FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Salut! am si eu un kashtan 1 si cateva intrebari....pls help
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Kashtan-1



Conectat la: 09 Dec 2008
Mesaje: 56
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 8:55 pm    Titlul subiectului: Salut! am si eu un kashtan 1 si cateva intrebari....pls help Raspunde cu citat (quote)

Salut:) sunt mare pasionat de maguri,dar nu ma pricep prea bine la electrotehnica,pt ca acum invat:)
Cand l-am luat,avea probleme: Vu-metrele ramaneau blocate pe maxim si nu miscau nimic, si avea ceva probleme cu calitatea la sunet(in sensul ca daca il dadeai mai tare,incepea sa distorsioneze rau de tot....probabil l-am dat eu prea tare,de la PC pt ca nu mergeau VU,dar marog...)
Fiind rusesc,e clar acre e problema:condensatoarele....(am mai avut kashtanuri cu probleme din astea,si de la condensatori era:D)rusii sunt pur si slimplu anti-talent la condensatoare...acum schimb toate condenstaoarele de tabla din el...:sunt 5 mari,si inca cinci placi cu condensatoare,mai sunt 2 pe placa de baza,si cateva pe o placa de langa traf.
Problema e ca,pe ele nu scrie clar ce capacitate au...scrie un cod,pe care de-abea l-am priceput.....deci nu scrie de exemplu(cum ar fi unul din ala mare) 2000uF(micro-farazi)/50V ,ca scrie 50B2000MK si un zero taiat
Pana mi-a explicat cineva,ca asta e marcarea ruseasca a condensatorilor....
deci 25B200mkvid e defapt 200uF/20V corect?:)va rog sa-mi confirmati care stiti...
bun...mai sunt ceva condensatori, pe care scrie 47+-20%15B....bun,15B,e 15V....dar 47plusminus20%? habarn-am ce e? cum sa fac cu astia?cu ce sa-i inlocuiesc? pe schema electronica a magnetofonului,scrie ca aia tre`sa aiba 50uF...iar pe conzi scrie 47+-20%....ce sa pricep defapt?
iar pe aia cinci mari,pe tori scrie 50b2000mkvid...deci au toti aceeasi capacitate nu? adica 2000uF/50V nu??numai ca sub codul asta scrie un numar....pe doi scrie 8811, pe alti 2 scrie 8708 iar pe al cincelea scrie 8807....iar deasupra codului, K50-20,pe toti!! deci sa inteleg ca exista diferente de capacitate intre ei????
daca ii inlocuiesc pe toti cu 5 condensatori 2000uF/50V identici...ii vreo problema??? pt ca si astia is identici ca si dimensiuni ....numa numerele alea difera...oare ce-or fi??

so,daca ma apuc sa schimb toti condensatorii de tabla din mag, ca oricum asta tre sa fac....bine am citit eu capacitatile? bine fac ce fac? sa nu dau baniii pe ei degeaba...

a si inca ceva...cam cat credeti voi ca ar costa un condensatori din asta de 2000-3000uF/50v??dar aia mai mici,cum ar fi unul de 200uF/25V sau unul de 5uF/16V? daca ati mai schimbat si ma puteti ajuta cu pretul,va rog mult!!!!ca as vrea sa stiu la cat o sa ies(sa fac o aproximare)...ca nu-s prea multi,oricum,din cate vad,kashtanul nu prea are multa electrotehnica in el...


multumesc mult si astept si parerea voastra...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 8:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 10:15 pm    Titlul subiectului: Re: Salut! am si su un kashtan 1 si cateva intrebari....pls Raspunde cu citat (quote)

Kashtan-1 a scris:
deci 25B200mkvid e defapt 200uF/20V corect?:)va rog sa-mi confirmati care stiti...


da,sunt condensatori de 200uF la 25V

Kashtan-1 a scris:
bun...mai sunt ceva condensatori, pe care scrie 47+-20%15B....bun,15B,e 15V....dar 47plusminus20%? habarn-am ce e? cum sa fac cu astia?cu ce sa-i inlocuiesc?...



sunt condensatori de 47uF la 15V cu toleranta de +/-20%

Kashtan-1 a scris:
pe schema electronica a magnetofonului,scrie ca aia tre`sa aiba 50uF...iar pe conzi scrie 47+-20%....ce sa pricep defapt?


ca,in loc sa puna de 50 au pus de 47,aia nu e nici o problema


Kashtan-1 a scris:
iar pe aia cinci mari,pe tori scrie 50b2000mkvid...deci au toti aceeasi capacitate nu? adica 2000uF/50V nu??numai ca sub codul asta scrie un numar....pe doi scrie 8811, pe alti 2 scrie 8708 iar pe al cincelea scrie 8807....iar deasupra codului, K50-20,pe toti!! deci sa inteleg ca exista diferente de capacitate intre ei????
daca ii inlocuiesc pe toti cu 5 condensatori 2000uF/50V identici...ii vreo problema??? pt ca si astia is identici ca si dimensiuni ....numa numerele alea difera...oare ce-or fi??


