FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Producatori romani?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2004 3:56 pm    Titlul subiectului: Producatori romani? Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 1:07 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 09, 2004 3:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

F buna ideea Costin Thumbs up
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK
Un pic de istorie:
Am fost pasionat de lectronica de mic cand am vazut un radio Rusesc pe lampi care se alimenta de la o lampa cu petrol, am ramas fascinat. Asa am ajuns se demontez toate radiourile care-mi picau prin mana cu speranta ca poate inventez si eu ceva Laughing.
Anii au trecut si in loc sa ajung electronist am ajuns Chimist, am lucrat in chimie vro 2 ani dar m-am lasat ca nu era de mine si nu m-am apucat de lectromica ci de tamplarie, electronica era doar in stadiul de hobby.

Acum vro 4 ani am ascultat niste boxe Visaton si am ramas efectiv masca la sunetul scos de ele. A mai trecut ceva timp de neliniste pentru mine si in sfarsit mi-am zis:
Electronica cunosc
Tamplaria o fac la nivel de arta

FAC BOXE !!!

Am cumparat toate cartile care exista despe boxe si acustica, am scos din lazi revistele Tehnium, am luat internetul la puricit, mi-am cumparat scule pentru masura si 1 an de zile nu a mai avut nimeni vorbitor cu mine. Am studiat chiar si 20 Ore pe zi, mi-am stricat putin si ochii dar asta nu-i important.

Dece pe situl meu gasiti doar boxe Visaton ? simplu inca nu sunt pregatit sa ma arunc pe piata cu modelele proiectate de mine.

Sper ca in vara sa scot si aceste modele (proprii) dar ma bate gandul sa ma orientez spre PA pentru ca piate e mult mai favorabila. Toti manelisti doresc boxe care sa se auda tare si mai putin sa se auda foarte bine Laughing cea pe mine ma avantajeaza foarte mult.

Cam asta e Stupid


Astept intrebari si comentarii Razz



PS Daca am facut ceva greseli gramaticale rog sa fie iertate pentru ca am scris real time Smile

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai mai frunzila vad la tine acolo in mesaj "Dece pe situl meu gasiti doar boxe Visaton ?" Zi-mi si mie unde e situl asta si ce adresa are sa-l vedem si noi! Pardon si eu vroiam sa zic. Ca poate nu-mi luam boxe JBL daca stiam de el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar fi ceva intrebari. Mie mi-e complicat sa ma pun sa fac ceva, orice, pentru ca nu am materiale. De exemplu, am o idee cum as face o masina teleghidata care sa meraga si cu rotile in sus (cum is alea din jocul rollcage, poate stiti), cu camera de filmat pe ea, suspensii ,sa mearga pe cam orice teren, eventual sa urce si borduri; Nu are a face cu muzica, dar ajungem si acolo. Mi se pare complicat sa fac rost nu de camera de filmat si sa ii pun o telecomanda sau ceva, ci sa fac rost de bucata de plastic de forma care o vreau, din materialul exact care il vreau (nu stiu exact ce, vreau sa ii spun cuiva care se pricepe ce vreau sa faca acel material, apoi el sa imi spuna ce sa iau, de unde si cu cat, si cum il modelez sa aiba forma care o vreau eu (altfel.... sigur nu se va vinde produsul)), sa ii pun suspensiile, de unde fac rost de arcuri, telescoape de 5-10 cm? Deci astea sunt pentru mine probleme mari: am idei, dar nu am posibilitati de realizare; daca mergi la o fabrica de jucarii si spui ca vrei asa ceva, dupa ce dai ceva detalii o sa spuna aia ca nu le trebuie, si de fapt eu ti-au furat ideea, o sa fac ei produsul ala cu ideea ta, si nu vei primi nimic din asta.

