FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Muzica Clasica

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Sam Apr 08, 2006 5:37 pm    Titlul subiectului: Muzica Clasica Raspunde cu citat (quote)

Discutii despre muzica clasica




Atasez link-uri utile :

Case de discuri

Publications

Reviews & Articles

Recommended Recordings

Recommended Recordings (Gramophone)

Opera Recommendations

Musical Periods

A Guide to Composer Data & Works Lists

Composer Master Index

Composers Index (dupa tara de origine)

Index of Forms & Styles of Music

All Music ( Genre, Top Performers, Top Albums, Top Composers, etc)

Classical Music Informational Sites

Link Util

Glossary - Expression Marks

Glossary of Musical Terms

Music Dictionary

Musical instruments


Ultima modificare efectuata de catre petruemanuel la Dum Apr 09, 2006 1:54 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 08, 2006 5:37 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Mihailescu Adrian



Conectat la: 19 Ian 2006
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 08, 2006 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Excelent !
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Apr 08, 2006 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa fiu TIGAN...Dar site-uri cu muzica simfonica free?
Aceste info nu pot fi date decat de un om pasionat de M.C. !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costin albita



Conectat la: 31 Dec 2003
Mesaje: 61
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Apr 08, 2006 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va recomand calduros urmatoarele link-uri:

1. http://www.radio3net.ro/mozart/ - unde puteti asculta din lucrarile lui W.A. Mozart, multe din ele mai putin cunoscute. Formatul este de obicei mp3, 128 kbps, dar eu zic ca totusi merita, mai ales pentru ce nu avem inca acasa.

2. http://www.king.org/listen/index.aspx, un post de radio care difuzeaza exclusiv muzica clasica cu un program variat si de multe ori inedit. Am avut placuta surpriza sa ascult, chiar cand eram in Seattle, orasul din care emite postul respectiv, Rapsodia nr. 1 a lui George Enescu, insotita de o frumoasa prezentare.

Auditie placuta tuturor.


Ultima modificare efectuata de catre costin albita la Dum Apr 09, 2006 1:17 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Hai sa fiu TIGAN...Dar site-uri cu muzica simfonica free?
Aceste info nu pot fi date decat de un om pasionat de M.C. !


Eu pt altceva am postat link-urile
Numai muzica free ai vazut acolo ?
Sus
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 10:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greseala corectata de petruemanuel


Modificare facuta de Colonelu':
Am sters posturile inutile ce au fost scrise pana acum.


Ultima modificare efectuata petruemanuel la Lun Apr 10, 2006 11:50 am, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
costin albita



Conectat la: 31 Dec 2003
Mesaje: 61
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnilor, aveti va rog grija sa nu se lase cu vreun flame sau cu alte forme de injuraturi. Ar fi pacat de frumusetea muzicii si a topicului. Va multumesc.
Ultimele CD-uri ascultate in domeniu: W.A. Mozart - Flautul fermecat, inregistrare EMI, din 1973, remasterizat in 1987, CDS 7 47827 8; si 2 CD-uri din colectia Karajan Gold de la Deutsche Gramophon.
Toate cele bune tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru Erik Satie - Gymnopédies & Gnossiennes ce interpretari bune stiti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Lun Apr 10, 2006 8:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la varsta pe care o am ,am invatat ca oamenii care se ocupa de subiecte mai putin comune publicului larg , cum ar fi muzica simfonica ,sunt de 2 categorii:
1. ori cu nasul pe sus si nu admit NICI o cat de mica atingere de la altii la calitatea lor
2. ori sunt niste oameni cu suflete generoase...
Din prima categorie am vazut la TV un compozitor roman care, dupa moartea unui mare OM numit IOSIF SAVA , a inceput sa-l blameze...
Faptul ca esti intr-o categorie intelectuala nu inseamna ca esti si SPIRITUAL...
Eu n-am vrut sa ATING pe nimeni , m-am DEGRADAT VOIT pe mine ca sa acced la o informatie , care cred ca ar prinde bine si altora. Daca am jignit imi cer scuze , dar nu s-a vazut TOT ce am scris eu... Crying or Very sad. Eu totusi sustin ca aici avem de a face cu persoane din categoria a 2-a...si putem continua discutiile pe seama acestui subiect in tonul domnului costin albita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nadzar



Conectat la: 09 Apr 2006
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Apr 10, 2006 10:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

petruemanuel a scris:
Pentru Erik Satie - Gymnopédies & Gnossiennes ce interpretari bune stiti ?

Am ascultat in Franta, la un prieten meloman (nu audiofil), "Gymnopédies" si "Gnossiennes" in mai multe interpretari.

In afara de binecunoscutele viziuni ale lui Aldo Ciccolini (am ascultat doua versiuni interpretative net diferite), am mai "facut cunostinta" cu Claude Coppens, Jacques Loussier si Pascal Rogé.

Tot ce am ascultat acolo a fost muzica de calitate, interpretari cu trasaturi distincte de personalitatate si cred ca fiecare dintre versiuni avea savoarea si individualitatea necesare pentru ca un meloman sa si le doreasca.

Din pacate nu am reusit sa gasesc ceva si pentru mine in putinul timp cat am stat acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Lun Apr 10, 2006 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
dar nu s-a vazut TOT ce am scris eu...


Am citit tot dar am inteles altceva
Va rog sa ma scuzati

nadzar a scris:

In afara de binecunoscutele viziuni ale lui Aldo Ciccolini (am ascultat doua versiuni interpretative net diferite), am mai "facut cunostinta" cu Claude Coppens, Jacques Loussier si Pascal Rogé.

Tot ce am ascultat acolo a fost muzica de calitate, interpretari cu trasaturi distincte de personalitatate si cred ca fiecare dintre versiuni avea savoarea si individualitatea necesare pentru ca un meloman sa si le doreasca.


Ciccolini am.
Voi asculta si Claude Coppens, Jacques Loussier si Pascal Rogé.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 8:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si ca un Capricorn de rasa ce sunt , am sa-i dau un raspuns lui ...deeppurple... Laughing care cauta muzica clasica FREE :
www.classiccat.net
Am descarcat doar in o jumatate de zi peste 200 Mb ...E drept ca mp3.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costin albita



Conectat la: 31 Dec 2003
Mesaje: 61
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va recomand http://www.classicfm.nl/, sper sa va placa. Pentru corelarea cu playlist-ul, uitati-va cu o ora in urma fata de ora noastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community