codul respectiv este un cod de fabricatie,tu poti pune condensatori de 2200uF la 50V(nu cred ca vei gasi de 2000uF



Kashtan-1 a scris:
a si inca ceva...cam cat credeti voi ca ar costa un condensatori din asta de 2000-3000uF/50v??dar aia mai mici,cum ar fi unul de 200uF/25V sau unul de 5uF/16V? daca ati mai schimbat si ma puteti ajuta cu pretul,va rog mult!!!!ca as vrea sa stiu la cat o sa ies(sa fac o aproximare)...ca nu-s prea multi,oricum,din cate vad,kashtanul nu prea are multa electrotehnica in el...


nu stiu sa-i spun exact cat costa,cauta si tu la magazinele online,dupa parerea mea ajungi undeva la 70-80lei daca ii schimbi pe toti. Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2008 6:57 am    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

NU vad de ce ai postat trancota asta la pro audio , dar fie Rolling Eyes Personal nu asi investi nici macar 5 ron in acest mag doar daca m-ar lega ceva anume de el....Oricum daca ii schimbi electroliticii si faci ceva reglaje in preamp , suna chiar super ok ptr un mag comunist (eu inca am unu kashtan simplu de la un user de aici si suna super ok!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Kashtan-1



Conectat la: 09 Dec 2008
Mesaje: 56
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2008 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult! inafara condensatorilor,sculele rusesti mi se par chiar ok:) eu acum invat electrotehnica,si nu eram prea sigur cu codurile astea...dar va multumesc mult la toti pt raspunsuri,acum am inteles!SmileWink am kashtanul asta si ceva boxe...care suna destul de bine....si va merge si mai bine dupa schimbarea conzilor:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Kashtan-1



Conectat la: 09 Dec 2008
Mesaje: 56
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2008 9:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si oricum,nu am bani pt maguri mai performante inca Very Happy de aceea am preferat kashtanul deocamdata Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2008 9:30 am    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu am avut bani de maguri performante , dar cu timpul au aparut ele. Cea mai mare greseala a fost ca nu vroiam sa le vand desi de multe ori am primit niste sume chiar foarte bune! Tare bine m-am simtit cand am avut primul mag akai in dormitor.......iar faza ca sculele rusesti ti se par ok , este o iluzie , asta pana cand vei pune mana pe ceva japonez. Succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Kashtan-1



Conectat la: 09 Dec 2008
Mesaje: 56
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2008 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai cum propui tu sa-mi iau akai??? ii cateva sute de euro unu`poate chiar mii...de unde atata amar de bani? degeaba visez la akaiuri...si unu stricat ii o gramada de bani:(
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Kashtan-1



Conectat la: 09 Dec 2008
Mesaje: 56
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2008 6:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inca n-am banii nici pt condensatori la kashtan! nici astia nu cred ca o sa-i schimb totzi...pentru cei care au bani,nu-i nici o problema la achizitionarea sculelor pro...dar cei cu fara bani,trebuie sa se multumeasca cu scule mai ieftine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2008 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kashtan-1 a scris:
inca n-am banii nici pt condensatori la kashtan! nici astia nu cred ca o sa-i schimb totzi...pentru cei care au bani,nu-i nici o problema la achizitionarea sculelor pro...dar cei cu fara bani,trebuie sa se multumeasca cu scule mai ieftine...


Stai linistit si nu-ti face inima rea! Indiferent cati bani ai, daca faci un lucru cu pasiune si placere, este bine!

Indiferent daca este un Kashtan sau un Akai, Technics sau mai stiu eu ce, daca iti produce bucurie sa lucrezi la/cu el este excelent.

Spor la reconditionarea magnetofonului!