Deci, ca sa revenim: cum faci rost de materialul pentru boxe sa zicem, ca de taiat nu e mare lucru (desi... trebuie sa fie la marele fix). La un CD-player de exemplu, stiu ce neajunsuri au in general, stiu ce vreau eu de la un CD-player, si daca as face asa ceva ar avea la functii astfel incat cei care nu se ocupa cu scule nu si-l vor cumpara pentru ca are prea multe butoane, prea multe facilitati. SI aici la CD-playere e o galagie mare, te apuci tu sa iti faci lentile de apertura 45? Ma indoiesc, faci un CD-player cu un bloc optic al altor firme, si atunci nu se mai cheama ca e productie exclusiv proprie (nu spun sa iti construiesti condensatoare, dar in CD-playerle pe care eu le-am desfacut pana acum, am tot gasit circuite SONY, inclusiv in MD-ul SONY, sunt circuite SONY, asa cum ma asteptam).

Ce marca vor fi boxele de la vara? (adica trebuie sa le dai un nume, care nu exista inca)?

Tu faci boxe pentru manelisti sau pentru din astia ca noi de pe forum? de ce nu crezi ca ai putea face bani la fel de multi vanzand mai putine perechi unor audiofili, dar mai scumpe, decat vanzand "putere" (a se citi "galagie") unor manelisti fara pretentii, dar dormind (poate) mai linistit noaptea?

Sper sa nu te inoportunez cu intrebarile mele, nu asta intentionez.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MMC a scris:
Pai mai frunzila vad la tine acolo in mesaj "Dece pe situl meu gasiti doar boxe Visaton ?" Zi-mi si mie unde e situl asta si ce adresa are sa-l vedem si noi! Pardon si eu vroiam sa zic. Ca poate nu-mi luam boxe JBL daca stiam de el.

Vezi ca site'ul il are sub mesaj...

frunzila, dom'le, ai facut una-2 agramaticalitati, da'i la moda'n manelisti, asa ca nu strica. Wink Si cu real timeu' stai destul de bine, parol!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai facut misto de mine eu nu m-am prins! Rolling Eyes
frunzila



Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 122
Locatie: Pe Iza (calare)
Trimis: Vin Mar 12, 2004 11:17 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

OK
Un pic de istorie:
Am fost pasionat de lectronica de mic cand am vazut un radio Rusesc pe lampi care se alimenta de la o lampa cu petrol, am ramas fascinat. Asa am ajuns se demontez toate radiourile care-mi picau prin mana cu speranta ca poate inventez si eu ceva .
Anii au trecut si in loc sa ajung electronist am ajuns Chimist, am lucrat in chimie vro 2 ani dar m-am lasat ca nu era de mine si nu m-am apucat de lectromica ci de tamplarie, electronica era doar in stadiul de hobby.

Acum vro 4 ani am ascultat niste boxe Visaton si am ramas efectiv masca la sunetul scos de ele. A mai trecut ceva timp de neliniste pentru mine si in sfarsit mi-am zis:
Electronica cunosc
Tamplaria o fac la nivel de arta

FAC BOXE !!!

Am cumparat toate cartile care exista despe boxe si acustica, am scos din lazi revistele Tehnium, am luat internetul la puricit, mi-am cumparat scule pentru masura si 1 an de zile nu a mai avut nimeni vorbitor cu mine. Am studiat chiar si 20 Ore pe zi, mi-am stricat putin si ochii dar asta nu-i important.

Dece pe situl meu gasiti doar boxe Visaton ? simplu inca nu sunt pregatit sa ma arunc pe piata cu modelele proiectate de mine.

Sper ca in vara sa scot si aceste modele (proprii) dar ma bate gandul sa ma orientez spre PA pentru ca piate e mult mai favorabila. Toti manelisti doresc boxe care sa se auda tare si mai putin sa se auda foarte bine cea pe mine ma avantajeaza foarte mult.

Cam asta e


Astept intrebari si comentarii



PS Daca am facut ceva greseli gramaticale rog sa fie iertate pentru ca am scris real time
_________________
-Noa mestere c-ai bulit-o...

Sa mor de vad vreo adresa de site.
Eu nu vad. Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MMC a scris:
Daca ai facut misto de mine eu nu m-am prins! Rolling Eyes ?

Mi s'a dus buhu ca's mistocar, deci, ha?
Bine... o merit. Evil or Very Mad

Vezi tu butonu' ala www langa pm? Acolo'i site'ul!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

www.izatech.ro

ma duc pana la atelier sa vad ce-mi face ucenicul Wink si apoi revin cu raspunsurile pentru MiniDisc

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iertare sefule numai la butoane nu m-am uitat Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 2:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Deci, ca sa revenim: cum faci rost de materialul pentru boxe sa zicem, ca de taiat nu e mare lucru (desi... trebuie sa fie la marele fix).


