FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Oferte și curiozități EBAY
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ARISTONA



Conectat la: 14 Mar 2006
Mesaje: 65
Locatie: Alaturi de un abric cu papiote

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 12:42 pm    Titlul subiectului: Oferte și curiozități EBAY Raspunde cu citat (quote)

Sa ma ia naiba daca adevarul nu e de zece ori mai bun decat orice amagire. Priviti si dumneavosatra cum poate arata un Akai GX-77 sigilat:

Item numer: 9709750796

(Edit Mod EinarN)

_________________
Magul e ca o femeie de treizeci de ani...stie tehnica, iar fetitza de 18 ani e un empetrei pe carbuni...tot cere putere calorica si...degeaba Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 12:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce-i aia ? .... banda pt autorevers si o punga cu cablu ??? numa aia inseamna un GX-77 Laughing Laughing Very Happy
_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Item numer: 9709750796

(Edit Mod EinarN)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 6:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Huhu....nice one ... Very Happy
_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IR Babuin a scris:
Item numer: 9709750796

(Edit Mod EinarN)

*
Problema este cine e doruandco (cel care are licitatia cea mai mare in momentul de fata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Apr 09, 2006 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai nici nui scump. Peste 600 USD. Sau sînt LEI ? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 10:21 am    Titlul subiectului: Oferte și curiozități EBAY Raspunde cu citat (quote)

Am schimbat numele topicului din GX 77 și am deschis acest subiect în dorința de a nu mai amesteca astfel de discuții și exemple în teme de eventual suport tehnic și ajutor existente sau care se vor mai crea.

Ofertele EBAY, dupa încheierea licitației mai rămîn în jur de 6 saptămîni viziblile dupa care se șterg de pe serverul EBAY. Dacă umplem toate temele de astfel de linkuri, avem la un moment dat totul plin de linkuri EBAY moarte spre oferte șterse inexistente.

Deci:
Vedeți ceva interesant pe EBAY, vreun magnetofon NOU, o ofertă deochiată, postați Item numer-ul aici, în continuare, și NU linkul. Introduncînd numărul de ordine ITEM al licitației în cîmpul de căutare SEARCH pe siteul: http://www.ebay.com/ ajungeți la licitația respectivă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Vin Apr 14, 2006 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu știam că firma SANSUI a produs vreodată magnetofoane quadrofonice:


Sansui SD 5050



Caută la EBAY Item Nr: Artikelnummer: 7608633776 (Ebay german)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Apr 14, 2006 9:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-am auzit de firma "SANSUI" nici odata,cum is magnetofoanele astea,n-am vazut nici odata un Quadro...da ma gandesk ca folosit cum trebe,cu sunet Surround,ar trebui sa sune dumnezeieste...
_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Vin Apr 14, 2006 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sansui face video-uri în ziua de azi.
Scule Quadro ca cel arătat mai sus făcea și AKAI, TEAC / FOSTEX.
Teac a mers cu FOSTEX și TASCAM și mai departe pînă la 16 / 32 de piste pe sens dar pe bandă lată de 12 - 14 mm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 28, 2006 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vladtm a scris:
N-am auzit de firma "SANSUI" nici odata,cum is magnetofoanele astea,n-am vazut nici odata un Quadro...da ma gandesk ca folosit cum trebe,cu sunet Surround,ar trebui sa sune dumnezeieste...


Cred ca ar trebui sa cauti date despre Sansui, a fost o referinta in domeniul hi-fi.
In ceea ce priveste quadro, nu mai gandi nimic! A fost o solutie avortata complet dupa ce nu a dat rezultat nici in transmisiile radio si nici in inregistrarile pe vinil. Suna ca un rahat!
Surround si Quatro sunt complet diferite!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 29, 2006 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
Sansui face video-uri în ziua de azi.
Scule Quadro ca cel arătat mai sus făcea și AKAI, TEAC / FOSTEX.
Teac a mers cu FOSTEX și TASCAM și mai departe pînă la 16 / 32 de piste pe sens dar pe bandă lată de 12 - 14 mm.


Magnetofoanele erau cu piste independente, ptr. uz semiprofesional, nu ptr. inregistrari quadro, ramas la stadiul de incercari nereusite.
Au fost, si sunt inca mag-uri multicanal, ptr. studiouri, cu banda mult mai lata de 14 mm, 48 - 60 piste, cu posibilitati de sincronizare, ptr. studiouri de inregistrare. Apoi, prin mixaj se treceau pe 2 piste stereo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Sam Apr 29, 2006 12:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:

Surround si Quatro sunt complet diferite!
Da. Dar după cîte am înțeles eu, sistemul de piste disponibile pt. quadro pot fi folosite pt. surround.
Canalul 5 de joaste fiind împărțit în 4 pe fiecare canal surround, reformat de decodor la redare.
Practic îți trebuie numai L și R front + L și R rear. Astea pot fi trase ideal pe un mag dispus pe quatro.

Redînd ulterior pe două amplifuri separate se poate corecta semnalul într-un mod mult mai optimal ca pe un amplif cu sistem surround nu mai vorbesc de integrarea a 2 EQ sau alte procesoare de sunet unde se mai pot adauga (crea) efecte suplimentare ce pe un surround normal nu poți face.

La Multitrack te referi probabil la această dispunere:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=9810
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 29, 2006 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@EinarN,

Spune-mi de unde iau Beatles, Led Zeppelin, Deep Purple sau T.Rex surround si cumpar un mag de studio pe 48 de piste. Ce rahat actual sa ascult surround?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Sam Apr 29, 2006 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tu poți să iei DVD prelucrate în surround și să copiezi coloana sonoră.
Să ști că pe mine mă bate gîndul să vînd AKAI-ul meu GX 630 D și să-mi iau un AKAI pe Quadro (GX 630 D SS - vezi poza) cu 4 piste independente.
Alternativ mă mai gîndesc la un FOSTEX cu 8 piste unde pot folosi 4 pe sens, utilizînd astfel ambele părți ale benzii. Deficitul este însă pistele deosebit de înguste la banda de 6 mm și mi-e frică de diafonie care-mi strică calitatea. N-am avut ocazia să testez un FOSTEX din ăsta încă.
Eu am multe DVD-uri cu muzică pe surround care l-e ascult dar mă calcă pe nervi imaginea care nu mă interesează. Astfel ași putea să-mi fac niște benzi super cu muzică pe surround lipsindu-mă de imagine și meniuri inutile. Pentru mine este o alternativă.
Eu dacă ascult muzică nu-mi place să mai meargă și aiuritul de televizor fără rost și nici nu suport să mă tot muncesc prin fel de fel de meniuri inutile cu o telecomandă de 2 lei.
Mergînd astfel, pe mag + 2x amplif la 4 boxe cu o plajă mult mai fiabilă de corecții (eventual și două procesoare EQ) am un efect suround ce nu poți scoate pe un surround standard în veci. Decît eventual cu modificări și semnal extras direct din preurile aflate după decodor dacă nu are ieșiri din fabricație.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 1 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community