FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Canon A610 sau Nikon D50?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 20, 2006 11:11 am    Titlul subiectului: Canon A610 sau Nikon D50? Raspunde cu citat (quote)

Va rog nu dati cu pietre, inca!
Probabil multi vor zice "Clar, de departe Nikon". Dar, avand in vedere ca nu imi castig painea din pozat, ce recomandati? De fapt ce poti sa faci cu Nikon si nu poti cu Canon? Sunt lucruri pentru care poti afirma ca "Aaa, Canon nu poate asta, asta si asta, deci un Nikon." Din pacate experienta mea in acest domeniu se limiteaza la aparate analogice gen Smena, P&S si cam atat. Asa ca va rog sa-mi spuneti cateva pareri legate de cele doua.
Ce ma stept de la un aparat: sa faca poze, sa acopere cam toate situatiile (portret, macro, arhitectura, peisaj), sa aiba setarile manuale si automate.

Revin cu alte detalii mai incolo, multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 20, 2006 11:11 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Lun Mar 20, 2006 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de ce compari bicicleta cu mopedul? Pegas cu semicursiera? dintre atatea aparate cum ai ajuns la acestea doua si de ce?
Faptul ca ai ajuns sa compari mere cu pere (point&shot cu DSLR) ma face sa cred ca te ard banii in buzunar si nu stii exact pe ce anume si de ce vrei sa-i cheltui. Daca eu fac efortul sa compar merele cu perele de amorul artei (da, este un efort) ce te face sa crezi ca nu te vei strica la stomac?

p.s. - nu te supara, incerc sa evit estimarea unui aparat in raport cu altul (Nikonul invinge hands down) ci in raport cu utilizatorul care, in caz contrar, risca sa ramana nemultumit indiferent care aparat e mai tare decat celalalt.

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 20, 2006 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aveam 2 presimtiri:
- prima ca o sa fiu biciuit pentru alaturare
- a doua ca Adwiser o sa fie autorul, desi la el ma gandeam sa cer ajutorul (mai deunazi recomanda Nikon D50 dar in comparatie cu Canon EOS 350). Nu ma supar ca m-ai bestelit, stai linistit.
Dece am ales cele doua aparate: sunt reprezentative, cred eu, pentru categoria lor.

Ce incerc eu sa aflu este nu care aparat e mai tare ci per ansamblu care e solutia mai buna. E clar Nikon rules dar si pretul e triplu si mai bine chiar in comparatie cu Canon. Avand in vedere pretul si raportand la asta partea functionala, se merita un Nikon?

Desi cred ca raspunsul tot eu trebuie sa mi-l dau: sunt in tabara merelor sau a perelor. Cred ca intai asta trebuie sa mi-o lamuresc.

P.S.: scuzati-mi abordarea total amatoriceasca a problemei. Inca incep sa-mi pun intrebari, sa vad ce vreau defapt. Acu' citind ce am scris cred ca imi trebuie un psiholog nu un forum de foto&video digital, dar trebuia sa imi spus pasul, cine stie de unde sare solutia. Dar cred ca nu e doar o problema singulara, si nu e una chiar usor de rezolvat. As pune pariu ca sunt destui care "au cu ce" dar sunt in dubiu ce sa aleaga: un P&S sau un DSLR. Un raspuns de tipul "Esti pro ia-ti DSLR, esti amator ia-ti P&S" nu cred ca multumeste intotdeauna. Problama e ca in domeniul asta nu prea exista solutii de mijloc: daca de exemplu intre o placa video slaba si una buna exista cateva nivele de optiunii, in domeniul foto situatia e clar delimitata: P&S si DSLR. Oare este chiar asa de clar? Oare SLR-urile sunt chiar atat de perfecte sau P&S sunt chiar atat de slabe? Am ignorat voit DSLR-like-urile care din punctul meu de vedere nu sunt o optiune cel putin din punct de vedere al pretului destul de apropiat de SLR, performantele nefiind intotdeauna chiar asa de apropiate. Idea ar fi daca recomandati unuia la inceputul drumului in era asta a fotografiei digitale un SLR (mai) scump si pe care probabil nu il poate folosi la adevarata capacitate, sau un P&S comod, mai ieftin, mai de nasul lui.

