FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
mag tesla b115 sau cm 130?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
btecus



Conectat la: 03 Noi 2005
Mesaje: 151
Locatie: brasov

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 1:08 am    Titlul subiectului: mag tesla b115 sau cm 130? Raspunde cu citat (quote)

salut
am vandut demult magnetofoanele, din cauza lipsei de performanta (mergeam pe 3 rostovuri)
bani de akai nu am avut niciodata..si cand am facut rost de ei, am gata in picup, discuri si boxe..

acum mi-a venit asa un pititc cum ca as vrea sa iau un tesla b115 (demult imi placea cum cum sunau benzile imprimate pe el, inalte calde, si bas dinamic desi are capetele moi si e pe curele)

bugetul este mic si il iau pt un moft..sa am cateva benzi pe care sa fac o super selectie italo si atat

sant mai multe : b115 (pt cine stie: care e diferenta intre b113, b115 si b116), cm 130 si cm 160 (iarasi care e diferenta intre cm 130 si cm 160 ca mi se pare ca arata identic)

ca performante, nu se ridica la un akai (desi la akai sunetul este metalic, denaturat dupa parerea mea)..
dar ce spuneti?

ce model sa iau? exista diferente tehnice intre modelele enumerate mai sus?

multzam

_________________
nobody's perfect...i'm nobody
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 1:08 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut. B115 este identic cu Cm130 la preamplif, osc de imprimare, et final, in afara faptului ca cm 130 are VUmetru pe leduri. Cm160 este un cm 130 fara etaj final, la fel cum este b116 fata de 115 , 113 nu am avut ocazia sa il vad in fata ochilor. Dar din ce imi aduc aminte, un b115 sau cm 130 pe iesirea de MONITOR, cu capetele noi reda foarte bine iar dupa urechea mea asi da un plus la sunet Teslei in defavoarea oricarui akai. Acum tu ramane sa alegi ce vrei, dar vezi ca au o mecanica foarte proasta si greu de reglat, are un sistem de ambreiaj la derulare cu ceva rotite de cauciuc, care isi pierd aderenta in timp. Oricum, succes in achizitionare.
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
btecus



Conectat la: 03 Noi 2005
Mesaje: 151
Locatie: brasov

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi mult pt informatii...din ce stiu am 2 cunostinte ce detin fiecare unul din cele 2 maguri din titlu...b115 l-am vazut personal si pot spune ca este rulat incredibil de putin..la fel si benzile persoanei..sa vad si depsre celalalt daca pot spune acelasi lucru...il voi folosi destul de putin, doar in momentele de "sarbatoare" Laughing
sper sa nu ma lase f repede mecanica (stiu ca e sensibila)

mersi inca o data Wink

_________________
nobody's perfect...i'm nobody
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 12:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Repet, suna bine numai pe iesirea de MONITOR, pe cea a boxelor se aude ca naiba, amplificate pe niste MDA 2020 daca imi aduc bine aminte.
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
btecus



Conectat la: 03 Noi 2005
Mesaje: 151
Locatie: brasov

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oricum il folosesc ca deck..deci pe acea iesire...e cel mai bine.
_________________
nobody's perfect...i'm nobody
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community