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2008 9:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu imi doresc sa fac rost de un Kashtan-1 de undeva, poate ar avea cineva sa scape de el.Am un Kashtan negru si vreau sa fac pereche.Si de asemenea doresc sa repar un asemenea magnetofon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kashtan-1



Conectat la: 09 Dec 2008
Mesaje: 56
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2008 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite...cu boxele care se vad in poze, am reusit sa crap azi coltul de la sticla de la usa(l-am dat la maxim)...folosint kashtanul negru...spun ca aceste maguri sunt scule bune, pentru ca,nici chiar logitech5500 digital,sau combinele sony nu se aud atat de tare si de clar...simti basul in tine,danseaza toate matzele...dupa 5 minute, nu ammai auzit aproape de tot...iar pe el in spate,scrie 15 wati... astia da 15 wati reali! daca asta inseamna 15 wati reali,oare ce-or fi insemnand cateva mii?
Am conectat kashtanul negru de calculator,am o placa de sunet creative soundblaster 4 pro...5.1,si l-am dat atat de tare,cat a mers pana nu a inceput sa distorsioneze,dar nu a distorsionat nici la maxim....doar un pic daca dadeam la maxim de la calculator,dar eram pe 90% cu volumul...
stiu ce poate un kashtan, degeaba imi tot zice toata lumea ca nu is scule bune...un kashtan,ii instare sa te lase fara auz daca exagerezi...eu era s-o patesc. abia astept sa-l repar pe celalalt,ca deja stiu ca poate mai mult decat asta negru...mai margea ceva camd l-am adus;)

doar o intrebare mai am: mai sunt 2 condensatori mici pe placa de la vumetre,si inca cativa ...cred ca vreo 5 pe o placa de langa traf...mai are rost sa-i schimb si pe astia? daca ii schimb pe toti ceilalti...

multumesc mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2008 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kashtan-1 a scris:
uite...cu boxele care se vad in poze, am reusit sa crap azi coltul de la sticla de la usa(l-am dat la maxim)...folosint kashtanul negru...spun ca aceste maguri sunt scule bune, pentru ca,nici chiar logitech5500 digital,sau combinele sony nu se aud atat de tare si de clar...simti basul in tine,danseaza toate matzele...dupa 5 minute, nu ammai auzit aproape de tot...iar pe el in spate,scrie 15 wati... astia da 15 wati reali! daca asta inseamna 15 wati reali,oare ce-or fi insemnand cateva mii?
Am conectat kashtanul negru de calculator,am o placa de sunet creative soundblaster 4 pro...5.1,si l-am dat atat de tare,cat a mers pana nu a inceput sa distorsioneze,dar nu a distorsionat nici la maxim....doar un pic daca dadeam la maxim de la calculator,dar eram pe 90% cu volumul...
stiu ce poate un kashtan, degeaba imi tot zice toata lumea ca nu is scule bune...un kashtan,ii instare sa te lase fara auz daca exagerezi...eu era s-o patesc. abia astept sa-l repar pe celalalt,ca deja stiu ca poate mai mult decat asta negru...mai margea ceva camd l-am adus;)

doar o intrebare mai am: mai sunt 2 condensatori mici pe placa de la vumetre,si inca cativa ...cred ca vreo 5 pe o placa de langa traf...mai are rost sa-i schimb si pe astia? daca ii schimb pe toti ceilalti...

multumesc mult
Cred ca ar trebui sa mai citesti. Ar trebui sa pui mana pe ceva scule japoneze. Fara suparare dar ai scris NUMAI TAMPENII Embarassed Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Kashtan-1



Conectat la: 09 Dec 2008
Mesaje: 56
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2008 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

imi produce mai multa bucurie sa lucrez cu un kashtan,decat cu alte marci,pt ca de cand ma stiu io din ce am auzit de la batrani,prin zonele astea daca nu in toata tara,kashtanul era baza in discoteci,radiori...etc
imi face mare placere sa lucrez cu astfel de maguri,pentru ca stiu ce pot!
niste discoteci ce se faceau cu kashtanurile...de numa se scutura pamantu`
io consider ca un kashtan,e binevenit in casa oricarui colectionar,sau pasionat...chiar si cu problema condensatorilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Kashtan-1



Conectat la: 09 Dec 2008
Mesaje: 56
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2008 12:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mnoah asta-i buna...ai fost sa vezi cu ochii tai de faci astfel de observatii?Smile)
pun pariu ca n-ai avut niciodata un kashtan!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2008 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kashtan-1 a scris:
imi produce mai multa bucurie sa lucrez cu un kashtan,decat cu alte marci,pt ca de cand ma stiu io din ce am auzit de la batrani,prin zonele astea daca nu in toata tara,kashtanul era baza in discoteci,radiori...etc
imi face mare placere sa lucrez cu astfel de maguri,pentru ca stiu ce pot!
niste discoteci ce se faceau cu kashtanurile...de numa se scutura pamantu`
io consider ca un kashtan,e binevenit in casa oricarui colectionar,sau pasionat...chiar si cu problema condensatorilor.
Intamplator , numai discotecile de la tara erau alimentate probabil de kashtan. La radiouri si teatre am vazut numai REVOX si un sony, toate in 2 piste.Baza.....da , poate in beci Shocked Un colectionar care se respecta, nu se murdareste nici cu rostov, mai ales kashtan!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community