P.S.2:
- nu ar trebui sa se simta nimeni obligat sa raspunsda vreunui topic. AdWizer, probabil esti ocupat, nu presez pe nimeni cu nici un raspuns. Daca aberez si chiar asa este nu ma bagati inseama, ma linistesc pana la urma.
- nu vreau sa ma ajutati in comparatia a 2 aparate total diferite ci a doua solutii aparent diferite, dar ambele avand acelasi scop.

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 20, 2006 6:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceasta problema poate fi solutionata doar de persoana ta. Nu am de unde sa stiu eu, AdWiser sau altcineva ce iti doresti tu... Depinde si de bugetul de care dispui... Very Happy

Personal as lua D50-ul Laughing

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
x1x2



Conectat la: 25 Mai 2005
Mesaje: 153
Locatie: Romania

MesajTrimis: Lun Mar 20, 2006 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca raspunsul corect care trebuie sa-l afli nu este ce face unul si ce nu face celalalt ci cum face unul fata de celalalt, fiindca in principiu toate aparatele digitale au cam aceleasi facilitati (te citez "portret, macro, arhitectura, peisaj").
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hulubei



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 489
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Lun Mar 20, 2006 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu, nu! Ascultă bine la AdWiser. Cred totuși că nu ai ce face cu un dSLR, sincer îți spun. Ești atât de nehotărât că o să-ți bați joc de D50 până treci de pozele stupide, dacă vei trece de ele vreo data. Sigur vei vrea să alegi ceva cu mulți x.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mar Mar 21, 2006 1:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eh, nu te supara. Cum te raportezi la lucrurile complet necunoscute? Te enerveaza? Iti provoaca curiozitatea? Iti place sa inveti sau esti genul comod?
Pierzi vremea sa instalezi programe complicate pe computer din pura curiozitate sau esti genul care sparge tastatura cand invinge computerul ?
Am vazut tot felul de oameni. Un coleg ma ruga in zi de craciun sa-l scot din rahat ca vrea sa cumpere de urgenta un computer pt. fetita. Comanda exacta a fost "da sa fie unul in care sa nu mai trebuiasca sa bag bani". Dupa o saptamana devenisem de-al casei pentru ca omul (pedant de altfel) stergea tot ce gasea sub radacina pe motiv ca "erau acolo niste chestii, era dezordine" Laughing
Absolut surprinzator (pt mine cel putin) in mai putin de o luna omul s-a prins cum statea treaba. Fiind un intuitiv a prins spilul si a inceput sa-i placa. In doua luni formata hardul si reinstala sistemul de operare. Dupa 6 luni era in plina cursa a inarmarilor si cheltuia enorm pe componente din ce in ce mai scumpe si performante. Noroc cu copilul ca era genul intelegator Wink
Pe de alta parte am vazut si oameni care (fara sa fie prosti) aveau un echilibru sufletesc atat de fragil incat se enervau monstruos si sufereau cumplit cand trebuiau sa admita ca sunt atehnici. O luau ca pe o ofensa personala si in cel mai scurt timp ajungeau sa urasca aparatul respectiv ba chiar intreg domeniul si tot ce avea legatura cu acesta.