Materialu il cumpar de la depozitele de constructii si de la fabricant.


Citat:

La un CD-player de exemplu, stiu ce neajunsuri au in general, stiu ce vreau eu de la un CD-player, si daca as face asa ceva ar avea la functii astfel incat cei care nu se ocupa cu scule nu si-l vor cumpara pentru ca are prea multe butoane, prea multe facilitati. SI aici la CD-playere e o galagie mare, te apuci tu sa iti faci lentile de apertura 45? Ma indoiesc, faci un CD-player cu un bloc optic al altor firme, si atunci nu se mai cheama ca e productie exclusiv proprie (nu spun sa iti construiesti condensatoare, dar in CD-playerle pe care eu le-am desfacut pana acum, am tot gasit circuite SONY, inclusiv in MD-ul SONY, sunt circuite SONY, asa cum ma asteptam).


Exista foarte putini producatori in lume care sa fac absolut toate componentele pe care le utilizeaza in productia lor. Sony este o firma mare si nu ma pot compara cu ea.



Citat:
Ce marca vor fi boxele de la vara? (adica trebuie sa le dai un nume, care nu exista inca)?


Produsele o sa fie sub marca mea, chiar o sa le inregistrez la OSIM. Nimele incintelor inca nu-i stabilit, probabi o sa fie nume de femei Laughing


Citat:
Tu faci boxe pentru manelisti sau pentru din astia ca noi de pe forum? de ce nu crezi ca ai putea face bani la fel de multi vanzand mai putine perechi unor audiofili, dar mai scumpe, decat vanzand "putere" (a se citi "galagie") unor manelisti fara pretentii, dar dormind (poate) mai linistit noaptea?


Fac boxe pentru toata lumea dar cu manelisti ma impac mai bine pentru ca pe ei ii intereseaza sa fie scula robusta, faina si sa nu clacheze cand asculta la sute de wati.
In vara am sa scot o linie completa pentru manele Laughing care va avea atat amplificator (MOS-FET) cat si boxe de randament ridicat.

Pentru audiofili o sa scot niste incinte cu o liniaritate aproape perfecta echipate cu difuzoare Peerless si un amplificator cu caracteristici remarcabile.

Citat:
Sper sa nu te inoportunez cu intrebarile mele, nu asta intentionez.
Chiar si criticile nu ma supara
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 1:07 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

frunzila a scris:

Pentru audiofili o sa scot niste incinte cu o liniaritate aproape perfecta echipate cu difuzoare Peerless si un amplificator cu caracteristici remarcabile.


Asa da! Astept sa vad cum arata! (ca de auzit cum suna... mai greu)

E asa usor de facut rost de material? ce material e, cei car eil fabrica pentru ce il fabrica, pentru boxe sau pentru altceva?

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin a scris:

Da ce te faci, coane, cu subwooferu' Question , ca te trezesti dat in judecata si-i pacat Sad


Ma gandeam la Octavian Sava ROFL

MiniDisc a scris:
Asa da! Astept sa vad cum arata! (ca de auzit cum suna... mai greu)

E asa usor de facut rost de material? ce material e, cei car eil fabrica pentru ce il fabrica, pentru boxe sau pentru altceva?


O sa-l si auziti macar prin intermediul testelor din revista Wink

Eu nu am auzit ca un combinat de prelucrare a lenmului sa faca material expres pentru incinte acustice. Materialul este MDF ca toate MDF-urile

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si cu ce le lipesti? la boxele mele a cam inceput sa iasa aer prin muchii, ce as putea pune pe interiorul lor? Silicon? As putea sa imi fac niste incinte singur din asa lemn (nu stiu cum arata acel MDF, cred ca e din ala presat, nu?) dar sa folosesc filtrul din boxele mele, ar suna bine? (tot pe compresie, dar mai mari) Cum modifici un filtru ca sa ii mai pui inca un dif de joase pentru aceeasi gama de frecvente cu dif-ul pe car edeja il are?
Cam ies din topic cu intrebarile mele, sorry!

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community