaudio master ref -
http://www.needledoctor.com/core/media/media.nl?id=21&c=ACCT106601&h=e0e54920e1d9925f4b37

sau ceva f.rar Microseiki DDX-1000 cu o doza MC Koetsu urushi

MICRO SEIKI DDX-1000



Ultima modificare efectuata IR Babuin la Mar Mar 07, 2006 11:24 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.Dual 1219 montat in chiuveta de marmura Very Happy . specificatii aici http://dual-reference.com/tables/1219.htm
2. brat original. Mai am un brat de unitra GS si unul de NAD, pe care vreau sa le folosesc la niste pick-up-uri DIY.
3.Cabluri de microfon
4. montata in momentul asta o doza Shure M91MG-D de aceiasi varsta cu aparatul,insa noua. Foarte asemanatoare la sunet cu M92E-ul cunoscut.Mai am una M92E. Posibil sa-mi vina din america la sfarsitul lunii cateva M97xE
5. Preu cu tuburi 6N1P-E facut la pila, vorba lui Gore.
6. perie cu brat care merge inaintea dozei pentru praf si sarcini electrostatice( se leaga print-un fir la sasiu)
7. ciocan nu am, dar imprumut de la Gore ca am inteles ca stam in acelasi cartier.
Am pus poze la DIY, insa mai pun una aici si sper sa se vada peria de care vorbeam.

_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schimba cablurile de microfon ca sunt pt surse cu impedanta mica.
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 07, 2006 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce-mi recomanzi?
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mie Mar 08, 2006 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogdan69 a scris:
Ce-mi recomanzi?

Cordial pt. instrument(chitara electrica) sau vezi Neotech(la audioconcept).
Au ceva bun, balansat, la 3 euro/m, si mufe OK.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Urmatorul
Pagina 1 din 16

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community