Aparatele prosumer sunt privite cu oroare de unii dar reprezinta o salvare pentru ceilalti. Nu exista un adevar absolut.
Trebuie sa te gandesti ca un aparat mai complex presupune atat o curba de invatare mai abrupta cat si (de ce nu) eforturi de intretinere mai mari (stii sa cureti un ccd? iti tremura mana si ai blackouturi ca ciomu?)
Poate pe de alta parte sa apese cine stie ce parghie misterioasa declansand o pasiune de-o viata si poate cine stie, tu vei da lectiile mai incolo...
Dar daca esti genul timid, care in veci nu va fi in stare de dragul unei imagini sa se propteasca taraneste pe picioare in mijlocul strazii si sa ridice o hardughie de aparat, orientandu-l spre niste trecatori straini si poate ostili, in timp ce copiii fac hora in jurul sau...poate un aparat mic si care nu presupune eforturi de intretinere si cu o curba de invatare moderata... Wink

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Calin Andra



Conectat la: 20 Feb 2004
Mesaje: 253

MesajTrimis: Mar Mar 21, 2006 1:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser are dreptate. Poate pentru inceput o camera P&S poate fi mai buna decit un DSLR care din cauza faptului ca nu stii sa-l folosesti si sa storci din el tot ce poate poate te va deceptiona si prin faptul ca ai dat bani pe el si nu e la asteptarile tale te va indeparta de ceea ce vrei sa faci. Eu zic sa iti iei un A610 (sau poate un S3IS sau S2IS) pina inveti sa folosesti o camera digitala iar mai apoi daca te hotarasti ca iti place si vrei sa treci de la amator la profesionist sau macar amator cu pretentii iti iei un SLR. P&S poti sa-l folosesti in continuare ca al doile-a aparat fara sa-ti fie rusine cu el. Probabil se vor ivii situatii cind se va dovedii mai util decit un voluminos DSRL cu ditamai teleobiectivul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 21, 2006 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar asa atehnic nu sunt, mai stiu cate ceva si eu, desi poate din ce am scris mai sus nu se deduce. Teoretic, cel putin in domeniul foto cam inteleg, practica insa ma omoara. Si deaceea am deschis topicul asta. Adica, din punct de vedere practiv un P&S nu poate face ce face si un DSLR. Evident, sunt constient de ce poate un DSLR, sunt constient de dimensiuni, de costuri, e incomod, pana il scoti din geanta, pana montezi obiectivul, etc.. Una e sa te plimbi lejer prin Viena si sa pozezi cladiri, biserici, altare, parcuri si alta e sa cari dupa tine trepied, aparat, obiective. Am avut experienta asta cu trepiedul, a tinut vreo cateva zile, a meritat, insa ce aparat aveam eu (un yashica P&S zoom 2x, vreo 5 setari minimale si atat) era mult depasit si nu prea conta. Ce m-a deranjat era zgomotul - e drept ca am si luat un film aiurea - iso 400, faptul ca pe stradutele inguste nu incapeau cladirile, m-am chinuit sa pozez Stephandomul dar tot nu intra in cadru, seara nu prea iesea mare lucru, luminile se varsau una in cealalta...

De aia stau in cumpana, poate ca acum nu stiu sa folosesc nici macar ce am dar un digital mai bun, cu atat mai putin un DSLR, dar cine stie, cat traieste omul invata.
Sunt in dubiu: unul comod si ieftin, unul complex, bun si relativ nepractic. S-ar putea sa calatoresc destul de mult pe afara, pe la munte, pe la mare. Nu sunt genul care alearga dupa poze ca prim scop, dar cand vreau sa fac una sa am la dispozitie tot ce este necesar sa iasa bine.

S2-3 IS deja face mai usoara alegerea unui DSLR: dimensiunu destul de mari, costuri mai apropiate. Nu degeaba am pus eu A610 in comparatie cu DSLR: diferenta de pret, de dimeniuni, de ergonomie e destul de mare astfel incat sa ma faca sa ma gandesc mai bine inainte de a alege. Cu cat urc in pret sau in dimensiuni cu atat alegerea unui DSLR devine mai evidenta, nu stiu daca suficient, dar mai evidenta.

Citeam ultimul numar din Fotomagazin si la un moment dat ca-mi vad ochii: pe langa nicoane, canonuri de jdemii, vad niste poze facute cu A610. Si de aici m-a facut sa-mi pun intrebarea: totusi e nevoie de atatia bani ca sa faci poze decente, care sa-ti placa si sa placa si celor din jur? Din pacate eu neavand nici un fel de experiente cu digitalele, cu atat mai putin comparativ, am apelat la experienta voastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mar Mar 21, 2006 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu m-as gandi foarte serios si la acest aparat:


http://www.dpreview.com/reviews/olympuse330/

se pare ca Olympus vor sa stabileasca o traditie istorica. Dupa ce pre multi i-a facut sa treaca la digital cu seria E10, E20, E1. iata in sfarsit inca un pas MARE inainte pentru toti cei ce vor sa se ocupe serios de fotografie.
Vizarea atat optica cat si electronica live, in acelasi aparat, reprezinta practic o revolutie in domeniu. In review scrie mai bine decat pot eu explica.

* practic singurul motiv pentru care as mai recomanda entry level de la Nikon si canon in aceasta circumstanta este numai daca respectivul va dori sa investeasca pe termen lung in sticla respectiv in obiective cu montura Nikon sau Canon.

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 23, 2006 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser cat costa olympusul?

Inca sunt in cumpana, si ea s-ar inclina catre al mai ieftin. M-am tot uitat la specificatiile tehnice al aparatelor in general dar din ele nu prea rezulta intr-un mod destul de clar dece sa imi iau un dslr si nu un p&s. Puteti sa enumerati de exemplu 3 motive pentru care un dslr se impune clar in fata unui p&s si pentru care ar merita sa dai in plus 20-30 de mil?
Pe de o parte daca nu vad acele avantaje probabil ca nici nu ar merita sa investesc deocamdata in dslr. Pe de alta parte daca o sa le descopar tot acolo o sa ajung. Dar cine stie, poate peste 1-2 ani alta va fi situatia.

Apropos, unde gasesc in bucuresti un Nikon d50 mai ieftin, in afara de f64?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Mar 23, 2006 2:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ei spun 1000 dar e abia la lansare si pretul va merge rapid in jos (din motive de canon 350d).
Principalul motiv dar nu si singurul pentru a alege DSLR este dimensiunea captorului (recte calitatea imaginii). La poin & shot este infect de mic (cat unghia mica) la DSLR este in genere cat doua unghii de la degetul mare.

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 23, 2006 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect. Probabil ca asta e cel mai mare avantaj. Dar ca efect practic aceasta se traduce in imagini mai bune (contrast, luminozitate, zgomot) la ISO mai mare de 200, 400 si in lumina putina, deci conditii extreme. Totusi la un ISO de tipul 100-200 si la lumina normala diferenta nu e asa de mare.

Alte avantaje?

PS: Dece oare nu exista si P&S cu senzori mai mari? Ce ma enerveaza in domeniul asta ca nu prea exista solutii de compromis: pret mediu, performante medii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusI



Conectat la: 21 Feb 2004
Mesaje: 83

MesajTrimis: Joi Mar 23, 2006 7:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DSLR: poti sa schimbi sticlele, focus mult mai rapid, zgomot mult mai mic chiar la iso mare, zoom manual cu inel....am mai zis focus mult mai rapid ? Smile

Edit: solutii de compromis exista, se cheama DSLR-like. Are Sony unele, mai are si Canon unele (seria G, Pro, IS)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 23, 2006 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MariusI a scris:
solutii de compromis exista, se cheama DSLR-like.
adica costa "like DSLR".... Crying or Very sad ca performantele nu prea sunt pe acolo. M-ar fi tentat si Panasonic FZ30 sau Fuji FinePix 9500 dar costau cat kit-ul de la Nikon D50. Acu vad ca s-au mai redus putin. Canon PowerShot S2 IS mai e o varianta mai ales ca l-am vazut pe la 16 mil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community